Pagrindinis > Regione > Kultūra > Marijampolė pagerbė K. Donelaitį

Marijampolė pagerbė K. Donelaitį

Balandžio 8 d. Marijampolėje vyko renginiai, skirti lietuvių literatūros pradininko K. Donelaičio 300 -osioms gimimo metinėms paminėti.

Marijampolės K. Donelaičio draugija surengė respublikinę mokslinę- praktinę konferenciją ,,Po K. Donelaičio ženklu“. Konferencijos globėja Lietuvos Respublikos prezidentė Dalia Grybauskaitė su marijampoliečiais susitiko prie K. Donelaičio paminklo. Emocingoje kalboje Jos Ekselencija nepagailėjo pagiriamųjų žodžių Suvalkijos kraštui. ,,Kas, jeigu ne suvalkiečiai, galėjo surengti tokią pagarbą poetui K. Donelaičiui, kas, jeigu ne aš, galėjau globoti šią konferenciją?“ – bravūriškai į susirinkusius kreipdamasi Prezidentė priminė, kad būtent šis kraštas davė tautai bendrinę kalbą ir ilgus amžius buvo vartai į Europą.

Gėlėmis pagerbusi K. Donelaitį, prezidentė įsiamžino su K. Donelaičio draugijos nariais, marijampoliečiais, moksleiviais. Priėmė gėles ir dovanas, kartu dainavo su jaunatviškais senjorais.

Marijampoliečių lydima Prezidentė  pagerbė kalbininką J. Jablonskį, padėjusi gėlių prie jo paminklo, aplankė miesto pasididžiavimą – Poezijos parką.

Į Marijampolės dramos teatre vykusią mokslinę konferenciją atvyko ir čia pranešimus skaitė grupė garsių mokslininkų, svečių iš Punsko, Karaliaučiaus krašto. Išsamiame pranešime ,,Mažosios Lietuvos fenomenas ir K. Donelaitis“ dr. Algirdas Matulevičius nušvietė istorines aplinkybes, išugdžiusias K. Donelaičio fenomeną Karaliaučiaus krašte. Liuteronų vyskupo Mindaugo Sabučio pranešimas ,,Kristijonas Donelaitis – nuoširdus Dievo tarnas“ klausytojus sudomino savo įtaigumu ir atskleidė K. Donelaitį kaip kunigą, bažnyčios ir Dievo tarną. K. Donelaičio memorialo Tolminkiemyje įkūrėjas architektas dr. Napalys Kitkauskas konferencijos dalyvius nukėlė į tuos laikus, kai iš griuvėsių buvo prikelta K. Donelaičio statyta bažnyčia ir įrengta muziejinė ekspozicija.

Fotografo Valentino Juraičio paroda ,,Nadruva“, atidaryta P. Kriaučiūno bibliotekoje, konferencijos dalyvius pakvietė pakeliauti K. Donelaičio vietomis  ir nukėlė į šių dienų Karaliaučiaus krašto realijas.

Mokslinę konferenciją pagyvino mėgėjų spektaklis pagal A. Drilingos romaną ,,Jau saulelė…“ (režisierė Virginija Samuolienė). Įtaigiai K. Donelaičio vaidmenis atliko aktoriai J. Sinkevičienė (Vilkaviškis) ir R. Mockus (Marijampolė).

Po konferencijos ir spektaklio vykusioje diskusijose ,,Kitaip pažvelgti į K. Donelaitį“ dalyvavo Nijolė Černiauskienė (Kybartai), Renata Schmid (Vilnius), Valentinas Juraitis (Vilnius), Romanas Senapėdis (Kultūros atašė Kaliningrade) ),Sigitas Šamborskis (Karaliaučiaus srities lietuvių bendruomenės pirmininkas).

Konferenciją įtaigiai moderavo Vida Mickuvienė ir Kazys Balickas, Marijampolės K. Donelaičio draugijos kūrėjai ir vadovai.

Antanas ŽILINSKAS

Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius

Aldonos KATILIENĖS nuotrauka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE