Pagrindinis > Toli - arti > Kelionės > Keliaukime po Marijampolės apskritį LĖTAI IX. Jono Basanavičiaus gimtinė: autentiška, tvaru, natūralu – apima visa

Keliaukime po Marijampolės apskritį LĖTAI IX. Jono Basanavičiaus gimtinė: autentiška, tvaru, natūralu – apima visa

Kontaktai:

Gimtinės g. 17., Ožkabalių I kaimas, Bartninkų sen., Vilkaviškio r. sav.,

tel. nr.: 834269365,

el.p.: j.basanaviciaus.gimtine@lnm.lt.

Jono Basanavičiaus (1851–1927) gimtinė ir Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolynas – vienas gražiausių kultūros ir gamtos objektų Sūduvos krašte. Kartu tai ir vienintelė Lietuvoje atstatyta Vasario 16-osios akto signataro gimtoji sodyba. Šios vietovės išskirtinumą ir unikalumą didžiąja dalimi lemia įvairaus amžiaus lankytojams skirtos edukacinės veiklos, susijusios su kulinarija, gamtos pažinimu, kultūrine krašto savastimi. Veikdami išvien visi šie elementai išpildo lėtojo turizmo filosofijos idėją – būti visa apimančia, tvaria, autentiška, natūralia turistine erdve, kuri sukelia potyrį, negalimą patirti niekur kitur.

Autentiškumas. Vilkaviškio rajono Ožkabalių I kaime esančioje Jono Basanavičiaus gimtinėje pristatoma pasiturinčio Suvalkijos ūkininko vienkiemio sodyba su šiam kraštui būdingais tradiciniais XIX a. pabaigos – XX a. pradžios gyvenamaisiais ir ūkiniais trobesiais. Nepaisant to, kad sodyba ir jos pastatai atstatyti, čia esantys autentiški eksponatai sukuria tikroviškumo atmosferą. Prie tvarto išlikęs šulinys ir kieme augantis įspūdingas kaštonas mena laikus, kai šioje sodyboje augo būsimasis signataras, gydytojas, visuomenininkas Jonas Basanavičius.

Atstatytoje stuboje eksponuojami to meto baldai, interjero detalės, tekstilė. Ekspoziciją papildo J. Basanavičiui priklausę asmeniniai daiktai. Dviejų dalių klėtyje su prieklėčiu – ūkininkų namų apyvokos reikmenys, kasdienybėje naudoti įrankiai. Ūkiniuose pastatuose įrengtos dvi parodų salės, edukacinė klasė, kluone lankytojams pristatomi įvairūs žemės ūkio dirbimo padargai. Šiltuoju metų laiku čia organizuojami įvairūs muziejaus renginiai, tradicinis mėgėjų teatrų festivalis.

Tvarumas ir natūralumas. Šalia Jono Basanavičiaus gimtinės ošia prieš tris dešimtmečius pradėtas sodinti, šiandien jau 40 hektarų plotą užimantis Ąžuolynas su beveik 7000 ąžuolų. Jis yra pavyzdys, kaip tautos istoriją galima įrašyti gamtoje. Ąžuolynas suformuotas iš keturiolikos giraičių, skirtų svarbiausioms valstybės istorijos datoms atminti. Yra daug vardinių ąžuolų, skirtų ryškioms asmenybėms, tarp jų – ir Lietuvos prezidentams. Ąžuolynas yra ne tik puiki vieta edukacijoms apie gamtą, istoriją ar kultūrą; rudenį iš jame surinktų gilių Jono Basanavičiaus gimtinės muziejininkai ruošia gilių kavą, kuriai yra suteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas.

Visa apimantis. Muziejuje organizuojami įvairūs kultūriniai renginiai supažindina su Sūduvos regiono tradicijomis, tautosaka, papročiais, amatais ir kulinariniu paveldu bei ugdo pilietiškumą ir meilę gimtajam kraštui.

Visi aptarti lėtojo turizmo dėmenys įgyvendinami per muziejaus siūlomas edukacines veiklas. Vieniems užtenka įprastos ekskursijos po muziejų ir Ąžuolyną, kiti veiklas renkasi iš 25 edukacinių programų, skirtų ir suaugusiems, ir vaikams, ir šeimoms ar būriui draugų. Kultūrinis pasibuvimas čia derinamas su pramoga, jis yra paremtas atradimo džiaugsmu, patirties įgijimu. Kiekvienas, ieškantis prasmingo laisvalaikio, ras ką veikti muziejuje: leistis į potyrių pilną kelionę po Ąžuolyną ar sudalyvauti skatinančioje pamąstyti viktorinoje arba protų mūšyje, išsikepti cukrinį riestainį ar razavą blyną, paskanauti čia pat paruoštos naminės giros arba kavos, išvirtos pagal tradicinę receptūrą iš Ąžuolyne surinktų gilių. Muziejuje galima švęsti mergvakarius, krikštynas, užsisakyti programą jaunavedžiams ir net susituokti, švęsti gimtadienius ar kitas šventes, iškylauti arba išsinuomoti patalpas.

Laikas? Kiek laiko nusimatyti apsilankymui, priklauso nuo lankytojo. O muziejaus darbuotojai visada nuoširdžiai siūlo PASIBŪTI lėtai (ir kartu su savo augintiniu, jeigu tik to norima).

lightbox gallery phpby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE