Pagrindinis > Regione > Kultūra > ,,Mediniai stebuklai“ Liudvinave

,,Mediniai stebuklai“ Liudvinave

Prie Šešupės ir Dovinės upių santakos, pietinėje Marijampolės savivaldybės dalyje, įsikūręs 1180 gyventojų turintis Liudvinavo miestelis, toli apylinkėse garsėjantis vasaromis vykstančiomis Joninių ir Oninių šventėmis, įvairiais koncertais ir, žinoma, Šv. Liudviko atlaidais, kasmet paskutinį rugpjūčio sekmadienį vykstančiais šio miestelio Šv. Liudviko bažnyčioje. Miestelis garsus ne tik rengiamomis šventėmis, bet ir žymiais žmonėmis, tokiais kaip generolas Jurgis Kubilius, profesorius Petras Radzvickas ir kt. Tačiau pats žymiausias ir labiausiai nusipelnęs iš jų yra rašytojas ir poetas Kazys Boruta. Rašytojo garbei jo vardu pavadinta Liudvinavo vidurinė mokykla.

Mums, suvalkiečiams, ypač brangi Kazio Borutos asmenybė: žymus poetas ir rašytojas yra gimęs netoli Liudvinavo esančiame Kūlokų kaime, Liudvinave prabėgo gražiausi jo vaikystės ir jaunystės metai. Kazio Borutos kūryba – jo poezijos rinkiniai A-lo! (1925); ,,Dainos apie svyruojančius gluosnius“ (1927); ,,Kryžių Lietuva“ (1927); ,,Duona kasdieninė“ (1934); ,,Eilės ir poemos“ (1938); apsakymai ,,Drumstas arimų vėjas“ (1928); apysaka ,,Saulę ant savo pečių parnešti išėjo“ (1940); pasakų rinkinys ,,Dangus griūva“ (1955); humoristinė apysaka ,,Jurgio Paketurio klajonės“ (1963) – garsino ir tebegarsina Suvalkijos kraštą iki šiol. Patys žinomiausi šio rašytojo kūriniai yra romanai „Baltaragio malūnas“ (1945; pagal šį romaną 1974 m. sukurtas filmas „Velnio nuotaka“) ir „Mediniai stebuklai“ (1938).

Nuo šiol Liudvinavas taps dar garsesnis: jau kuris laikas apylinkėse sklando žinia, jog miestelyje vyksta stebuklai. Ne bet kokie, o mediniai… Liudvinavo miestelio žmonės, norėdami pagerbti Kazio Borutos atminimą ir pradžiuginti vietinius gyventojus, prieš keletą metų pastatė spektaklį „Baltaragio malūnas“. Šis spektaklis sulaukė didžiulio žmonių susidomėjimo, kadangi tokie renginiai kaimo vietovėse yra labai reti. Spektaklis buvo rodomas ne tik Marijampolės savivaldybės gyventojams, bet ir kitų Lietuvos apskričių žmonėms. Jame vaidino liudvinaviečiai ir aplinkinių kaimų žmonės. Gyventojai patys, iš savų lėšų, kurių niekas nekompensavo, kūrė scenografiją, siuvo kostiumus, nuomojosi įrangą.

Įkvėpti didelio žmonių susidomėjimo ir tęsdami spektaklių ciklą, Liudvinavo bendruomenės žmonės sumanė pastatyti dar vieną spektaklį pagal rašytojo ir poeto Kazio Borutos romaną ,,Mediniai stebuklai“ ir jį parodyti Liudvinavo bei kitų bendruomenių ir kaimų žmonėms. Įgyvendinant projektą (sutarties Nr. LEADER-12-MARIJAMPOLĖ-02-016) „Mediniai stebuklai“, finansuojamą pagal ,,Marijampolės savivaldybės kaimo plėtros strategija“ prioriteto ,,Gyventojų iniciatyvumo skatinimas“ priemonės ,,Vietos plėtros strategijų įgyvendinimas“ veiklos sritį, tokia galimybė atsirado. Jau antras mėnuo Liudvinavo laisvalaikio salėje vakarais po darbų renkasi aktoriai, kuriuos čia sukvietė spektaklio ,,Mediniai stebuklai arba dievadirbio Vinco Dovinės gyvenimas ir darbai“ scenarijaus autorė bei režisierė Vita Gvazdaitienė. Ji džiaugiasi, jog į šio spektaklio pastatymą įtraukti įvairaus amžiaus žmonės, kurie sutikę vaidinti šiame spektaklyje čia atėjo iš idėjos, per vaidmenį tikėdamiesi išreikšti save. Tokia veikla labai skatina bendruomeniškumą, aktyvina bendruomenę: kaip Vinco Dovinės darbai suvienijo romane vaizduojamo kaimo žmones, taip ir ši mūsų teatrinė veikla suvienijo Liudvinavo bendruomenės narius, nutiesė tiltą iš širdies į širdį. Kaip Vincas Dovinė sugebėjo prakalbinti medį ir įkvėpti jam dievišką dvasią, taip ir šis spektaklis, tikiu, pabudins tauriausius žmogaus jausmus: pagarbą, tikėjimą, viltį ir meilę. Režisierės Vitos Gvazdaitienės įkvėpti 23 artistai negailėdami nei laiko, nei jėgų ruošiasi spektaklio premjerai, kuri įvyks per Šv. Liudviko atlaidus – rugpjūčio 30 dieną.

Liudvinavo miestelio bendruomenės pirmininkas Žydrūnas Čekauskas, pristatydamas šį projektą, išvardijo pagrindinius jo uždavinius: vystyti kultūrinę veiklą, skatinti bendruomeniškumą, skatinti įvairių amžiaus grupių ir socialinių sluoksnių žmonių bendravimą, ir, svarbiausia, garsinti Liudvinavo miestelį. Jis apgailestavo, jog pastaruoju metu kaimo žmonės yra atitolę nuo kultūrinių renginių, be to, didžioji dalis renginių vyksta šiltuoju metų laiku, o būtent tokiu laiku kaime yra pats darbymetis ir ne visi norintys turi galimybę juose dalyvauti. Spektaklis yra iš tokių renginių, kuriuos galima rodyti ne tik vasaros, bet ir rudens, žiemos ar pavasario metu, todėl labai tikėtina, kad jį pamatys didžioji dalis kaimo žmonių. Pastatytą spektaklį per projekto įgyvendinimo laikotarpį planuojama rodyti 5 kartus, tačiau ir pasibaigus projekto įgyvendinimo laikotarpiui šis spektaklis bus rodomas kitose bendruomenėse ir gyvenvietėse. Spektaklyje vaidinantys įvairių amžiaus grupių Liudvinavo miestelio bendruomenės nariai ir kiti gyventojai susitelkė bendram darbui, o juk kiekvienas žinome, kad būtent bendras darbas ir yra bet kurios bendruomenės gyvavimo ir išlikimo garantas.

Kilnus Liudvinavo bendruomenės tikslas – ne tik įtraukti vietinius gyventojus į visuomeninę veiklą, skatinti jų užimtumą, bet ir per vykdomas įvairias veiklas visapusiškai skleisti informaciją apie Liudvinavo seniūniją ir miestelį: kokie žymūs žmonės čia užaugo, dirbo ar gyveno, kokios šventės ir renginiai čia vyksta, kokie projektai padaryti, daromi ar planuojami padaryti ir t.t. Siekiamybė yra ir ta, kad Liudvinavas taptų pavyzdiniu miesteliu ne tik Marijampolės savivaldybėje, bet ir visoje Lietuvoje.

Stefanija NAVICKIENĖ

Autorės nuotraukose – scenos iš spektaklio.

Viešinimo logotipai

Komentaras “,,Mediniai stebuklai“ Liudvinave

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE