Pagrindinis > Naujienos > Viešosios rimties trikdymas – kur protingumo kriterijaus riba?

Viešosios rimties trikdymas – kur protingumo kriterijaus riba?

 

Triukšmingi gimtadieniai, motociklų ir motorolerių gausmas kiemuose ar vaiko verksmas virš tavo buto – maža kas gali trikdyti šventą ramybės metą (nuo 18 iki 22 val. (vakaro laikas) ir iki 6 val. ryto (nakties laikas)). Vienas dažniausių pranešimų policijai – dėl viešosios rimties pažeidimų (triukšmą keliančių veiksmų). 2014 m. Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – apskr. VPK) aptarnaujamoje teritorijoje gauti 4082 pranešimai apie triukšmą bute, per 2015 m. sausio-rugpjūčio mėnesius gauta 2189 tokie pranešimai. Administracinės nuobaudos už šį pažeidimą skirtos 802-iems asmenims.  

Išties dažnai policija kviečiama, paprastai kalbant, kad nutildytų kaimynų keliamą triukšmą. Dažniausiai pareigūnų vizitas, įspėjus triukšmautojus, tuo ir baigdavosi – žmonės „prisukdavo radijas“ ir kaimynai likdavo patenkinti (tačiau toks sėkmingas scenarijus – toli gražu ne taisyklė, greičiau – išimtis).

Kaip kalbėjo Marijampolės apskr. VPK Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Raimundas Antanavičius, triukšmo suvokimas yra subjektyvus dalykas, todėl žmonės nevienodai reaguoja į triukšmą ir nevienodai jį vertina kaip viešosios rimties trikdymą. Kartais gyventojai policijos pareigūnų reikalauja matavimo prietaisu išmatuoti triukšmo lygį, nes yra įsitikinę, kad tik taip nustatoma, ar viršytos leistinos triukšmo lygio ribos.

Sprendimas patraukti asmenį administracinėn atsakomybėn už viešosios rimties trikdymą priimamas objektyviai ir išsamiai ištyrus visas faktines aplinkybes. Viešosios rimties trikdymo faktas gali būti įrodomas ir garso matavimo lygio duomenimis, tačiau teismų praktika yra tokia, kad triukšmo lygį nėra būtina nustatyti prietaisu, vertinant, ar buvo padarytas pažeidimas.

Policija nuolat reaguoja į gyventojų pranešimus dėl triukšmo. Būsimus triukšmautojus perspėjame: nebus apsiribojama vien tik reagavimu į pranešimą ir žodiniu perspėjimu – bus pradedamos administracinės teisenos ir, faktui pasitvirtinus, taikomos administracinės nuobaudos.

Visais atvejais administracinės teisenos bus pradedamos, jeigu pranešimas apie viešosios rimties trikdymą nebus anoniminis. Be abejo, apie teisės pažeidimus galima pranešti ir anonimiškai – tuomet teisenos būtų pradedamos, jeigu pagal pranešimą atvykę policijos pareigūnai nustatytų viešosios rimties trikdymo faktą. 

Tie, kuriems teko laimė gyventi ramioje aplinkoje (sąmoningi ir tvarkingi kaimynai, ramūs paaugliai ir net vakaro metu neburzginamos žoliapjovės), ko gero, įsitikinę, kad triukšmą galima valdyti be policijos pareigūnų įsikišimo – kalbantis su kaimynais, perspėjant juos apie būsimą gimtadienį ir iš anksto atsiprašant už galimą triukšmą, pratinant vaikus vakare tyliau kalbėti ir žaisti ramesnius žaidimus. Jeigu dėl vadinamojo protingumo kriterijaus susitarti nepavyks –  viešosios rimties trikdytojams teks atsakyti pagal Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 183 straipsnį. Jiems gali būti skiriamos iki 289 eurų baudos. Nepilnamečių padaryti pažeidimai taip pat įvertinami baudomis jų tėvams arba globėjams – iki 86 eurų.

Marijampolės apskr. VPK informacija

*

  2014 m. 2015 m. 8 mėn.
Jurbarko r. sav. 148 94
Kalvarijos sav. 10 13
Kazlų Rūdos sav. 86 78
Marijampolės sav. 194 104
Šakių r. sav. 14 18
Vilkaviškio r. sav. 30 13
Iš viso: 482 320

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE