Pagrindinis > Naujienos > Jorė‘ 2017 Jotvingių ir prūsų gyvenvietėje: kad žemelė būtų vaisinga, kad žmogų lydėtų gera sveikata, laimė…

Jorė‘ 2017 Jotvingių ir prūsų gyvenvietėje: kad žemelė būtų vaisinga, kad žmogų lydėtų gera sveikata, laimė…

 

Jorėti (augti, plisti, žaliuoti ir t. t.), arba į tradicinę jotvingių Jorę (nuo XIX a. ši šventė perkrikštyta Jurginėmis), pavasario sutikimo šventę po atviru dangumi, paskutinę balandžio mėnesio dieną jau aštuntą kartą iš eilės pakvietė Jotvingių ir prūsų bendrija. Jotvingių ir prūsų gyvenvietėje Ožkiniuose (netoli Punsko, Lenkija), alsuojančioje meile ir pagarba senajam baltiškųjų kultūrų paveldui, vėl susirinko mūsų tautos atstovai – tiek gyvenantys šiapus, tiek anapus dvi valstybes skiriančios sienos, – kad pabūtų drauge, pasimėgautų po užsitęsusios žiemos pagaliau aukštyn šoktelėjusia tikrą šilumą skleidžiančia saule, pagaliau ir Jore – diena, kai Aukščiausioji galybė Perkūno šviesos pavidalu nusileidžia į Žemynos globojamus kūnus, viską perkūnydama naujo vešėjimo metui.

Viskas jotvingių ir prūsų gyvenvietėje tądien alsavo senąja nemariąja dvasia: gyvenvietės statiniai, skambantys akmens ir medžio simfonija, taip pat tradiciniu tapęs Jorės viralas „Dilgė“, kurio pagrindinis komponentas – pirmosios po žiemos sužaliavusios dilgėlės, ir, žinoma, – žmonės, tąkart buvę kartu, jusdami praėjusių amžių dvasią ir nešdami ją ateinančioms kartoms.

Jorėti šventės dalyvius kvietė ir folkloro kolektyvai. Pirmiausia, „Kukumbalio“ iš Merkinės vedami, visi įsiliejo į iškilmingą eiseną, kurios galutinis tikslas – aukuras. Gyvoji grandinė, skambant giesmėms, aidint būgno ritmui, vyniojosi apie kultines gyvenvietės vietas, patraukė prie pagrindinės gyvenvietės alkvietės, kur vyko ir pagrindinės apeigos. Jos skirtos žalumos dievui Joriui (Joris – tai pavasario Perkūnas, žadinantis gyvybės jėgas, valdantis žemės raktus, prikeliantis augmeniją, pabudinantis žemę, siunčiantis lietų), Gabijai, ugnies globėjai, Žemynai, Žemei motinėlei, iš kurios atėjome ir kurion sugrįšime, pagerbti. Buvo aukojamos aukos (druska su gintaro dulkelėmis, grūdas, duona kasdienė), kad žemelė būtų vaisinga, kad duotų gerą derlių, kad žmogų lydėtų gera sveikata, laimė, kad vienybė ir ramybė susilietų į vieną santarvę.

Po apeigų – koncertas, kurį dovanojo jau minėtas „Kukumbalis“, Punsko „Tėviškės aidai“, Alksnėnų „Alasėlis“, „Dzūkijos aidai“, Vidugirių-Šeštokų kapela, Seinų kapela.

Jotvingių ir prūsų gyvenvietės, tapusios jaukiais namais Jorės šventės dalyviams, įkūrėjas Jotvingių ir prūsų bendrijos vadovas Petras Lukoševičius džiaugėsi, kad gyvenimas jo sukurtoje erdvėje verda ir netgi pamažu pranoksta lūkesčius. Pripažino, kad tuomet, kai pradėjo minėtos gyvenvietės atkūrimo darbus, daug ko nežinojo: pasirodė, jog nematoma jėga jam nežinant vedė teisingu keliu. Dabar, prabėgus ne vieniems metams, atlikus tam tikrus tyrimus, paaiškėjo, kad gyvenvietei pasirinkta vieta išties ypatinga: senovėje šioje teritorijoje būta gana daug sakralių vietų, kurios iš tikrųjų dabar atgyja.

Laimutės Kraukšlienės nuotraukos.

jquery visual lightboxby VisualLightBox.com v6.1

Komentaras “Jorė‘ 2017 Jotvingių ir prūsų gyvenvietėje: kad žemelė būtų vaisinga, kad žmogų lydėtų gera sveikata, laimė…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE