Pagrindinis > Namai > Būstas > Dailus parkas prie daugiabučio – pačių namo gyventojų kūrinys

Dailus parkas prie daugiabučio – pačių namo gyventojų kūrinys

 

Kai kalbame apie dailiai tvarkomą gyvenamųjų namų aplinką, galvoje paprastai turime individualiųjų namų savininkus: esą tik jie turi visas privilegijas puoselėti savąjį kampelį taip, kaip nori, kaip leidžia finansinė padėtis, o štai gyvenant daugiabutyje – visai kas kita: bendras ne tik stogas virš galvos, laiptinė, bet ir žemė aplinkui bendra, arba… – „niekieno“! Tokius stereotipus paneigia Marijampolės, Panausupio gatvės 16 numeriu pažymėto keturių aukštų namo, kuriame gyvena 12 įvairaus amžiaus šeimų, aplinka. Šioje gatvėje vienas greta kito yra keturi daugiaaukščiai namai, tačiau 16 -uoju numeriu pažymėto namo aplinka išsiskiria ne tik iš kitų čia esančių namų: tokios gražios aplinkos apskritai prie daugiabučių retai kur rasi. Stebina ir tai, kad namo gyventojai nesukūrę oficialios namo bendrijos, tačiau jiems to ir nereikia: stiprus kolektyviškumo jausmas čia gyvena nuo pat įkurtuvių, kai beveik prieš 20 metų buvo pastatytas ir įrengtas šis keturaukštis. Tai, kas sukurta (ir tebekuriama!) namo gyventojų rankomis per beveik du dešimtmečius, verta susižavėjimo: daugiabutį supa skoningas, dailiai tvarkomas parkas!

Parkas tebekuriamas jau beveik 20 metų

Apie pusės hektaro plotas, esantis prie namo, džiugina kaip gražus parkas, kuriame tarp įvairių medžių, visžalių augalų puikuojasi vienmečių ir daugiamečių gėlių kompozicijos, akmenimis, kankorėžiais, medžio vytelių tvoromis dekoruoti alpinariumai.

Prieš maždaug 20 metų statytas namas, matyt, nuo pat pradžių turėjo gerą aurą, mat tuomet dar naujakuriai iškart griebėsi aplinkos gražinimo darbų: sodino medelius, šienavo žolę, formavo gėlynus. Šis procesas nuo pat pradžių vyko nesustodamas, tad ir namo aplinka traukia akį, džiugina širdį. Prieš du dešimtmečius sodinti beržai, klevai, liepos, pušys dabar jau suaugę, teikia ne tik malonų pavėsį, bet ir nepaprastą jaukumą. Dekoratyviniai medeliai ir krūmeliai, puošiantys namo parką, gražiai dera prie dailiai suformuotų gėlynų. Visada kruopščiai nupjauta žolė tarsi žalias kilimas, dengiantis visą namo aplinką bei parką , kaip diena nuo nakties skiriasi nuo šiek tiek atokiau „valdiškai“ šienaujamo ploto.

Vieningumas – bendram labui

Akį metus į namo aplinką, iškart peršasi mintis, jog namo aplinkos grožį puoselėja nuolatiniai darbuotojai. „Kokie darbuotojai! – juokiasi šio namo gyventojas Adas Živačevskis. – Patys viską apeiname. Juolab jog tai net ne darbas, o poilsis, malonumas!“ Kaip minėta, šiame name nėra sukurta nei namo bendrijos, nei komendanto ar pirmininko, bet to net nereikia. Visi bendrai griebiasi darbų, prieš tai sušaukdami namo gyventojų susirinkimą, apsitardami, ko reikia, ir – pirmyn! Namo gyventojai patys sudeda ir pinigus bendriems aplinkos gražinimo pirkiniams: „susimetę“ nusipirko benzininę žoliapjovę, iš surinktų bendrų lėšų perkamas benzinas, tepalai jai, o štai gėles, dekoratyvinius krūmelius perka kiekvienas savo iniciatyva – pagal skonį ir gėlyno formavimo fantaziją. Džiugu, jog visi namo gyventojai prie aplinkos gražinimo noriai prisideda, kas kiek gal. Svarbiausia, matyt, tai, jog yra aktyvūs gyventojai, kurie geba organizuoti visus. Namo gyventojai: Birutė Kleizienė, Albina Gudaitienė, Oksana Živačevskienė, Ina Kirvelaitienė, Vidūnas Pečiulis, Adas Živačevskis, Rimvydas Valatkevičius, Sigutė Valatkevičienė ir kiti yra tie, kuriems namo aplinkos tvarkymas didžiulis malonumas, netgi saviraiška. Nereikia čia visuotinių aplinkos tvarkymo talkų, mat kai viskas tvarkoma nuolat ir laiku, rodos, didelių darbų ir nesusikaupia.

Poilsio ir ramybės kampelis

Tiesa, būna, kad pasodintas gėles suniokoja, išvagia, tačiau namo gyventojai rankų nenuleidžia: sutvarko, kas buvo pažeista, ir graži aplinka toliau džiugina akį.

Parkas prie daugiabučio namo gyventojams dovanoja pro butų langus matomą gražią panoramą, taip pat tai – ir poilsio kampelis, ir bendrystės, bičiulystės vieta. Laisvais pavakariais gera kaimynams čia pasėdėti, išsikepti šašlyką, pavakaroti. O ir vaikams čia pati nuostabiausia žaidimų vieta: grynas oras, didelė erdvė (namo gyventojai savo lėšomis mažiesiems ir smėlio dėžę įrengę).

„Niekas kitas už mus nesutvarkys mūsų gyvenamosios aplinkos, – sako V. Pečiulis, vienas iš parko tvarkymo iniciatorių. – Iš tikrųjų tereikia tik noro.“ Šio namo gyventojai – pavyzdys, kaip tvarkyti namo aplinką, ir įrodymas, jog bendras darbas duoda puikius rezultatus: jei kiekvienas susitvarkytų savo kiemą, visas kraštas būtų tvarkingas (juk ir jūra susideda iš mažų lašelių…).

Laima GRIGAITYTĖ

Autorės nuotraukos.

Nr. 31(35), 2013 m. rugpjūčio 3-9 d.

Komentaras “Dailus parkas prie daugiabučio – pačių namo gyventojų kūrinys

  1. O kad kiekvienas daugiabutis tokią aplinką susikurtų, būtu labai gražu. Tik reikėtų dar šiukšliadėžių pastatyti, kad niekas neterštu tokios pasakiškos aplinkos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE