Pagrindinis > Naujienos > Kalvarijos viešosios bibliotekos greideris nesutraiškys!

Kalvarijos viešosios bibliotekos greideris nesutraiškys!

 

„Ar įsigalės „greiderinė raganų medžioklė“, ar nugalės sveikas protas?..“, – svarstė „Mūsų savaitė“ neseniai skelbtame rašinyje „Kalvarijos 2016-ųjų biudžeto svarstymas: į „raganų medžioklę“ – su… greideriu priešakyje“. Šiandien jau galime konstatuoti, jog sveikas protas, kiek įmanoma tokioje situacijoje, nugalėjo: greideris nepervažiuos per Kalvarijos viešąją biblioteką, traiškydamas ją, o kai (jei?) bus nupirktas, gerins savivaldybės kelių būklę.

Taigi Kalvarijos savivaldybės taryba, posėdžiaudama vasario 22 d., pagaliau patvirtino 2016 m. savivaldybės biudžetą, kuris būtų analogiškas praėjusių metų biudžetui, jei ne planiniai valstybiniai pakeitimai: minimalaus atlyginimo, socialinių bei kultūros darbuotojų atlyginimų padidinimai. Skaičiais ši išraiška atrodo taip: 2015 m. Kalvarijos savivaldybės biudžetas buvo 8459,2 tūkst. eurų, 2016 m. – 8754,1 tūkst. eurų.

Vis tik negalima teigti, jog savivaldybėje nuo šiol bus taika ir ramybė: naujieji biudžetiniai metai prasideda su dideliais klaustukais, nepopuliarių sprendimų preliudija bei diržų susiveržimu 5 proc. tam, kad pedagogams visus metus būtų išmokėti atlyginimai.

Bibliotekos greideris nesutraiškys, o maksimalų įstaigų etatų skaičių lems ir gyventojų apklausa

Į posėdžio darbotvarkę buvo įtraukti keturi klausimai dėl įstaigų (Kalvarijos meno mokyklos, sporto centro, kultūros centro bei viešosios bibliotekos) didžiausio leistino pareigybių (etatų) skaičiaus nustatymo, tačiau tai buvo visiškai nesvarstyta – palikta ateičiai, mat čia sumąstyta atsiklausti savivaldybės gyventojų, kiek ir kokių etatų šioms įstaigoms reikėtų (šiuo tikslu bus surengta apklausa). Tokią mintį, matyt, lėmė nevykęs sumanymas bibliotekos biudžeto sąskaita (mažinant čia etatus) pirkti greiderį (bibliotekos finansavimas liko toks pats kaip pernai, tiesa, „nurėžus“ 5 proc., bet apie tai – vėliau). Giliau paanalizavus, paaiškėjo, jog visų keturių minėtų įstaigų įstatyminiai normatyvai, apibrėžiantys maksimalų pareigybių skaičių, nebuvo patvirtinti nuo pat savivaldybės įsikūrimo dienos! Savivaldybės meras Vincas Plikaitis įsitikinęs, kad kada pareigybių skaičius (etatai) nepatvirtinamas, o patvirtinamas tik biudžetas – pinigai, atsiranda daug savivalės, netikslingai sukuriamų etatų, kitaip tariant, atsiranda per daug vadovaujančiųjų, o dirbti praktiškai nelieka kam. Tam, kad objektyviai būtų nustatytas minėtų įstaigų maksimalus etatų skaičius, ir bus savivaldybės teritorijoje atliekama apklausa, kuri visgi nebus vykdoma skubos tvarka.

Pedagogų atlyginimams išmokėti – „nurėžti“ 5 proc. visų savivaldybės reikmių, išskyrus socialines

Opiausia 2016 m. savivaldybės biudžeto problema – pedagogų atlyginimai. Tai jau ilgalaikė problema – trūksta mokinio krepšelio lėšų. Pagal tarifikaciją, 2016 m. net apie 170 tūkst. eurų savivaldybėje trūksta. Visos švietimo įstaigos, išskyrus Akmenynų ir Liubavo pagrindines mokyklas, balansuojančias „ant ribos“, tačiau išsitenkančias su turimu krepšeliu (jei pagrindinėje mokykloje yra 80 vaikų, ji išsilaiko, mokinio krepšelio lėšų pakanka), „minusinės“. Pagal Švietimo ministro aprašą, nesvarbu, ar klasėje vienas mokinys, ar 30: nuo mokinių skaičiaus mokytojo atlyginimo tarifikacija nepriklauso, tad savivaldybės čia vėl laukia nepopuliarūs sprendimai – mokyklų tuštėjimo metas (dėl kritiško mokinių skaičiaus mažėjimo reorganizuotos bus Alksninės, Nemunaičių pagrindinės mokyklos, Suaugusiųjų mokykla).  

Kad savivaldybėms pedagogams visus metus būtų laiku išmokėti atlyginimai, priimtas nepopuliarus sprendimas: nutarta nuo visų savivaldybės reikmių, išskyrus socialines reikmes, „nurėžti“ 5 proc., kad pinigų mokytojų atlyginimams užtektų ir gruodžio mėnesį (tiek trūksta, įvertinant „minusinį“ krepšelį). Šis „nurėžimas“, pasak savivaldybės Finansų ir biudžeto planavimo skyriaus vedėjos Laimos Trečiokienės, savivaldybės įstaigų darbuotojų atlyginimų neturėtų paliesti: bus sutaupyta už komunalinius patarnavimus, iš reprezentacinių lėšų ir pan.   

Greideris leis sutaupyti?

Posėdyje taip pat nutarta savivaldybės vardu pirkti greiderį, kuris bus perkamas iš savivaldybės savarankiškoms funkcijoms (laimei, ne bibliotekos sąskaita!) skirtų lėšų – jo pirkimui skirta 31,9 tūkst. eurų (tokios sumos užteks tik naudotai mašinai). Pasak mero, kai jį nupirks, perduos UAB „Kalvarijos komunalininkui“ kaip įstatinio kapitalo didinimą. Greideris, tikisi meras, atsipirks per metus, o vėliau iš jo, nors ir naudoto, bus galima ir sutaupyti, be to, turint šią techniką, pagerėsianti savivaldybės kelių būklė.

Laima GRIGAITYTĖ

Susiję straipsniai:

Kalvarijos 2016-ųjų biudžeto svarstymas: į „raganų medžioklę“ – su… greideriu priešakyje

2 komentarai(-ų) “Kalvarijos viešosios bibliotekos greideris nesutraiškys!

  1. Reikia patyliukais pažiūrėt kiek žmonių per dieną ateina knygų pasikeist ir bus aiškus jos darbas.Čia kaip invalidų draugijoj-trys skaitytojai, o kiek reikia,tiek prirašom.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE