Antradienis, 3 gruodžio, 2024
Daugiau
    PagrindinisRegioneKultūraFotografijose – žmogaus ir gamtos darnos akcentas

    Fotografijose – žmogaus ir gamtos darnos akcentas

     

    Šiuolaikinė žmonija vadinama technokratine. Bauginančiu ir globaliu reiškiniu tampa visų gyvybės formų pavergimas viešpataujančiai technikai ir technologijoms, brutaliai grūdama vartojimą skatinanti reklama. Šių dienų žmogus tapo pavaldus aplinkybėms, skubantis, nuolat besisukantis visuomenės sraigtelis, priklausomas nuo daugelio dalykų, bet ne nuo savo poreikių, minčių… Taip pat jis labai nutolo nuo gamtos, nes paprasčiausiai nelieka tam laiko. 

    Marijampolės kultūros centro I-ajame aukšte atidarytos (veiks iki kovo 1-osios) dvi  fotoparodos: Irenos Tamulynienės „Sustabdytos akimirkos“ ir Ričardo Lekavičiaus „Saulės take“. Sukurti vaizdai nors trumpam grąžina mus į gamtą, skatina ją pažinti, suprasti. Fotografijose užfiksuota tik mūsų regiono paukščiai. Žvilgsniai – atsargūs ir budrūs, nes pavojų grėsmė visada egzistuoja. Kaip žinia, kasmet išnyksta tūkstančiai augmenijos ir gyvūnijos rūšių, taip pat – ir paukščių, kurių negalėsime pažinti, kurių nematys mūsų vaikai, tai bus galutinai prarasta. „Žemė, kurioje gyvename, tampa vis mažiau turtinga ir graži, vis labiau nuskurdinta ir pilka“, – pastebi popiežius Pranciškus neseniai paskelbtoje enciklikoje. Regint šias paukščių mizanscenas, akivaizdus autorių jautrumas aplinkai ir gamtos (paukščių) grožiui. Paklausus Irenos, kaip tuos mažus paukštelius ji pastebi, atranda, ši atsakė, kad iš balso – kiekvieno balsą atpažįsta! Žino ir kiekvieno charakterį, gyvenimo būdą: kuo minta, kur suka lizdus, kada peri… Ričardui sunkiau rasti laisvesnę valandėlę, tinkamą kadrui pagauti, tačiau gamta jį taip pat žavi, ir žmogus stengiasi tai išsaugoti fotografijoj.

    Atėjo metas kiekvienam atkurti santykį su gamta, su savimi, su vienas kitu. Pagarba sau, vienas kitam, bet ir mus supančiai aplinkai tapo itin svarbi. Svarbi dėl išlikimo mūsų visų. Pagonybėje nuo gamtos žmogus priklausė, buvo jai pavaldus ir ją mylėjo, netgi dievino. Žemę motinėle, maitintoja vadino. Santykis pasikeitė – žmogus laukia (ieško) gatavo produkto. Žemė rodo savo išteklių ribas. Laimei, prasideda kitas etapas: žmogus pradeda susivokti, kuriasi, populiarėja ekobendruomenės su nuostata mažiau vartoti ir vartoti tik tai, ką galime užsiauginti patys, kuo mažiau paliekant šiukšlių, o ramybę, gerovę ir laimę stengiasi atrasti gamtoje.

    Norisi tikėti, kad šie gamtos kadrai bent mažumėlę skatins išlikti dėmesingiems gamtos grožiui, jos apsaugai, skatins taršos mažinimą. Gamta – bendri visų mūsų namai, kuriais privalome rūpintis.

    Laimutė KRAUKŠLIENĖ

    Neringos Lesete nuotraukos.

    Irena Tamulynienė ir Ričardas Lekavičius. Parodų atidarymo akimirka. Parodų atidarymo akimirka. Parodos fragmentas. Parodos fragmentas. lightbox jqueryby VisualLightBox.com v6.1

    PARAŠYKITE KOMENTARĄ

    Prašome parašykite savo komentarą
    Prašome parašykite savo vardą

    SAVAITĖS SKAITOMIAUSI

    spot_img

    SAVAITĖS CITATA

    Frydrichas Nyčė

     „Kuo aukščiau skrendame, tuo mažesni atrodome tiems, kurie nemoka skristi." Laimos Grigaitytės nuotrauka.

    RENGINIAI

    spot_img
    spot_img
    spot_img