Pagrindinis > Naujienos > Valgos–Valkos jubiliejiniame renginyje – ir marijampoliečių delegacija

Valgos–Valkos jubiliejiniame renginyje – ir marijampoliečių delegacija

 

Birželio 10–12 dienomis 730 metų vardo paminėjimo Rygos archyviniuose dokumentuose sukaktį šventė Valgos miestas, esantis Estijoje prie valstybės sienos su Latvijos Respublika ir besiribojantis su latviškąja miesto dalimi, pavadinta Valkos vardu. „Vienas miestas – dvi valstybės“ – skelbiama šūkyje abiejų savivaldybių, kurios tarpusavyje glaudžiai susaistytos tiek geografiškai, tiek ekonomiškai. Galimybę pabuvoti viename mieste, bet dviejose valstybėse, turėjo Marijampolės savivaldybės delegacija, pakviesta Valgos mero Kalevo Harko ir Valkos mero Vento Armando Krauklio dalyvauti miesto vardo paminėjimo iškilmėse. Pažintis su Valga-Valka prasidėjo 2015 m. Estijos ambasadoriui Tomui Kukui (Toomas Kukk) pasiūlius užmegzti bendradarbiavimo ryšius.

Marijampolės savivaldybės tarybos narys Eugenijus Kurtinaitis, Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų departamento direktorė Daiva Pankauskienė ir Viešųjų ryšių tarnybos vedėja Aurelija Baniulaitienė dalyvavo oficialiame abiejų merų priėmime, kuriame buvo apdovanoti Valgai ir Valkai nusipelnę žmonės. Čia pat buvo paskelbti miesto centrinės dalies architektūrinių projektų idėjų konkurso rezultatai. Pagal parengtą kaimynystės abipus sienos projektą skirtos penkios piniginės premijos idėjų autoriams. Pirmąją premiją ir galimybę realybėje įgyvendinti sumanymą laimėjo ispanų architektai, mat konkursas buvo tarptautinis.

Be Marijampolės delegacijos atvykti į renginius kvietimą priėmė ir Ispanijos Galicijos regiono Valgos miesto delegacija, vadovaujama mero Chosė Marijos Belo Maneiro (Jose Marija Bello Maneiro). To paties pavadinimo miesto, esančio prie garsiojo piligrimų kelio link Santjago de Kompostelos, atstovai čia viešėjo pirmą kartą. Po priėmimo visi svečiai buvo pakviesti pasiklausyti vietos talentų koncerto Valgos Šv. Jono bažnyčioje. Marijampoliečius itin sužavėjo mušamuoju instrumentu marimba grojantys estai paaugliai, kuriuos „prakalbinti“ šį įnoringą instrumentą moko buvęs vietos muzikos mokyklos direktorius, prieš pora metų atsisakęs vadovo pareigų dėl solidaus amžiaus.

Šeštadienį, birželio 11-ąją, svečiai su miesto vadovais išlydėjo dviračių maratono dalyvius. Nors oras buvo suniukęs ir lietingas, entuziastų netrūko. Iš trijų ilgių trasą, kurių ilgiausia net 87 km, pasirinkę sportininkai varžėsi dėl piniginių prizų, kuriuos įsteigė miesto administracijos. Vėliau aplankyti Valkos kultūros rūmai, kuriuose tuo metu veikė įspūdinga rankomis sukurtų lėlių paroda. Jos autorė gyvena nedideliame Latvijos Preili miestelyje ir namuose yra įkūrusi privačią galeriją „Vladlena“. Žinoma, pabuvota abiejų merų darbo kabinetuose, tarybos posėdžių salėse, puikiai įrengtame Valgos turizmo informacijos centre. Šeštadienio vakarą visi vietos gyventojai ir svečiai buvo pakviesti į Latvijos pusėje esančią lauko estradą, kur scenoje su gyvo garso koncertais pasirodė žymiausi estų ir latvių atlikėjai, tarp jų ir latvė 2002 m. „Eurovizijos“ laimėtoja Marija Naumova, šiuo metu didžiąją laiko dalį leidžianti Paryžiuje. Po koncerto Valkos meras V. A. Krauklis estradoje uždegė šventinę aukuro ugnį. Ugnis pastarąjį kartą čia buvo įžiebta lygiai prieš 30 metų.

Oficiali Valgos-Valkos miesto delegacija viešėjo Marijampolėje, šventėje „Miesto dienos 2016“. Pernai latvių-estų miestą jau lankė Marijampolės savivaldybės atstovai. Ateityje planuojama pasirašyti bendradarbiavimo sutartį su abiejų valstybių atstovais, kad būtų galima įgyvendinti projektus ir keistis patirtimi. Anot Valkos mero V. A. Krauklio, prieš Pirmąjį pasaulinį karą ši vietovė buvo apgyvendinta daug tankiau. Dabar abiejose miesto pusėse gyvena tik truputį daugiau kaip 20 tūkst. gyventojų. Latviai paprastai vyksta į estų pusę nusipirkti šviežios žuvies, o estai yra pamėgę latvių saldumynus. Buvusios muitinės pastate veikiančią parduotuvę dėl pigių alkoholinių gėrimų „šturmuoja“ suomiai.

Rugsėjo pabaigoje didelė grupė latvių savo lėšomis ketina apsilankyti Marijampolėje ir pasigilinti, kaip marijampoliečiai tvarkosi su socialiniais, ligoninės reikalais, kaip organizuoja komunalinio ūkio darbus ir kita.

Viešųjų ryšių tarnyba

Aurelijos Baniulaitienės ir Valgos-Valkos miesto archyvo nuotraukos.

Marijampolės delegacijos dovanos abiejų savivaldybių vadovams. Įspūdinga Vladlenos lėlių paroda. Marijampoliečiai bendrauja su lėlių autore (kairėje). Marijampoliečiai su latve Gunta Smane studijuoja miesto žemėlapį Valgos turizmo informacijos centre. Koncerto pradžioje abu merai ant scenos užneša vėliavas. Lietingas oras nesustabdė dviračių maratono dalyvių. Svečiai studijuoja laimėjusį miesto centro tvarkymo projektą. Vakaro koncerto vasaros estradoje akimirka. Valkos tarybos salėje su meru V. A. Kraukliu lightbox jqueryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE