Pagrindinis > Kitos temos > Tema > Ekstremalaus dangaus platybių grožio pakerėti

Ekstremalaus dangaus platybių grožio pakerėti

 

…Sasnavos aerodrome lėktuvas AN-2 laukia būsiančių skrydžių. Spalio pabaigoje paskutinį kartą į dangų su parašiutininkais pakilęs, tąkart užbaigė skrydžių sezoną, tąkart paskutinį kartą apsiniaukusi rudens padangė pražydo ryškiaspalviais parašiutų kupolais… Taip aeroklubo lakūnai, parašiutininkai dar kartą išreiškė savo meilę dangui, o beveik 36-erius metus gyvuojantis Marijampolės aeroklubas užvertė dar vieną aktyvios veiklos sezono puslapį…

 Praėjęs sezonas buvo itin vaisingas

 Marijampolės aeroklubas gyvena gamtos ritmu: pavasarį su visa gamta „prabunda“, o rudenį, prieš Vėlines, nurimsta. Kitaip tariant, pusė metų – aktyvios veiklos, pusė metų – sąlyginės ramybės, kai skrydžiai, šuoliai tik prisiminimuose, vaizduotėje ir užfiksuotuose fotoaparato kadruose. Tad ir nekeista, jog baigiantis rudeniui, derliaus metui, oro žmonės „ima savo derlių“, apžvelgdami praėjusį sezoną. Marijampolės aeroklubui praėjęs sezonas buvo išties vaisingas – apie tai kalba jau vien nuoga statistika: atlikti 2578 šuoliai parašiutu (pernai – 2041), iš jų 389 šuoliai dviviečiu parašiutu, vadinamieji tandemai (pernai – 252), 627 šuoliai su apvalaus tipo parašiutu (pernai – 508), net 89 AFF (kai klientas šoka su dviem patyrusiais instruktoriais) šuoliai (pernai – tik 6). Kaip teigė Marijampolės aeroklubo vadovas Alvydas Danilaitis, 2012 m. sezonas buvo pakankamai aktyvus ne vien dėl pramoginių šuolių: aerodrome suorganizuoti 6 respublikiniai bei tarptautiniai renginiai, daug skraidyta, gana nemažai atlikta sportinių šuolių parašiutu. Aeroklubo sportininkų rinktinė ir šiais metais respublikoje buvo pirmaujanti. Parašiutų sportas populiarėja, vis daugiau užmezgama ryšių su užsienio parašiutininkų klubais. Pasiekta puikių sportinių rezultatų: aeroklubo sportininkai Edgaras Danilaitis, Gediminas Jankauskas ir Deividas Raguckas praėjusį rugpjūtį vykusiame XXII atvirame Lietuvos parašiutų sporto tikslaus nusileidimo čempionate laimėję I vietą komandinėje įskaitoje dar kartą įrodė, kad Marijampolės aeroklubas išugdęs stiprius, talentingus sportininkus. Laurus pelnė ne vien parašiutininkai: praėjusią gegužę vykusiame Lietuvos ultralengvųjų orlaivių pilotų skraidymo čempionate nugalėtoju pripažintas klubo narys pilotas Nerijus Paulionis.

Aeroklubo vadovas džiaugiasi ne vien praėjusio sezono derliumi – labiausiai didžiuojasi susiformavusiu puikiu aeroklubo kolektyvu, džiaugiasi klubo narių dedamomis pastangomis ir iniciatyvomis organizuojant skrydžius, šuolius bei kitoje aeroklubo veikloje, nors ir skauda galvą dėl aerodromo vystymo planų įgyvendinimo (grunto nusausinimas, orlaivių angaro statyba, pastatų renovacija, aviacinės technikos priežiūra), dėl etatų įsteigimo – mat aukštos kvalifikacijos specialistai dirba savanoriškais pagrindais (nepakanka lėšų)…

 Traukos vieta ne vien adrenalino fanatikams

 Marijampolės aeroklubas jau tapo plačiai žinomas respublikoje ir už jos ribų: ypač daug lankėsi žmonių, atliekančių pramoginius šuolius parašiutu. Žmonės domisi aktyviomis pramogomis, o aeroklubas, turėdamas 36 metų veiklos patirtį, yra patikimas šių pramogų teikėjas. Apsilankę ir pusdienį praleidę aeroklube, aerodromo lankytojai atsisveikindami dėkodavo už gerai paleistą laiką ir linkėdavo aeroklubui ilgų gyvavimo metų.

Nepriekaištingas makiažas, stilinga šukuosena, įspūdingi aukštakulniai, per televiziją dažnai matomi veidai ir… žalia Sasnavos aerodromo pieva. Toks paradoksas čia jau tampa norma –Marijampolės aeroklubą vis dažniau atranda televizijų žvaigždės, realybės šou rengėjai, nusprendę šou dalyviams pateikti adrenalino iššūkį.  

Štai spalio pradžioje nuolatinių aerodromo lankytojų ir svečių dėmesį traukė septynios merginos, LNK televizijos realybės šou „Radži ieško žmonos“ dalyvės, kurios savo meilę žinomiausiam Lietuvos čigonui pasiryžo įrodyti ne vien moterišku žavesiu, bet ir drąsa.

Marijampolės aeroklubo parašiutininkai-instruktoriai Edgaras Danilaitis, Vytautas Gustaitis, Gediminas Jankauskas ir svečias Kęstutis Staniulis su šou dalyvėmis iššoko dviviečiais parašiutais iš 3 kilometrų aukščio. Merginų emocijos liejosi per kraštus: nuo jaudulio ant žemės, ruošiantis šuoliui, virpulio lėktuvui kylant aukštyn, baimės kartu su instruktoriumi neriant pro lėktuvo duris, iki adrenalino kupinos nuostabos laisvame kritime, vėliau – sklendžiant išsiskleidus parašiutui bei nusileidžiant ant žemės. Neapsieita ir be savotiškų akibrokštų: viena iš realybės šou dalyvių, nepabūgusi rudeniškos vėsos, iš lėktuvo trijų kilometrų aukštyje iššoko vilkėdama vien bikinį! Po jaudinančių šuolių realybės šou dalyvės vienareikšmiškai tvirtino, kad popietė, praleista Marijampolės aeroklube, paliko daugybę puikių emocijų. Merginas sužavėjo ne vien šuoliai, bet ir graži aplinka, draugiška, jauki aeroklubo aura.

Be minėtų realybės šou dalyvių, šiemet klube šuolius dviviečiais parašiutais atliko dainininkė Natalija Bunkė ir jos grupės merginos, apvaliu parašiutu šoko laidų vedėjas Karolis Sakalauskas, praeitais metais – TV projekto „Aš myliu Lietuvą“ dalyvė, nes pramoginiai šuoliai, kuriuos išbando ir dažnai per televiziją matomi žmonės, populiarina klubą bei jo veiklą, vis dėlto labiausiai orientuotą į parašiutų sporto ugdymą ir puoselėjimą.

 „Nė su kuolu jų neišvarysi!“

 Gera aura tvyro Sasnavos aerodrome ne vien parašiutininkams ar pilotams. Gražiai sutvarkyta aplinka: tvenkinys (laimei, dar niekas į jį nenusileido), šalia jo šiemet pastatyta mobilioji pirtis, pavėsinės, tad vasarą čia noriai renkasi ne vien klubo nariai ar pramoginių šuolių dalyviai, bet ir jų palyda – palaikymo komanda, kuri su malonumu padeda palydėtajam ištverti šuolio laukimą, nugalėti jaudulį ar net baimę. Tai, kas dabar pasiekta ir vis tobulinama – ilgamečio darbo rezultatas…

Marijampolės aeroklubą sudaro dvi grandys: parašiutininkų ir ultralengvųjų orlaivių (ULO) pilotų (vadovas Vilius Senkus). Veikia 4 mokyklos: parašiutininkų, ULO pilotų mokymo, orlaivių AN-2 techninio aptarnavimo specialistų rengimo ir A. Gustaičio jaunųjų sklandytojų mokykla (vadovas Mindaugas Karčiauskas). Šiuo metu aeroklube yra 62 nariai.

Marijampolės aeroklube narių kaita labai maža: jau kas čia ateina, tai ir pasilieka. „Nė su kuolu jų neišvarysi“, – juokauja klubo vadovas A. Danilaitis. O kadangi klubo nariai yra kaip kumštis, egzistuoja ir nerašytos taisyklės, kurioms, beje, paklūsta visi (gal dėl to ir paklūsta, kad nerašytos!).

Sezono atidarymas, uždarymas – klubo nariams įprastos tradicijos. Tradicijomis tapo ir kitos nerašytos taisyklės: pažymėtinas šimtųjų sportininkų šuolių skaičius, pradedant šimtuoju. Ta proga šimtašuolininkas draugiškai „pašventinamas“. Ypatinga šventė – tūkstantasis šuolis, kuris „jubiliatui“ kainuoja jau tikrą puotą, prilyginamą kone vestuvių pokyliui. Tradiciniais tapo ir bendri sveikinimai, suteikiant sportinę kategoriją. Nerašytomis tradicijomis pasižymi ir naujų klubo narių krikštynos. Naujokui tenka atlaikyti visas senųjų narių „fantazijas“, aišku, susijusias su parašiutais, šuoliais…  

Pasibaigus sezonui, paskutinis akcentas – vakaronė, kurioje pagerbiami geriausi sezono sportininkai. Parašiutizmo sezonui užsidarius, viskas sulėtėja, tačiau iki galo nenutrūksta. Vyksta seminarai, teorinių žinių tobulinimas, o klubo nariai renkasi metines šventes kartu atšvęsti, šiaip pabendrauti, prisiminti labiausiai įstrigusius praėjusio sezono įvykius. (Parašiutininkai ilgai prisimins pirmą kartą šokusios parašiutu merginos nusileidimą į karvių pridarytą „bandą“ (aerodromo kraštuose leidžiama ganyti gyvulius). Dar papūtus stipresniam vėjeliui, merginą parašiutas pervilko ne per vieną karvyčių šviežią palikimą. Nereikia nė spėlioti, ką reiškia miesto merginai atsidurti tokioje situacijoje!)

 Parašiutininkų dinastijos

 Marijampolės aeroklubas garsėja ir parašiutininkų dinastijomis – jau sėkmingai į parašiutizmo sportą įsiliejusi antra parašiutininkų karta. Parašiutininkai-instruktoriai Edgaras Danilaitis ir Deividas Raguckas, aeroklube nuo trijų mėnesių sūpuoti, vos ūgtelėję ėmė veržtis prie parašiutų. Štai Edgaras, pavyzdžiui, pirmąjį šuolį parašiutu atliko vos dvylikos metų: paauglio troškimo niekas negalėjo numalšinti – beliko tik jam pasiduoti. Ir nesuklysta! Tėvų pėdomis pasekė, be Edgaro ir Deivido, ir Giedrė Šapalaitė, motorizuotos skraidyklės piloto, atlikusio apie 50 šuolių, Petro Šapalo dukra, ir Gediminas Jankauskas (jo mama – buvusi parašiutininkė, atlikusi per 700 šuolių).

…Parašiutą noriai matuojasi ir dvejų metų Justukas, Edgaro Danilaičio sūnus. Auga trečioji parašiutininkų karta?

 Traumos dangaus traukos neužgesina

 Parašiutų sportas – ekstremalus ir rizikingas sportas, kuriame būna visko. Būna ir traumų, mat dangus sunkiai atleidžia klaidas… Praėjusį sezoną į didžiausios rizikos dienų sąrašą įsirašė liepos 29-oji. Lėktuvui pakilus ir parašiutininkams jau iššokus iš jo, užklupo (priartėjęs anksčiau nei prognozuota) stipraus vėjo škvalas. Galinga stichija lyg žaislelius blaškė ne tik parašiutininkus, bet net ir lėktuvą. Lakūnas Genius Papečkys teisingai įvertino situaciją ir lėktuvą sėkmingai nutupdė pasirinkęs antrąjį aerodromo kilimo tūpimo taką (nereikėjo naudotis atsarginiais aerodromais). Kiekvieno parašiutininko leidimąsi visi stebėjo su nerimu ir palengvėjimo kupinu atodūsiu: viskas gerai. Deja, vienam parašiutininkui nepasisekė: jis buvo sužalotas… Nerimo naktis, laukimas ir pagaliau tikra viltis – viskas bus gerai. Šiandien Jonas, tądien traumą patyręs parašiutininkas, jau sveikas ir ruošiasi kitam šuolių sezonui.

Traumos dangaus traukos čia neužgesina: jos priimamos kaip skaudžios, bet vertingos pamokos ateičiai. Štai šešiolikmetis Lukas, vos prasidėjus sezonui, susilaužė abi rankas per riešus. „Negalima leidžiantis su „dūbu“ (apvaliu parašiutu – aut. past.) rankų kišti po savimi“, – traumos priežastį kaip pamoką jaunuolis visiems pasakoja. O patyrusiam parašiutininkui Algimantui kojos lūžį lėmė menka klaidelė senjorų varžybų metu…

Kaip minėta, traumos nuo šuolių neatbaido, mat parašiutizmas čia suvokiamas kaip gerasis virusas, kaip tikras variklis, tai, kas „veža“, suteikia tokių potyrių, kurie ir visose kitose srityse paryškina gyvenimo spalvas. Kita vertus, šis ekstremalus sportas – puikiausia prevencinė priemonė. Aeroklubo vadovas A. Danilaitis per ilgalaikę savo darbo patirtį susidūręs su daugybe atvejų, kai jaunus žmones būtent aerodromas, parašiutai ištraukė iš gatvės, padėjo neįklimpti nusikalstamo gyvenimo liūne.

 Dangaus jausmo filosofija

 Kodėl parašiutizmas į jį pasinėrusius taip „veža“? Nuolatinis adrenalino poreikis? Ne vien. Tai ir dangaus filosofija, kiekvieną kartą patikrinama empiriškai. Tai jautru ir stipru. Tai galimybė paglostyti debesį, skrydžio pojūtis (kristi ir skristi laisvajame kritime – sinonimai: nors krenti žemyn milžinišku greičiu (nuo 12 kritimo sekundės įgauni maksimalų pagreitį, siekiantį iki 200 km/h), jausmas toks, lyg skristum). Tai dangaus jausmas. Tai filosofija ir psichologija, išgyvenama per koncentruotą patirtį (štai kad ir laisvės kategorija: tikroji laisvė neįmanoma be itin griežtos savikontrolės, o jei parašiutininkų „kieme“ – tvarkingas parašiutas plius savęs valdymas lygu laisvė ir nuostabių pojūčių gama). Arba lengvumas, einantis koja kojon su teisingumu. Viską darai teisingai – lengva (mokytis daryti teisingai reikia ilgai ir atkakliai…). Optimistinio bei pozityvaus požiūrio moko ir atsiplėšimas nuo žemės. Kad ir kokia apsiniaukusi diena, kurią žemas debesų padas paverčia tikra niūruma, ji kitokia vos lėktuvui pakilus virš debesų paklodės ir išvydus skaisčią saulę neįtikėtino giedrumo danguje, kai išties gniaužia kvapą įstabus dangaus platybių grožis. Tuomet nejučia peršasi aforizmas, metafora virstantis visiems gyvenimo atvejams: net jei saulę debesys uždengia, vis tiek ji yra…

Laima GRIGAITYTĖ

 

 Nr. 1, 2012 m. gruodžio 8-14 d.

     

 Marijampolės aeroklubo archyvo nuotraukos.

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE