Pagrindinis > Naujienos > Kaštonų vaisiai: nauda sveikatai ir pavojai

Kaštonų vaisiai: nauda sveikatai ir pavojai

 

Jeigu pavasarį nespėjote prisidžiovinti kaštonų (Aesculus hippocastanum) žiedų į savo namų žaliąją vaistinėlę, atsigriebti galite prisirinkdamo kaštonų vaisių, kurie taip pat mažas gamtos stebuklas sveikatai. Kaštonų preparatai gydo uždegimines ligas, slopina skausmą, stabdo kraujavimą. Kaštonas gydo nemigą, blogą nuotaiką, ramina, padeda nugalėti baimę. Kelis kaštonus verta nešiotis kišenėje, mat jie turi tokių pačių savybių, kaip ir pats medis: neutralizuoja kenksmingą radiacinio spinduliavimo poveikį, švelnina reumatinius skausmus.

Kaštonų vaisiai, suberti į didesnį indą, užpildant jo dugną, tarnauja kaip masažo priemonė, ant jų atsistojus basomis kojomis ir tokiu būdu jas masažuojant. Kaštonai padeda gerinti kraujo apytaką, gydo nemigą, kelia nuotaiką, ramina. Malti kaštonai – puikus kūno šveitiklis, ypač mėgstamas pirtyje.

Kaštonus, iš kurių bus ruošiami antpilai ir nuovirai, patartina rinkti ekologiškai švariose vietose. Jei kaštonų vaisius vartosite tik išoriniam gydymui, juos galite rinkti ir miesto parkuose.

Radikulito gydymas: kaštonų vaisius sumalkite į miltelius, sumaišykite lygiomis dalimis su kiaulės taukais ir užtepkite plonu sluoksniu ant juodos duonos riekės. Šį „sumuštinį“ pridėkite ant gydomos vietos ir šiltai apriškite.

Lėtinį prostatitą gydykite taip: nulupkite nuo kaštonų vaisių žievę, susmulkinkite, 2 šaukštus suberkite į butelį ir užpilkite 1 stikline spirito arba degtinės, palikite 10 dienų prisitraukti šiltoje ir tamsioje vietoje, antpilą kasdien pakratykite. Nukoškite ir gerkite po 20–30 lašų tris karus per dieną šešias savaites, po to padarykite dviejų savaičių pertrauką ir gydymą vėl pakartokite.

Sergantiems tromboflebitu patariama gerti kaštonų vaisių antpilo: 3 šaukštus susmulkintų kaštono vaisių užpilkite puse litro spirito arba degtinės, palikite tamsioje vietoje 14 dienų prisitraukti, antpilą kasdien pakratykite. Nukoškite ir gerkite po 30–40 lašų 3 kartus per dieną mėnesį laiko.

Reumatą patariama gydyti kaštonų voniomis: susmulkinkite pusę kilogramo kaštonų vaisių, užpilkite 3 litrais verdančio vandens, pavirinkite pusę valandos ant silpnos ugnies, uždenkite ir palikite dar pusę valandos prisitraukti, po to nukoškite ir supilkite į karštą vonią. Vandens temperatūra turėtų būti apie 40 laipsnių, vonios trukmė – apie 20 minučių. Po vonios gulkitės į lovą ir šiltai apsiklokite. Taip maudykitės dvi savaites, kas antrą dieną.

Hemorojų gydyti tinka susmulkintos kaštonų vaisių žievės, iš kurių ruošiamos sėdimos vonelės: 2 šaukštus žaliavos užpilkite 1 litru verdančio vandens, pakaitinkite pusę valandos verdančio vandens puode, po to nukoškite ir supilkite į vonelę.

Apskritai kaštonų vaisių vonios gydo reumatą, neuralgiją, periferinės kraujotakos sutrikimus, malšina niežulį, didina kapiliarų atsparumą ir neleidžia formuotis trombams. 1–1,5 kg smulkių kaštono vaisių užpilama 5 l šalto vandens, 30 min. Pavirinama, perkošiama ir supilama į vonią.

Dėmesio! Kaštonų preparatų negalima gerti sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige bei tiems žmonėms, kuriems lėtai kreša kraujas.

Tačiau derėtų žinoti, kad kaštonais galima ir apsinuodyti. Sveikatos apsaugos ministerijos Ekstremalių sveikatai situacijų centro Apsinuodijimų informacijos biuras duomenimis, kartais kaštonų suvalgoma supainiojus juos su valgomuoju kaštainiu (Castanea sativa) ar gydantis namuose pagamintais augalo preparatais. Kaštonuose esančių nuodų saponinų mišinys vadinamas vienu –  aescino – vardu. Manoma, kad didžiausia aescino koncentracija yra jaunuose lapuose, žieduose ir žievėje. Kaštono vaisiuose – stambiose rudose sėklose – aescino koncentracija keičiasi joms bręstant. Nuodingiausi kaštonai liepos pabaigoje ir rugpjūčio pradžioje. Sėkloms subrendus ir sutrūkus jas gaubiančiai spygliuotai dėžutei, aescino kiekis sumažėja dvigubai. Aescinas blogai pasisavinamas žarnyne, tačiau sukelia stiprų dirginantį poveikį. Suvalgius 1 ar 2 kaštono sėklas atsiranda pykinimas, vėmimas, vyrauja viduriavimas. Didžiausią pavojų šis augalas gali sukelti vaikams, ypač jei jo suvalgoma pakartotinai, tuomet per pažeistą žarnyno gleivinę didesnis nuodo kiekis gali patekti į kraujotaką ir sukelti bendrus apsinuodijimo simptomus: nerimą, palaipsniui pereinantį į mieguistumą ir sąmonės sutrikimą. Vaikams aprašyta net mirtinų apsinuodijimų.

Apsinuodijus kaštonais gydymas skiriamas atsižvelgiant į vyraujančius simptomus, specifinio priešnuodžio nėra. Vemiant ir viduriuojant svarbu gerti pakankamai skysčių, simptomams neišnykstant ar savijautai blogėjant, derėtų kreiptis į medikus.

„Mūsų savaitės“ informacija

ausveitis

2 komentarai(-ų) “Kaštonų vaisiai: nauda sveikatai ir pavojai

  1. letinio prostatito gydymui straipsnio formuluoteje visiskai neaisku ar uzpilti degtine nuluptus kastonu vaisius,ar žievę. ir jei žievę tai ta rudą žievę nuo kaštonų vaisių ar tą storą žalią žievę, kuri dengia tą rudą kaštoną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE