Pagrindinis > Toli - arti > Kelionės > Kalvarijos Trečiojo amžiaus universiteto studentai aplankė Latviją, Estiją ir Švediją

Kalvarijos Trečiojo amžiaus universiteto studentai aplankė Latviją, Estiją ir Švediją

 

Lapkričio 24-26 dienomis Kalvarijos Trečiojo amžiaus universiteto studentai vyko į specializuotą kelionę „Tautinės liaudies kultūros tradicijų raida nuo Gediminaičių iki Vazų”, maršrutu Talinas – Stokholmas – Ryga.

Kelionė skirta pažinti Baltijos šalių etnografinio paveldo skirtumus ir panašumus lankant Estijos, Švedijos ir Latvijos sostines kartu su  Humanitarinių mokslų daktaru Vytautu Tumėnu – autentiškos senovės Lietuvos etnografijos bei  tautodailės tyrinėtoju, knygos „Lietuvių tradicinių rinktinių juostų ornamentas: tipologija ir semantika“ autoriumi.

Studentai grožėjosi Talinu, pasivaikščiojo senamiesčio gatvelėmis. Lankė Estijos etnografinį muziejų Eesti Vabaohumuuseum. Jis įsikūręs po atviru dangumi, atokiau nuo Talino centro, Rocca al Mare vietovėje. Muziejaus eksponuojamose sodybose, galima ne tik sugrįžti į atkurtus XVII–XX a. Estijos valstiečių namus, bet ir pamatyti, kaip būdavo atliekami ūkio darbai, apžiūrėti įrankius, sužinoti apie senovės amatus. Tarp muziejaus eksponatų galima pamatyti bažnyčią, mokyklą ir net malūną. Namai ir įvairiausi ūkiniai pastatai bei autentiška aplinka, panašiai kaip mūsų Rumšiškių ekspozicija,  pasakojanti  apie kasdieninį senovės estų gyvenimo būdą, tradicinę architektūrą.

Vakare keltu Victorija plaukėme į Stokholmą – vieną gražiausių didmiesčių, pastatytų net ant 14 salų. Švedijos sostinėje ramybė ir didmiesčio tempas, vanduo ir salos, istoriniai pastatai ir moderni architektūra puikiai dera tarpusavyje. Lankėme Švedijos Etnografinį muziejų  po atviru dangumi „Skanseną”. Jis įkurtas 1891 metais. Tai pirmasis ir seniausias pasaulyje etnografinis muziejų po atviru dangumi. Muziejaus – parko teritorijoje surinkta daugiau kaip 150 įvairių epochų namų ir sodybų iš įvairių Švedijos etninių zonų. Ekspoziciją sudaro liaudies statybos paminklai, namų apyvokos daiktai, padargai, būdingi tik šiai Skandinavijos regiono šaliai. Čia taip pat eksponuojami įvairūs naminiai ir laukiniai gyvūnai būdingi Švedijai. Prie sodybų vaikščiojantys stumbrai, bėgiojančios lūšys, elniai, avys, arkliai ir kiti gyvūnai pagyvina ir nepaprastai gražiai įsilieja į etnografinių sodybų aplinką.

Taip pat vyko ekskursija po Stokholmą – mieste gausu muziejų. Studentai laikėsi Vasa muziejuje, kuriame yra vienintelis pasaulyje išlikęs 17 a. karinis laivas, 1628 m. tik išplaukęs iš Stokholmo įlankos savo pirmosios kelionės metu laivas nuskendo, o po 333 metų buvo ištrauktas į paviršių ir restauruotas.

Iš Stokholmo keltu sugrįžę į Taliną patraukėme Rygos link. Čia lankome Latvijos Etnografinį  muziejų po atviru dangumi. Jis yra įsikūręs Rygoje, 87,66 hektaro ploto pušyne Juglos ežero pakrantėje. Muziejuje įrengtos latvių valstiečių, amatininkų ir žvejų sodybos. Į muziejų atvežta ir jame pastatyta bei įrengta 118 senovinių statinių iš visų Latvijos regionų – Kuržemės, Vidžemės, Žemgalos bei Latgalos, statytų tarp XVII a. pabaigos ir XX a. ketvirtojo dešimtmečio antros pusės. 

           Toliau vyko pažintis su Latvijos ir jos sostinės praeitimi. Apžvalginės ekskursijos metu grožėjomės vakaro šviesomis apšviestu Rygos senamiesčiu. Sužavėjo artėjančioms Kalėdų šventėms pasipuošusi pilis, kurioje dabar įkurta Latvijos prezidento rezidencija, Domo katedra ir aikštė – istorinis ir geografinis miesto centras, Šv. Petro bažnyčia – pati seniausia ir aukščiausia Rygoje, paminklas garsiesiems Bremeno muzikantams, Juodagalvių riterių rūmai, laikomi pačiu puošniausiu pastatu Rygoje, Laisvės paminklas – latvių tautos laisvės ir vienybės simbolis.

Trijų dienų kelionės metu Kalvarijos TAU studentai turėjo galimybę susipažinti su Latvijos, Estijos, Švedijos etnografiniu paveldu,  palyginti etnografines sodybas su Lietuvos liaudies buities muziejumi Rumšiškėse.

Asta JANKELIŪNIENĖ

Kultūros, istorijos ir turizmo fakulteto kuratorė 

Autorės nuotraukos.

 Kalvarijos Trečiojo amžiaus universiteto studentai specializuotoje kelionėje.  Kalvarijos Trečiojo amžiaus universiteto studentai specializuotoje kelionėje.  Kalvarijos Trečiojo amžiaus universiteto studentai specializuotoje kelionėje.  Kalvarijos Trečiojo amžiaus universiteto studentai specializuotoje kelionėje.  Kalvarijos Trečiojo amžiaus universiteto studentai specializuotoje kelionėje. Rytas Baltijos jūroje. Kelte "Viktorija". Rytas Baltijos jūroje. Kelte "Viktorija". Rytas Baltijos jūroje. Kelte "Viktorija". Ryga. Latvija. Stokholmas. Švedija. Stokholmas. Švedija (5) Stokholmas. Švedija. Stokholmas. Švedija. Stokholmas. Švedija (2) Stokholmas. Švedija. Švedijos etnografinis muziejus Skansenas. Švedijos etnografinis muziejus Skansenas. Švedijos etnografinis muziejus Skansenas. Vasa muziejus. Stokholmas. Švedija. Vasa muziejus. Stokholmas. Švedija. Talinas. Estija. Šiuolaikinis menas. Laikinos "skulptūros" Talino senamiestyje. lightbox jqueryby VisualLightBox.com v6.1

Komentaras “Kalvarijos Trečiojo amžiaus universiteto studentai aplankė Latviją, Estiją ir Švediją

  1. Šiose šalyse yra daugybė nuostabių lankytinų vietų, kurias verta aplankyti, prieš keliaudami į Ryga ar kitas šalis, rekomenduoju pasidomėti apie lankytinas vietas, kurias verta aplankyti

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE