Pagrindinis > Regione > Kultūra > Pasakos – dalykas rimtas…

Pasakos – dalykas rimtas…

Marijampolės Vytauto Didžiojo parke vasarą, kaip ir ankstesniais metais, vyksta  Marijampolės Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos darbuotojų sukurti kultūriniai renginiai. Šį kartą pakalbėsime apie projektą „Knyginėtojai“. Tai ketvirtadieniais parko medžių paunksmėje vykstančios pasakų skaitymo valandėlės susirinkusiems į parką mūsų mažiesiems gyventojams su tėveliais ir ne tik jiems. Liepos 5 dieną  vykęs renginys buvo skirtas pasakoms, kurias skaitė ar matė televizorių ekranuose jų tėvai bei seneliai. Į svečius pas mažuosius taip pat buvo atvykęs teatras „Avilys“. Jo aktoriai pakvietė į spektaklį, sukurtą pagal H. Kristiano Anderseno pasaką „Princesė ir kiauliaganys“.

Pasak pašnekovės, P. Kriaučiūno viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo edukacijos centro vedėjos Ramintos Liubelionienės, teatralizuotų garsinių pasakų skaitymų idėja gimė 2014 metais pastebėjus, kad bibliotekoje mažėja skaitančių vaikų skaičius. Vaikų ir jaunimo edukacijos centro darbuotojai ieškodami vaikų skaitymo skatinimo būdų pastebėjo, kad greta bibliotekos esančiame gražiai sutvarkytame Vytauto Didžiojo parke mėgsta rinktis bendravimui šeimos su mažamečiais vaikais, tad  kilo mintis pabandyti pasakas vaikams skaityti ten.

„Mūsų pagrindinis tikslas – pasitelkiant knygos populiarinimo ir skaitymo skatinimo iniciatyvas, profesionaliojo ir mėgėjų meno kūrėjus formuoti skaitymo nuo mažų dienų ir dalyvavimo kultūroje įpročius, stiprinti vaikų saviraišką bei ugdyti pojūčius. Šiemet skaitymai jubiliejiniai. Jau 10 metų vasaros metu, ketvirtadieniais,  15 valandą, susitinkame su vaikais ir skaitome pasakas, žiūrime mini spektaklius. Beje, prieš dešimt metų, pradėję teatralizuotus garsinius pasakų skaitymus, bibliotekos darbuotojai viską darė savo jėgomis. Skaitymo šventėse darbuojasi visa Vaikų ir jaunimo edukacijos centro komanda. Kartu su manimi su vaikais bendrauja vyresnioji kultūrinės veiklos vadybininkė Gerda Matusevičienė, vadybininkė Ligita Valiukienė, bibliotekininkė Aušra Kriaučiūnaitė, vyresnioji bibliotekininkė Daiva Kliučininkienė. Renginių įgarsinimu ir muzikiniu fonu rūpinasi vadybininkas Vilius Krivickas, šventes įamžina fotografuoja/filmuoja vyresnioji bibliotekininkė Augustina Miknevičiūtė. Taip pat sulaukiame pagalbos iš visų kolegų ir bibliotekoje besidarbuojančių savanorių.

 2019 metais parengėme projektą „Knyginėtojai“, kurį finansavo Lietuvos Kultūros taryba ir Marijampolės savivaldybė. Taigi, atsirado galimybė į mūsų renginius pasikviesti profesionalius meno atlikėjus, rašytojus ir padidinti renginių kultūrinę vertę. Nuo to laiko kiekvienais metais yra rengiami tęstiniai finansuojami minėtų rėmėjų projektai.

Lengva nebuvo, teko smarkiai pasistengti norint pelnyti populiarumą. Pirmuose renginiuose, pradėtuose prieš dešimtmetį, didele auditorija pasidžiaugti negalėjome, teko skaityti 3–5 atėjusiems vaikams ir jų tėveliams, tačiau nuoseklus darbas, tas pats laikas ir vieta davė rezultatą. Prie žinomumo prisidėjo ir renginių viešinimas, jų dalyvių atsiliepimai. Visa tai padėjo suburti kasmet gausesnį vaikų ratą, tad šiandien galime džiaugtis, kad parke sulaukiame 200 ir daugiau mažųjų knygų mylėtojų. Dalyvių gausą labai įtakoja oro sąlygos, atostogų metas, taip pat mieste vykstančios šventės. Tačiau net ir esant blogam orui skaitymai vyksta.  Tuomet keliamės į bibliotekos didžiąją salę“, – pastebėjo vedėja Raminta Liubelionienė.

Pažymėtina, jog jau ketvirti metai teatralizuotų garsinių pasakų skaitymų sezonas baigiamas „Knygos švente“. Jos metu vyksta edukacinės ir kūrybinės veiklos, profesionalių teatrų ar atlikėjų pasirodymai, pažintys su vaikų rašytojais. Prie  „Knygos šventės“ prisijungia bibliotekos-partnerės iš Vilkaviškio, Kalvarijos ir Kazlų Rūdos, kurių darbuotojai taip pat pasiūlo vaikams smagių kūrybinių užsiėmimų. „Knygos šventės“ metu sulaukiama daug lankytojų ir tai yra didžiausias vaikų kultūrinį išprusimą ugdantis renginys mieste. Šiemet „Knygos šventė“ prasidės  liepos 18 dieną 15 valandą Vytauto Didžiojo parke.

Bibliotekos darbuotojos pasakojo, kad garsiniams skaitymams parke stengiamasi parinkti  kuo įvairesnes istorijas, kad vaikai ir tėvai suprastų, koks yra gausus knygų pasirinkimas bibliotekoje ir panorėtų čia užsukti išsirinkti norimą knygą. Bibliotekoje mažesnieji vaikai dažniausiai renkasi istorijas apie gyvūnus, apie princeses ir raganas, apie stebuklus. Vyresnieji ieško tikroviškų, jų emocijas, jausmus ir išgyvenimus atliepiančių istorijų.

Įgyvendinant projektą „Knyginėtojai“, bibliotekos Vaikų ir jaunimo edukacijos centre visus metus vyksta įvairios veiklos tėvams ir vaikams. Šių metų pavasaris buvo skirtas tėvams su kūdikiais. Organizuoti pojūčių lavinimo užsiėmimai kūdikiams iki 1 metų „Multimažyliai“. Spektaklį „Spalvoti žaidimai“ mažiesiems parodė šokio teatras „Dansema“. Tėvai dalyvavo seminare „Patyriminis ugdymas. Kaip kūrybiškai ugdyti vaiką namuose?“, kurį vedė Family Lab Academy lektorė Deimantė Teišerskienė.

Rudenį šeimų su vaikais laukia „Šeimadienių“ ciklas, kurio metu vaikai kartu su tėvais dalyvaus įvairiose kūrybinėse, edukacinėse ir pramoginėse veiklose. Taip pat   vyks skaitymo skatinimo konferencija tėvams ir pedagogams. O rugpjūčio mėnesį vyks architekto, komiksų kūrėjo Povilo Vincento Jankūno komiksų paroda „Vilnios atspindžiai“. Tai galimybė supažindinti vaikus su įvairiomis meno rūšimis, beje, komikso žanras ypač populiarus tarp vaikų.

Deja, esama ir problemų, kurias pastebėjo bibliotekininkės, tai tėvų sąmoningumo stygius. „Norint užauginti skaitančią kartą, turime pradėti nuo tėvų. Tačiau ne visuomet tėvai supranta skaitymo ar įsitraukimo į kultūrinį gyvenimą nuo mažų dienų naudą. Mes stengiamės organizuoti švietėjiškus renginius tėvams apie skaitymo naudą nuo kūdikystės, o tada su tėvų pagalba auginamės skaitytoją. Todėl renginiuose jau nebestebina tėvai su kūdikiais vežimėliuose. Mūsų organizuojami renginiai – puiki priemonė tėvams pratinti vaikus prie dalyvavimo renginiuose, prie skaitymo. O matydami laimingus vaikų veidus tėvai gal ir patys norės dažniau paimti knygą ir paskaityti vaikams“, – sako bibliotekos darbuotojos.

Rašinio pabaigoje derėtų paminėti, kad liepos 5 dieną Vytauto Didžiojo parko improvizuotoje scenoje žiūrovai matė spektaklį “Princesė ir kiauliaganys”, kuriame vaidino teatro „Avilys“ aktoriai Rita Kiškūnaitė, Arūnas Pakulevičius.

Renginio metu sutikta Marijampolės Degučių Vaiko dienos centro vadovė Ramutė Lepšienė, atvykusi su grupe savo auklėtinių, pasidžiaugė tuo, jog bibliotekininkai sugalvojo tokią edukaciją parke, nes tai galimybė praturtinti vaikų akiratį, pamatyti nemokamai aktorių vaidybą, o suaugusiems proga tarsi persikelti į vaikystės dieneles.

Šį sezoną teatralizuotuose garsiniuose pasakų skaitymuose jau svečiavosi „Bravo“ teatras, parodęs spektaklį „Baubukas“, teatro „Gyvi teatre“ aktoriai parodė spektaklį „Žiogės istorija“, interaktyvią programą vaikams dovanojo lenktynininkas ir jo draugas Žaibas Makvynas iš pramogų studijos „Eventofonas“. Susitikti su vaikais atvyko ragana Turumpurija su draugu voru iš „Žalios vaikų kūdros“, o keliauti į Madagaskarą su žinomais personažais pakvietė pramogų studija „Evaland“. Liepos 11 dieną žadama  smagaus juoko su „Juoko jogos“ instruktore ir, kaip jau minėjau, sezonas baigiamas liepos 18 dieną didele „Knygos švente“.

Autoriaus nuotraukos.

DSC_1038 DSC_1038
Raminta Liubelionienė, Daiva Kliučininkienė ir Gerda Matusevičienė lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE