Pagrindinis > Naujienos > Gyvenimą dovanojusioms širdims – apdovanojimai

Gyvenimą dovanojusioms širdims – apdovanojimai

 

Rugsėjo 27 d. Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo Lietuvos piliečius, kurie, rizikuodami savo ir artimųjų gyvybėmis, per Antrąjį pasaulinį karą gelbėjo žydus nuo mirtino pavojaus.

Šiemet Lietuvoje minimos 76-osios Holokausto metinės. Valstybės apdovanojimai Lietuvos žydų genocido atminimo dienos proga skirti 43 žydų gelbėtojams. Daugumos jų jau nėra tarp gyvųjų, todėl apdovanojimų ceremonijoje dalyvavo Teisuolių vaikai, anūkai ir proanūkiai, kiti šeimų nariai.

Pasak Prezidentės, šiais apdovanojimais sveikiname gyvenimą.

Šalies vadovė atkreipė dėmesį, kad taikos sąlygomis nesunku kalbėti apie pasiaukojimą, pareigą žmogiškumui. Tačiau visai ką kita tai reiškė Antrojo pasaulinio karo metais – atverti namų duris ir širdį pasmerktiems žmonėms, gerai suvokiant tokio žingsnio pasekmes.

„Toks buvo jų apsisprendimas – priimti pasmerktųjų ir atstumtųjų likimą. Tarytum savo rankomis užsisiūti Dovydo žvaigždę. Kiekviena tų istorijų – vertingiausias žmogiškumo liudijimas, kurio mums reikia kaip atramos ir šių dienų gyvenime.  Tai ir atsakymas į amžiną klausimą, ką gali paprastas beginklis žmogus“, – sakė Prezidentė.  

Šalies vadovė linkėjo visiems širdyje saugoti atminimą apie šių žmonių kilnumą – kaip pažadą, kad žmogiškumas išliks aukščiausia vertybe, o Teisuolių pavyzdys bus neišsenkantis įkvėpimo šaltinis.

LR Prezidentė Dalia Grybauskaitė  įteikė apdovanojimus už žydų gelbėjimą trijų šeimų iš Vilkaviškio rajono palikuonims. Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanotas Kazys Bosikas (po mirties), Elžbieta Bosikienė (po mirties), Elena Bosikytė (po mirties), Juozas Uleckas (po mirties), Magdė Uleckienė (po mirties), Marė Voveraitienė (po mirties), Jonas Voveraitis (po mirties).  Apdovanojimus priėmė  gelbėtojų vaikai ir giminaičiai (nuotraukose).

 Prezidentūroje apdovanotos kelios šeimos iš Vilkaviškio rajono išgelbėjo pilviškietę Gitą Liurytę. Gitos artimieji buvo nužudyti pirmomis karo dienomis. Magdė ir Juozas Uleckai, Jonas ir Marė Voveraičiai su visa gausia šeima, Elžbieta Bosikienė su savo vaikais Elena ir Kaziu ilgus mėnesius slapstė Gitą, ją vadindami Danute, ir parodė daug sumanumo, meilės ir šilumos. Po karo Gita Liurytė kurį laiką gyveno Pilviškiuose, vėliau, gyvendama Kaune, lankydavo savo gelbėtojus.

Medžiagą apie vilkaviškiečius žydų gelbėtojus surinko istorikas Antanas Žilinskas. Lietuvoje žydų gelbėtojai apdovanojami Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi, o memorialinis institutas Katastrofos kankiniams ir didvyriams atminti Jad Vašem Jeruzalėje apdovanoja žydų gelbėtojus Pasaulio Tautų Teisuolių medaliais , kuriuose išgraviruoti žodžiai: „Išgelbėjęs vieną gyvybę, išgelbėja visą pasaulį“.

Pauliaus Račiūno nuotraukos.


Su Prezidente Bosikių anūkė Valerija Litvaitienė. leckų dukra Eleonora Kutkaitienė ir sūnus Gediminas Venaitis. Voveraičių dukros Vida Vosylienė ir Livija Jurkevičienė. Pilviškių seniūnas Vytautas Judickas, muziejininkas Antanas Žilinskas, Livija Vosyliūtė-Martinėnienė, Vida Vosylienė, Livija Jurkevičienė su sūnumi Artūru. Valstybinio Vilnaus Gaono žydų muziejaus Žydų gelbėtojų atminimo įamžinimo skyriaus vedėja Danutė Selčinskaja su Žydų gelbėtojų palikuonimis iš Vilkaviškio rajono Pilviškiečiai su seniūnu Vytautu Judicku.
jquery visual lightboxby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE