Pagrindinis > Dėmesio! > Kai ant kapų žydėjusios gėlės tampa atliekomis

Kai ant kapų žydėjusios gėlės tampa atliekomis

 

Artėja Mirusiųjų pagerbimo diena ir Vėlinės. Stengsimės prieš šias dienas prisiminti anapilin išėjusius ir sutvarkyti artimųjų kapus: puošime kapavietes gėlėmis, uždegsime žvakeles.  Gėlių krepšeliai ir plevenančios ugnelės – mirusiųjų atminimui. Gyviesiems tai irgi tampa rūpesčiu sutvarkyti atliekomis tapusius augalus, stiklines ir plastikines žvakių dalis. Ir sumokėti už šių atliekų tvarkymą atliekų tvarkytojams.

Prie visų Marijampolės apskrityje esančių kapinių yra konteineriai atliekoms surinkti. Vieni jų skirti žaliosioms  atliekoms, kiti – mišrioms.  Į žaliosioms atliekoms skirtus konteinerius reikėtų mesti gėlių ir dekoratyvinių augalų liekanas, šakeles, medžių lapus . Į mišrioms komunalinėms atliekoms ar prie kai kurių kapinių esančius  tik žvakių atliekoms skirtus konteinerius  reikėtų mesti visas kitas, išskyrus žaliąsias, susidarančias atliekas. Tačiau dar nedaugelis kapus tvarkančių žmonių  deramai išrūšiuoja atliekas. Kiti į prie kapinių esančius konteinerius ar net šalia jų sutempia senus baldus, klozetus, krepšius nudėvėtų drabužių. Šios atliekos tikrai nesusidaro pagerbiant mirusiųjų atminimą.  Todėl norėtųsi priminti, kad už prie kapinių susidarančias atliekas  sumokame mes visi,  jų sutvarkymas yra įskaičiuojamas į mokesčių tarifus.

O nuo šių metų, jeigu norime, kad už atliekų tvarkymą reikėtų mokėti mažiau,  išmesdami kapinių atliekas, turėtume dar  atidžiau pasirinkti konteinerį, į kurį jas išmetame. Nuo mūsų pasirinkimo priklauso atliekų sutvarkymo mokestis. Paaiškinimas labai paprastas – jeigu kapų atliekas deramai rūšiuosime, didžioji jų dalis keliaus į žaliosioms atliekoms skirtus konteinerius. Atliekų vežėjai šios rūšies atliekas veža sutvarkyti į žaliųjų atliekų kompostavimo  aikšteles, kurios yra visose savivaldybėse. Šių atliekų surinkimo kaina mokesčių mokėtojams –45,05 euro už toną. Jas sutvarkius kompostavimo aikštelėse, žaliosios atliekos tampa kompostu – vertinga trąša ir naudojamos dirvožemiui gerinti. Atliekos iš mišrių komunalinių atliekų konteinerių vežamos į tik šiemet pradėjusią veikti Mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginių (MBA)  gamyklą, kur jos išrūšiuojamos, ten nukeliavusios žaliosios atliekos – kompostuojamos specialiuose tuneliuose ir tampa tik sąvartynui perdengti naudojamu techniniu kompostu. Atliekų, kurios vežamos į MBA, sutvarkymo  kainą sudaro ne tik atliekų tvarkytojuimokami pinigai , bet ir dar pridedamas 24,18 eurų su PVM mokestis MBA įrenginių gamyklai už atliekų išrūšiavimą ir perdirbimą. Todėl išmetus žaliąsias atliekas į ne joms skirtą konteinerį šių atliekų sutvarkymo kaina  tampa 95,06 euro už toną – tiek kainuoja atliekų iš mišrių komunalinių atliekų konteinerių surinkimas ir sutvarkymas..

Norėtųsi pabrėžti, kad visų didžiųjų atliekų – senų baldų, santechnikos įrenginių , buities daiktų – kuriuos gyventojai iš savo namų suveža į kapinių atliekų konteinerius, sutvarkymas mums visiems irgi kainuoja 95,06euro už toną.  Deramai ir nemokamai šiomis atliekomis galėtume atsikratyti, jeigu jas nuvežtume į didžiųjų ir specifinių atliekų surinkimo aikšteles (Marijampolėje didžiųjų ir specifinių atliekų surinkimo aikštelė yra Vokiečių g, Nr.10). Ir tai nebūtų papildoma mokesčių už atliekų tvarkymą našta atliekų turėtojams.

Liucija BURBIENĖ,

UAB Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centro prevencinės veiklos organizatorė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE