Pagrindinis > Naujienos > Karantinas ir ore tvyranti panika Velykų tradicijos nesulaužė!

Karantinas ir ore tvyranti panika Velykų tradicijos nesulaužė!

Nors daug kas sako, kad Lietuvoje paskelbtas karantinas sėja daug negatyvios nuotaikos, tačiau yra būriai žmonių, kurie priešinasi tokioms nuotaikoms įvairiais būdais!

Velykoms artėjant…

Dienos po Verbų sekmadienio Giraičių ir Pajaujų šeimų nariams šiemet buvo kitokios, nei jos būdavo pastaruosius 12 metų iš eilės. Skaisčiūnų kaime (Marijampolės sav.) gyvenančios šios dviejų seserų – Vidos ir Laimutės – šeimos tuos visus 12 metų prieš Verbų sekmadienį visada spalvotais margučiais papuošdavo seserų vaikystės namo kieme augančią obelį.

Šiemet, nuo kovo vidurio Lietuvoje gyvenant karantino dėl pandemijos sąlygomis ir visiems siurbiant iš aplinkos, rodos, tiesiog nesuvaldomai besiveržiančias panikos nuotaikas, minėti skaisčiūniečiai prieš Verbų sekmadienį buvo nuleidę rankas – esą nebus įprastai džiugių Velykų, tai nereikia ir Velykų obels kieme…

Nuo keliasdešimties…

Tačiau, praėjus porai dienų po Verbų sekmadienio, Velykų obelis šiame kieme vis dėlto „pražydo“ margučiais jau 12-tus metus iš eilės! „Mintis, kad šiemet nebepuošėme mūsų obels, įkyriai kankino kone kasdien, o kai staiga šitaip pagerėjo orai, negalėjome nusėdėti vietoje, – pasakojo Vaida Giraitytė, vienos iš minėtų seserų dukra, Velykinės obels „krikštamotė“ ir, beje, veikli Skaisčiūnų kaimo bendruomenės pirmininkė.

Apie šią gražią Skaisčiūnų gyventojų tradiciją „Mūsų savaitė“ yra rašiusi ir anksčiau. Priminsime, kad pirmą kartą obelis šių gyventojų kieme buvo papuošta prieš 2009-ųjų Velykas, kurios tais metais buvo, beje, irgi balandžio 12-ąją, kaip ir šiemet. Tąkart ant obels buvo pakabinta keliasdešimt margučių – visiems atrodė labai įspūdingai ir itin žavėjo!

… iki 1400 margučių

O margučių kasmet vis daugėjo – abiejų šeimų nariai jų rasdavo nusipirkti ne tik per velykines akcijas prekybos centruose, bet ir sendaikčių parduotuvėlėse – visus metus. Azartas didinti kaupiamų margučių krepšius, kurie po Atvelykio nukabinami nuo obels ir tvarkingai supakuojami bei padedami iki kitų metų, užvaldęs ne tik abiejų šeimų narius, bet ir jų giminaičius, bičiulius.

Kai 2018 metais Lietuva garsiai šventė Lietuvos valstybės atkūrimo 100-metį, ši obelis per Velykas buvo papuošta net 1000 margučių! Tiek jų tada specialiai stengtasi prikaupti!

Šių metų Velykoms obels puošėjai neapsiribojo turimu margučių kiekiu ir įsigijo jų dar daugiau – apie 400 naujų margučių. Daugiausia – plastikinių.  

Puošmena vėl žavi

Šiemet puošti obelį vėl iš anksto rengtasi džiugiai ir atsakingai, nepaisant to, kad Velykų obels iniciatorė Vaida pernai su savo šeima jau išsikraustė iš tėvų namų. Čia dar spėliota, ar Vaida išsiveš visą Velykinės obels turtą ir jau naujoje vietoje (Marijampolėje) puoš vien savo šeimos medį, ar paliks visus sukauptus margučius kaime, nors niekas kitas obels, šalyje paskelbus karantiną, gal jau ir nepuoš…

Tačiau graži tradicija, kaip paaiškėjo, per daug įsėdusi į šių šeimų narių kraują, mintis ir… velykines nuotraukas, kasmet darytas prie puošniosios obels, kad būtų galima taip lengvai ją nutraukti. Taigi po Verbų sekmadienio abiejų seserų šeimų nariai vėl sukosi aplink obelį. Tiesa, jau kitą – didesnę ir gražiau nuaugusiomis šakomis, augančią kiek arčiau judraus kelio. Vieni taisė – rišo, siuvo, klijavo – nuo pernai nutrūkinėjusias margučių virveles, kiti kabino margučius ant lengvai pasiekiamų šakų, treti, pasistatę prie obels kopėčias, margučius kabino ant aukščiausiųjų obels šakų. Kaip ir kasmet.

Po kelias valandas trukusio aktyvaus darbo velykinis grožis vėl paženklino kiemą! Šįkart ši margaspalve tapusi obelis – jau ne tik kaip Velykų puošmena ir simbolis, bet ir kaip aiškus pasipriešinimo panikai bei liūdnoms nuotaikoms aplinkoje ženklas!    

Nuotraukos iš Vaidos Giraitytės asmeninio albumo.

Vaida Giraitytė – šio Velykų medžio atsiradimo Skaisčiūnuose iniciatorė, jo puošimu namiškius užkrėtusi dar 2009 metais. Velykų obelis tradiciškai laukia kitokių – karantininių – Velykų! Obels puošėjai šiemet darbavosi grupelėmis ir kiek nutolę vienas nuo kito, veidus pridengdami kaukėmis, nes būriuotis nepatartina. Vaida Giraitytė – šio Velykų medžio atsiradimo Skaisčiūnuose iniciatorė, jo puošimu namiškius užkrėtusi dar 2009 metais. lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE