Pagrindinis > Naujienos > Krepšiniui Marijampolėje – 100 metų!

Krepšiniui Marijampolėje – 100 metų!

Valstybės dienos išvakarėse Marijampolėje sporto bendruomenės atstovai bei svečiai, žengdami raudonu kilimu, kurio kraštuose degė „olimpinės ugnies“ deglai, rinkosi į “Spindulio” kino teatrą paminėti krepšinio žaidimo pradžios šiame mieste, taip pat ir Suvalkijoje 100 metų sukaktį. Kad minėjimas prasidėjo taip pompastiškai, pasak vieno iš vakaro kaltininkų Gintauto Žibūdos, dėkoti reiktų „Spindulio“ kino teatro direktorei Kristinai Dobrovolskienei. Prie kino teatro durų atvykusius į renginį taip pat pasitiko kavinės „Nica“ darbuotojos, maloniai pasiūlydamos pasivaišinti skoningai jų paruoštomis vaišėmis. Ankstesniais laikais apie tokį prabangų vakarėlį Marijampolės sporto bendruomenė galėjo tik pasvajoti…

Marijampolės krepšinio 100-mečio renginį vedė Richardas Jonaitis, visiems gerai pažįstamas iš televizijos ekrano, o muzikinė grupė „Voiceless“ iš Klaipėdos susirinkusius salėje nustebino neįprastai skambėjusia violončelių ir būgnų muzika.

Jubiliejinio renginio metu apdovanojimus to nusipelniusiems žmonėms teikė Marijampolės meras Povilas Isoda, Marijampolės krepšinio federacijos prezidentas, verslininkas ir filantropas Klemencas Agentas,  Lietuvos krepšinio federacijos viceprezidentė Alina Adomaitytė, šio vakaro organizatorė ir režisierė Žaneta Grašienė – „ Mantingos“ labdaros ir paramos fondo direktorė. Su gražia sukaktimi ne vien salėje esančius, bet ir visus marijampoliečius pasveikino Lietuvos sporto muziejaus direktorė Ilona Petrokienė.

„Šią garbingą sukaktį šiandien minime su sporto bendruomene „Spindulio“ kino teatre, prisimename Marijampolės krepšinio pradžią, jo istoriją, pagerbiame žmones, kurių nuopelnai krepšiniui yra neabejotini. Nuoširdžiai dėkoju visai Marijampolės krepšinio bendruomenei, ypač treneriams, kurie negailėdami savo laiko ir jėgų prisidėjo prie gražios ir išdidžios 100 metų istorijos kūrimo. Daug pasiekta ir nuveikta per šį šimtmetį, tačiau ne mažiau svarbių darbų dar laukia ateityje. Tikiu, kad visi kartu sukursime dar daug įsimintinų akimirkų ir galėsime džiaugtis dar ne viena pergale!“ – kalbėjo Marijampolės meras.

Jis įteikė šv. Jurgio, Marijampolės globėjo, ordiną už nuopelnus sportui bei Marijampolės vardo garsinimą Gintautui Žibūnai, o šv. Jurgio, Marijampolės globėjo, medalį už reikšmingą indėlį į krepšinio sporto plėtrą Marijampolėje Deividui Jurkšai.

Krepšinio Marijampolėje istorija skaičiuojama nuo 1924 metų liepos 5 dienos, mat tai yra pirmųjų žinomų miestą atstovavusios komandos krepšinio rungtynių data. Prieš 100 metų Šiauliuose liepos 5-7 dienomis vykusioje Lietuvos gimnastikos ir sporto federacijos surengtoje sporto olimpiadoje Marijampolei istorinių rungtynių dalyvėmis tapo Rygiškių Jono gimnazijos mergaičių sporto klubo „Mirga“ krepšininkės. Olimpiadoje varžėsi ir gimnazijos berniukų sporto klubo „Vaidotas“ nariai, tačiau jie Šiauliuose krepšinio nežaidė. Vaikinai oranžinį kamuolį paėmė į rankas 1925-aisiais. Išlikusioje istorinėje nuotraukoje yra užfiksuota, kai jų rungtynes Rygiškių Jono gimnazijos krepšinio aikštelėje stebi apie 2 tūkstančius žiūrovų.

„Marijampolė visada buvo ir yra sportiškas miestas, o krepšinis čia žaidžiamas ir mylimas nuo seno. Šiais metais turime nuostabią progą – Marijampolės krepšinio 100-metį – padėkoti visiems miesto krepšinio puoselėtojams už darbą, tikriausiai pirmą kartą susiburti visi itin dideliame bendrame rate, prisiminti svarbiausias akimirkas ir didžiausius laimėjimus. Simboliška, kad ir mūsų šventė vyksta kino teatre „Spindulys“, kuris yra prie pat miesto sporto lopšiu vadinamos Rygiškių Jono gimnazijos bei pirmos miesto krepšinio aikštelės“, – susirinkusiems priminė šventės pagrindinis rėmėjas, UAB „Mantinga“ savininkas, Marijampolės krepšinio federacijos prezidentas Klemencas Agentas. Verslininkas ir filantropas ta proga paskaitė ištrauką iš naujos, 100-mečio sukakčiai išleistos nusipelniusio Lietuvos krepšinio trenerio Gintauto Žibūdos knygos „Krepšinis Marijampolėje – istorija, faktai, žmonės“, kurios leidybą parėmė UAB „Mantinga“.

Krepšiniu besidomintys tikriausiai žino, jog pokario metais visos Lietuvos šios sporto šakos sirgaliai palaikė Kauno „Žalgirio“ narius, marijampoliečius, Juozą Mateiką ir Bronių Gentvainį, o vėliau reprezentacinei šalies komandai atstovavusius Antaną Čižauską ir Vytautą Sarpalių, dar vėliau mūsų miestas davė Lietuvos rinktinei Darių Songailą ir Andrių Giedraitį. Krepšinio gerbėjai žino Aurimą Kiežą, Eglę Šulčiūtę, šiandien LKL žaidžia Lukas Uleckas. Daug tikimasi iš Arnoldo Kulbokos ir sparnus žaisti už Atlanto pakėlusio Mato Vokietaičio, Lietuvos trijulių rinktinei Paryžiaus olimpinėse žaidynėse gali atstovauti Marijus Užupis. Visa tai įrodo, jog Marijampolėje krepšinio gyvenimas verda, treneriai dirba, augina naujus talentingus žaidėjus. 

Prašmatnaus vakaro „Spindulio“ kino teatre metu įvairiais apdovanojimais buvo  pagerbta net 116 Marijampolės krepšiniui nusipelniusių žmonių.

Po oficialios šventės dalies susirinkusieji žiūrėjo filmą „Kapitonas. Pauliaus Jankūno istorija“ ir galėjo pabendrauti su filmo režisieriumi Rimvydu Čekavičiumi.

Autoriaus nuotraukos ir nuotrauka iš G. Žibūdos naujos knygos „Krepšinis Marijampolėje, istorija, faktai, žmonės“.

1925 metai, krepšinio rungtynės Rygiškių Jono gimnazijos aikštelėje Kunigas M.Rudzinskas LKF viceprezidentė A. Adomaitytė Marijampolės meras P. Isoda Nusipelnęs Lietuvos treneris G.Žibūda Režisierius R. Čekavičius Seimo narys A.Vyšniauskas Seimo narys K.Mažeika Treneris D.Jurkša Vakaro vedantysis R. Jonaitis Verslininkas ir filantropas K. Agentas Ž.Grašienė ir A.Adomaitytė A.Adomaitytė ir G.Žibūda A.Adomaitytė ir K.Agentas A.Adomaitytė ir P.Isoda A.Kirkliauskas, L.Rutkauskienė ir G.Žibūda A.Vyšniauskas ir K.Agentas Grupė _Voiceless_
JPG_4050
K.Agentas K.Mažeika ir K.Agentas lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE