Pagrindinis > Naujienos > Europos dienos šventė Kalvarijoje

Europos dienos šventė Kalvarijoje

 

2018 m. paskelbti Europos kultūros paveldo metais. Kultūros paveldas vienija Europą bendra istorija ir vertybėmis. Kiekvienas miestelis turi savo istorinius pastatus, tradicijas, papročius – visa tai – maža dalelė Europos kultūros paveldo. Praskleidus Kalvarijos istorijos uždangą, iškyla svarbaus Sūduvos miesto paveikslas, kuris savo reikšme nenusileido didiesiems Lietuvos miestams. Tuometinė Kalvarija buvo vadinama Žydų Kalvarija. Iš to laikmečio mieste yra išlikęs Žydų sinagogų kompleksas – vienintelis Lietuvoje. Taip pat išlikusios gatvės menančios žydų kromelius, vaistines, fotoateljė ir kitas vietos gyventojams svarbias įstaigas. Visa tai –  mūsų krašto kultūros paveldas.

Gegužės 9 d. Kalvarijos savivaldybės viešoji biblioteka, minėdama Europos dieną, visas veiklas skyrė savo krašto kultūros paveldo pažinimui, gyventojų aktyvinimui jį naujai atrasti ir puoselėti.

Renginys prasidėjo pažintine ekskursija „Žydų pėdsakai Kalvarijoje“. Jos metu istorikas, kraštotyrininkas Alvydas Totoris gausų būrį savo krašto istorijos mylėtojų, vedė Kalvarijos miesto Laisvės gatve (o ji –  seniausia ir pagrindinė gatvė mieste), pasakojo  kiekvieno namo istorijas, kartu supažindindamas ir su miestelio praeitimi. Pažintinės ekskursijos programos paskutinė „stotelė“ –  Kalvarijos sinagogų kompleksas, kur pažintis su miestelio istorija tęsėsi pristatant senose fotografijose užfiksuotus architektūrinius objektus.

 Sinagogos viduje visų šventės dalyvių laukė choro „Sonantem“ koncertas, kurio metu buvo atliekamos giesmės hebrajų kalba. Neįprastoje aplinkoje nuostabiai atliekami kūriniai sužavėjo ir užbūrė susirinkusius. Jie pakvietė į prisiminamų ir dviejų tautų bendrystės paieškų kelionę laiku.

 Pasibaigus koncertui šventės šurmulys persikėlę į sinagogų kiemelį. Čia Kalvarijos gimnazijos moksleiviai organizavo viktoriną, kurios metu, čia pat, sudarytos komandos varžėsi tarpusavyje: pasitikrino savo žinias apie Europos Sąjungą, Europos kultūros paveldą.  

Renginyje dalyvavo Lietuvos žydų bendruomenės paveldosaugininkas Martynas Užpelkis ir Lietuvos žydų bendruomenės vykdantysis direktorius Renaldas Vaisbrodas. Jie pasidžiaugė, kad tokioje unikalioje vietoje, sinagogoje, vykstas renginiai, neleidžiantys pamiršti istorijos, padedantys susipažinti su  krašto paveldu.

Baigiantis šventei  Lietuvos šaulių sąjungos Suvalkijos šaulių 4-osios rinktinės Kalvarijos

šaulių I-osios kuopos nariai šventės dalyvius vaišino kareiviška koše ir arbata.

 Kalvarijos savivaldybės viešoji biblioteka dėkoja už pagalbą renginio partneriams ir visiems kurie aktyviai prisidėjo prie sėkmingos šventės organizavimo. Didžiulis ačiū – „Sonantem“ kolektyvui už pagalbą paruošiant sinagogos patalpas šventiniam koncertui.

lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE