Pagrindinis > Žmonės > Asmenybė > Asta Jankeliūnienė: prasmingo bendravimo kryptimi

Asta Jankeliūnienė: prasmingo bendravimo kryptimi

 

Kalvarijos viešojoje bibliotekoje vykstančius kultūrinius renginius: parodų atidarymus, knygų pristatymus, švenčių paminėjimus, proginius susitikimus ir kt. jau seniai spėjo pamėgti jų lankytojai. Susibūrimai kamerinėje aplinkoje nors ir negali konkuruoti su masinių renginių mastais, tačiau juose vyraujanti šilta, jauki atmosfera, betarpiškas, iš širdies plaukiantis bendravimas leidžia kitaip pajusti ir poetinį žodį, kitaip ir paveikslo spalvas pamatyti. Tad be jokių abejonių galima teigti, jog tokios popietės, kurių metu žmogus yra išties pakylėjamas, ne tik formuoja Kalvarijos kultūrinį veidą (verčia jį būti subtilesniu, individualesniu), tačiau ir į patį miestelio gyvenimą įneša gaivumo, trykštančio iš sielos gelmių.

Šių renginių „siela“ – Asta JANKELIŪNIENĖ, Kalvarijos viešosios bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja, Kalvarijos literatų klubo „Rasa“ įkūrėja ir buvusi ilgametė vadovė, keturių knygų autorė, Kalvarijos TAU Kultūros istorijos ir turizmo fakulteto kuratorė. Titulų daug, darbų – dar daugiau, o esmė viena: prasmingas bendravimas dalijantis geru žodžiu, mintimis, patirtimi taip kaupiant išmintį – kad ir ja būtų galima dalintis.  

Pasirinktai specialybei tik duoklę atidavė

Kalvarijietė Asta Jankeliūnienė – tikras šio krašto vaikas. Gimusi ir užaugusi Gulbinavo kaime (Liubavo sen.), mokslus krimto Pagraužių pradinėje, Akmenynų aštuonmetėje mokyklose. Po to Vilniaus žemės ūkio buhalterinės apskaitos technikume įgijo buhalterės specialybę ir pagal paskyrimą atvyko dirbti į buvusį Tarybų Lietuvos kolūkį, kuriame buhalteriavo trejus metus – visą paskyrimo laiką. Asta neslepia: pasirinkta specialybė niekada nežavėjusi (ką gi – rinkosi ne pagal širdies poreikius, o dėl praktinių sumetimų), tad tolesni darbai su  diplome užrašyta specialybe nieko bendro neturėjo. Prieš trylika metų A. Jankeliūnienė pradėjo dirbti Kalvarijos viešojoje bibliotekoje ir čia iš tikrųjų atrado save: darbas tapo pomėgiu, o pomėgis – darbu. Būtent čia Asta atsiskleidė ir kaip kūrėja (pamena: nors mokykliniais metais ir būta kūrybinių bandymų, tuomet nė minties nekilo, jog žodžiu išreikšti jausmą, atspindėti įspūdį taps sielos būtinybe, netgi pomėgis knygas skaityti atsirado ne iš karto), puiki renginių organizatorė. Kalvarijos viešosios bibliotekos kameriniai renginiai, vykstantys porą kartų per mėnesį, kaip minėta, žavi betarpišku bendravimu, kuriame nėra jokio oficialumo, distancijos tarp žiūrovo ir autoriaus (atlikėjo) kone visišku išnykimu. Beje, Asta – ir „deimančiukų“ ieškotoja Kalvarijos krašte: ne vieną žmogų, kuriantį „sau“, atradusi ir „į dienos šviesą“ iškėlusi surengdama parodą, susitikimą, pristatymą visuomenei.

Be A. Jankeliūnienės neįsivaizduojama ir leidybinė bibliotekos veikla: išleistos knygos apie Kalvarijos šviesuolius, tautodailininkus, Kalvarijos krašto kryžius, dvarus – Astos entuziazmo, gebėjimo į medžiagos rinkimą įtraukti koleges bibliotekininkes, kitus kultūra besidominčius žmones nuopelnas.

Vadovavo savo įkurtam literatūrų klubui „Rasa“

Asta Jankeliūnienė, kaip minėta, nuo 1997 m. Kalvarijoje veikiančio literatų klubo „Rasa“ įkūrėja, vadovavusi jam iki 2014 m. „Rasa“ – tai jaukūs namai jautrios sielos žmogui, jaučiančiam būtinybę savo apmąstymus, širdies išgyvenimus patikėti baltam popieriaus lapui. Beje, „Rasa“ „gyvena“ tose pačiose Kalvarijos viešosios bibliotekos patalpose: čia vyksta renginiai, čia literatai renkasi ir reikalus aptarti ar kūrybine ugnimi pasidalinti.

„Klubo nariai, – kalba A. Jankeliūnienė apie „Rasos“ atsiradimą, – daugiausia tokie žmonės, kurie rašė „sau“, ilgai savotiškai vengė viešumos. Lankydamasi Kazlų Rūdos literatų klubo „Girių versmė“ renginiuose, ėmiau mąstyti, jog būtų labai puiku ir mums čia, Kalvarijoje, tokį klubą turėti.“ Pasirodė, jog minties tikrai geros būta: ne vienam tyliai, „sau“ rašančiam šio krašto žmogui reikėjo bendraminčių. Prigijo ir vardas „Rasa“ – atgaivą simbolizuojantis.

Klube šiuo metu apie 20 įvairaus amžiaus žmonių, kurie renkasi ne tik savo kūryba pasidalinti: „Rasa“ – įvairių renginių organizatorė ir dalyvė. Kiekvieną rudenį vyksta tradiciniai poezijos skaitymai „Rudens spalvos“, kuriuose „Rasa“ sulaukia svečių iš kitų miestų literatų klubų. Klubo narių knygų pristatymai, literatūros vakarai, parodos (prie literatų puikiai dera ir tautodailininkai), išvykos – tai „Rasos“ kasdienybė ir šventės. Ypatinga šventė – klubo narių kūrybos almanachų pristatymas.

Prieš metus, kaip minėta, A. Jankeliūnienė pasitraukė iš klubo, tačiau ryšiai išliko: bendrauja su klubo nariais, padeda vesti renginius.

Tarnystė žodžio ir fotoaparatu užfiksuoto vaizdo menui

Asta Jankeliūnienė – keturių knygų („Žiedai iš praeities“, „Sudegti jausmų ugnyje“, „Spalvoti laiškai“ ir „Atbėgsiu bangele“) autorė. Rašiusi nuo mažumės, nors ir rimtai į tai nežiūrėjusi, kūrusi, kaip įprasta, „sau“, pajuto norą dalintis savo žodžiu. Ir neapsiriko. „Mano delnuose – visas ruduo./ Tau jį surinkau./ Tau jį padovanosiu./Ateik,“ – sako eilėraštyje A. Jankeliūnienė. Rašymas šiai kūrėjai – galimybė išlikti savimi, per išorės impulsus gautus išgyvenimus išpasakoti, išlieti širdimi nugludintais žodžiais: taip gimsta eilėraštis, miniatiūra…

Vidinį impulsą, verčiantį lietis popieriaus lape, šiai kūrėjai skatina kelionės po… Lietuvą (tiek daug mūsų krašte nuostabių dalykų, kuriuos tiesiog būtina apdainuoti! Be to, domėjimasis senąja lietuvių kultūra (Asta etnokultūra domisi ne vien „sau“: ji yra Suvalkijos (Sūduvos) etninės kultūros globos tarybos narė, taip pat Kalvarijos savivaldybės etninės kultūros koordinavimo grupės narė), ypač mitologija skatina kitaip pažvelgti į, rodos, įprastus gamtovaizdžius, „įskaityti“ juose amžiais saugomas paslaptis, kurias paskui išlieja poetine forma ar miniatiūra.

Tiesa, pastaruoju metu poreikis savo išgyvenimus išlieti žodžiu šiek tiek priblėsęs – jį išstūmė nauja Astos aistra – fotografavimas. Jai smagu ne vien užfiksuoti įvairių renginių akimirkas, tačiau ir atrasti tai, ką vadintume „sustabdyta akimirka“. Kartais, anot A. Jankeliūnienės, užtenka vos menko, tačiau „reikiamu laiku reikiamoje vietoje“ spustelto fotoaparato mygtuko, kad atsivertų išties stulbinantys dalykai. Štai tokiomis akimirkomis netikėtai atsiveria gamtos paslaptys (beje, fotografuoti gamtą – Astos „arkliukas“), žmonių asmenybės pačiose buitiškiausiose ir taip pat šventiškiausiose situacijose. Nemaža dalis Astos nuotraukų – jau istorija: puošia leidinius, periodinius spaudinius, tačiau didžiausia dalis nukreipta į ateitį, kurios prasmė dar tik bus suvokta, žvelgiant į užfiksuotas sustabdytas akimirkas….

Išminties mokykloje

A. Jankeliūnienė, kaip minėta, Kalvarijos TAU Kultūros istorijos ir turizmo fakulteto kuratorė nuo pat įsikūrimo TAU Kalvarijoje dienos (2011 m.). Administraciniai darbai, dokumentų tvarkymas, paskaitų organizavimas, lektorių ieškojimas, taip pat pačios skaitomos paskaitos, kelionių organizavimas (jų būna išties daug) – tai Astos įprastiniai darbai. Fakultete yra apie 80 žmonių iš Kalvarijos ir jos apylinkių (jauniausiam studentui – 45 metai), didžioji jų dalis – jau seniai nedirbantys, „išėję į pensiją“, taigi laiką galintys skirti sau: tobulėjimui, saviugdai. Kuratorei bendravimas su šiais studentais – didžiulis atradimas: nesiliauja stebinti jų noras bendrauti, pamatyti, sužinoti (fakultetas daug keliauja: pavasarį ir rudenį kasmet išvyksta į pažintines keliones į užsienį, o kelionės po Lietuvą gana dažnos; keliauti šie žmonės tiesiog veržiasi: nepaisant to, jog keliauja savo lėšomis, surenkamos didžiulės, net iki 60 žmonių grupės). „Norėčiau pati senatvėje būti tokia kaip jie, – sako Asta, kuriai bendravimas su gerokai vyresniais žmonėmis teikia pirmiausiai išminties. – Iš jų gali pasisemti labai daug, bendravimas su jais duoda tai, ko jokiame vadovėlyje nerasi: gilesnio gyvenimo suvokimo, prasmės kasdienybėje ir optimizmo esant bet kokioms aplinkybėms“.

Laima GRIGAITYTĖ

Asmeninio albumo nuotraukos. 

556614_309940519098906_681609163_n 969855_470830999676523_1726687921_n 1001906_484072088352414_369613790_n 1044276_470790499680573_1956899625_n
lightbox jqueryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE