Pagrindinis > Dėmesio! > Apie kartelinius susitarimus ir ne tik – iš Konkurencijos tarybos lūpų

Apie kartelinius susitarimus ir ne tik – iš Konkurencijos tarybos lūpų

 

Jei praeiviui užduotume klausimą „kas yra karteliniai susitarimai?“, dažnas pirmiausia pagalvotų apie narkotikų kartelius kur nors Pietų Amerikoje ir galbūt nustebtų tūlas marijampolietis, kodėl šis klausimas kyla. Mes, Konkurencijos taryba, esame atsakingi už tai, kad tokiems susitarimams būtų užkirstas kelias. Kodėl tai aktualu Marijampolėje veikiančiam verslui bei savivaldybei priklausančioms įstaigoms, o tuo pačiu ir patiems marijampoliečiams – apie viską nuo pradžių. 

Karteliniai susitarimai – tai atvejai, kai įmonės susitaria nekonkuruoti tarpusavyje ir taip išlaikyti aukštesnes kainas. Tokie įmonių veiksmai užkerta kelią vartotojams ir verslui įsigyti prekių ir paslaugų už konkurencingą kainą. Dažnai tokius neteisėtus susitarimus įmonės sudaro ir dalyvaudamos viešuosiuose pirkimuose. Vien per pastaruosius kelis mėnesius Konkurencijos taryba nustatė tris kartelius viešuosiuose pirkimuose. Vienas iš jų – Marijampolės regione.

Įmonės „Ecoservice“ darbuotojas su „Marijampolės švara“ darbuotojų žinia parengė bendrovės „Ekoaplinka“ pasiūlymo projektą, kuriame įrašė ir kainą, ir kainos apskaičiavimo duomenis. Tokį konkurentės darbuotojo parengtą pasiūlymą nieko nepakeitusi „Ekoaplinka“ pateikė Marijampolės apskrities atliekų tvarkymo centrui. Be to, „Marijampolės švara“ bei „Ecoservice“ darbuotojai tiek prieš viešąjį pirkimą, tiek ir po jo konsultavo konkurentės UAB „Ekoaplinka“ darbuotojus su pirkimu bei pasiūlymo viešajam konkursui teikimu susijusiais klausimais. Kokia gi čia konkurencija, kai dėl „kolegiško“ bendradarbiavimo tiksliai žinai kito pirkimo dalyvio pasiūlymo kainą?

Ar galima pasimokyti iš šios situacijos? Neabejotinai. Verslui – visada pagalvoti, ar kolegiškas bendravimas su konkurentu neperžengia konkurencijos teisės nustatytų ribų ir netampa karteliniu susitarimu. Perkančiosioms organizacijoms – stebėti pasiūlymus pateikusių įmonių elgesį ir organizuoti kuo atviresnius viešuosius pirkimus, kuriuose galėtų dalyvauti ir konkuruoti kuo daugiau įmonių. Tik įmonėms aktyviai tarpusavyje konkuruojant marijampoliečiai ir visi kiti vartotojai už šiukšlių išvežimą ir kitas paslaugas galės mokėti mažiau. Apie tai reikia kalbėti.

Kovo 31 d., penktadienį, Konkurencijos taryba kviečia į antrąjį seminarų apie konkurenciją ciklo renginį Marijampolėje, viešbutyje Mercure (J. Basanavičiaus a. 8), kurio metu Konkurencijos tarybos ekspertai dalinsis sukaupta patirtimi ir žiniomis apie kartelius viešuosiuose pirkimuose su verslu ir viešosiomis institucijomis. Renginio metu kalbėsime ir apie valstybės pagalbą bei klaidinančią reklamą – Konkurencijos tarybos veiklos sritis, kuriose taip pat dažnai kyla klausimų dėl galimų pažeidimų.

Į seminarą kviečiame registruotis iki kovo 28 d. el. p. registracija@inspotlight.lt. Seminaras nemokamas, dalyvių skaičius ribotas. Daugiau informacijos tel. 8 5 262 5953.

Jolanta IVANAUSKIENĖ, Konkurencijos tarybos narė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE