Pagrindinis > Dėmesio! > Atvykti į Ožkabalius kviečia „Atžalynas“

Atvykti į Ožkabalius kviečia „Atžalynas“

Šį šeštadienį nuo 13 valandos Jono Basanavičiaus gimtinės klojime vėl svečiuosis Sūduvos mėgėjų teatrų festivalis „Atžalynas“. Festivalio programa dedikuojama Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečiui. Net trys programos spektakliai buvo rodyti šių metų Dainų šventės „Vardan tos…“ Teatro dienos metu. Savo kūrybą šiųmečiame festivalyje pristatys šeši mėgėjų teatrai iš Vilkaviškio, Kalvarijos, Varėnos, Kauno rajonų bei svečiai iš Punsko, o programą užbaigs profesionalių aktorių vaidinamas spektaklis.

Festivalį atidarys ir jam vadovaus renginio vedėja Hana Stanislava Šumilaitė, Kauno ponia, atvykusi iš laikinosios sostinės. Ji žiūrovams primins, į kokią ypatingą vietą jie atvykę, papasakos daug linksmų istorijų iš A. Smetonos laikų bei gandų, paskalų apie garsius to meto žmones, žinoma, ir apie patį J. Basanavičių.

Pirmieji į sceną lips Kalvarijos savivaldybės kultūros centro mėgėjų teatro „Titnagas“ (rež. Kęstutis Krasnickas) aktoriai, kurie suvaidins „Pasaką apie Sūduvos ąžuolą“. Spektaklyje atskleidžiama lietuvių tautos patriarcho Jono Basanavičiaus įvairiapusė asmenybė. Pasakojama, kaip paprastas vaikas iš Ožkabalių kaimo, vėliau smalsus Maskvos universiteto studentas tapo puikiu gydytoju, tautosakininku, vienu žymiausių lietuvių visuomenės veikėjų, pirmo lietuviško laikraščio „Aušra“ steigėju, Lietuvių mokslo draugijos įkūrėju, Nepriklausomybės Akto signataru. Scenarijaus autoriai Rasa Januškienė ir Kęstutis Krasnickas patriarcho gyvenimo istoriją pagyvina jo surinktų pasakų personažais.

Matuizų kultūros centro suaugusiųjų teatro „Giraitė“ (rež. Irena Čeplikienė) aktoriai, pernai pelnę visų susirinkusiųjų simpatijas, šiais metais vėl svečiuosis Ožkabaliuose ir parodys publicistinį vaidinimą „Mumyse yra pasaulio galės“. Vaidinimas skirtas Mažosios Lietuvos mąstytojui, rašytojui Vydūnui pagerbti. Aukščiausia vertybe laikydamas žmoniškumą, jis siekė ugdyti sąmoningų ir laisvų žmonių tautą. Vydūnas sukūrė laisvos, nepriklausomos asmenybės ugdymo programą: žmogus sau, tautai, žmonijai. Jo požiūris į tautos kultūros reikšmę aktualus ir šiandien, atsakant į globalaus pasaulio iššūkius. Šalia pagrindinio veikėjo spektaklyje išvysime Vincą Krėvę, Vincą Mykolaitį-Putiną, Juozapą Herbačiauską ir kitas Lietuvos valstybę kūrusias asmenybes.

Apie mūsų krašto istoriją, jos žmones pasakos svečiai iš Punsko – lietuvių kultūros namų klojimo teatro (rež. Jolanta Malinauskaitė-Vektorienė) aktoriai, kurie suvaidins spektaklį „Kelkite“. Festivalio žiūrovams šis mėgėjų teatras gerai pažįstamas, tačiau kas kartą sugeba maloniai nustebinti savo režisūriniais sprendimais. Visi trys aptarti vaidinimai yra skirti atkurtos Lietuvos šimtmečiui ir buvo vaidinami Vilniuje Dainų šventės Teatro dienos metu.

Mūsų kraštiečiai, Vilkaviškio kultūros centro mėgėjų teatras „Gluosnė“ (rež. Daiva Kasulaitienė), žiūrovams pristatys tragikomišką istoriją pagal amerikiečių dramaturgo Ivano Menchellio pjesę „Kapinių klubas“. Pjesė pasakoja apie tris laike užstrigusias moteris, palaidojusias savo vyrus ir subūrusias klubą, kurio pusė narių – po žeme, o kita pusė nuolat lanko juos kapinėse…

Po trumpos pertraukėlės į festivalį atvykstantis Vilkaviškio pagyvenusių žmonių klubo „Rudenėlis“ mėgėjų teatras „Kertė“ suvaidins nuotaikingą Marytės Vaitulionienės komediją „Linkiu laimės, dukružėle“ (rež. Leonarda Gaurylienė). Spektaklyje bus gvildenami tėvų ir vaikų santykiai, amžinos kartų bei šeimos problemos.

Pirmą kartą į Sūduvos mėgėjų teatrų festivalį atvyksta Kauno rajono Voškonių laisvalaikio salės teatras „Siena“. Jis susikūrė 2006 metais, kai į tuometinį kultūros centrą atėjo dirbti režisierė Hana Stanislava Šumilaitė. Per dvylika gyvavimo metų teatras pastatė šešiolika spektaklių, aplankė beveik visą Lietuvą, gastroliavo Anglijoje, Airijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Sakartvele. „Atžalyno“ žiūrovams voškoniečiai pristatys savo paskutinį darbą – pažaidimą Kazio Sajos „Mamutų medžioklės“ tema. Spektaklio kūrėjai smalsų žiūrovą prašo jų pasirodymo nelyginti su garsiuoju Jono Jurašo spektakliu ar su pjesės originalu, tai – tik jų pamąstymas šios pjesės tema.

Mėgėjų teatrų pasirodymus vainikuos jau tradicija tapęs profesionalių aktorių pasirodymas. Šiais metais į Basanavičynę vėl atvyksta žinomos aktorės Vitalija Mockevičiūtė (Lietuvos nacionalinis dramos teatras) ir Neringa Varnelytė (Valstybinis jaunimo teatras), o joms talkins muzikantai iš „Ratilų“ folkloro kapelos Darius Mockevičius bei Paulius Kovalenko. Jono Basanavičiaus ir Norberto Vėliaus užrašytų siaubo pasakų, lietuviškų sakmių ir lietuvių liaudies romansų motyvais aktorės sukūrė nuotaikingą spektaklį apie vieno žmogaus šeimos lemtį nuolat susidurti su anapusiniu dvasių, vėlių, velnių pasauliu. Spektaklį apie žmogų, nebijantį pažinti baimę, apie žmogų, norėjusį apgauti pačią mirtį ir bandantį įminti Dievo sukurto pasaulio paslaptis.

Sodybos klojimą organizatoriai papuoš viena gražiausių puošmenų tradicinėje lietuvių kultūroje – tautodailininkų Danutės Kasulaitienės, Saulenos Valatkaitienės ir Sauliaus Tumelio sukurtais šiaudiniais sodais. Šiandieniniai sodai yra atitolę nuo savo pirminės sakralinės paskirties, tačiau svarbu, kad senosios kultūros tradicijos, nors ir pakitusios, išlieka šiuolaikinio lietuvio etninės savimonės dalimi.

Kad laikas renginyje niekam neprailgtų ir geros nuotaikos nestokotų, susirinkusiuosius kvies pakluonėje įsitaisęs amatininkų ir tautodailininkų kermošius. Bulvinių blynų paragauti siūlys „Virbalio vartų“ bendruomenė, saldžiais gardėsiais vaišins Karalkrėslio kepyklėlė ir kiti prekiautojai. Ilgųjų pertraukų metu šiek tiek atsipūsti nuo teatro ir pakilti nuo suolų, kartu padainuoti žiūrovus ragins Marijampolės folkloro ansamblis „Žibinyčia“ (vad. Žydrūnas Rutkauskas). Šventės rengėjai – Jono Basanavičiaus gimtinės kolektyvas – maloniai kviečia apsilankyti Ožkabaliuose ir šeštadienį praleisti prasmingai.

Jono Basanavičiaus gimtinės vedėja Rūta Vasiliauskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE