Pagrindinis > Regione > Kultūra > Kur Sūduva šviesos išpasakota…

Kur Sūduva šviesos išpasakota…

 

Vasario 28 d. Marijampolės kraštotyros muziejaus „Saulėračio“ galerijoje pristatytas ir marijampoliečių šiltai sutiktas Nacionalinės premijos laureato, fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus fotografijų albumas „Sūduva – Terra Sudorum – šviesos išpasakota“.

Knygos sutiktuvėse drauge su fotomenininku A. Aleksandravičiumi dalyvavo ir fotografijos istorikas Stanislovas Žvirgždas, kuris kartu su autoriumi ruošiant knygą keliavo po Sūduvą, bei gausus būrys marijampoliečių, kurie tapo šios knygos personažai ir kartu pasakojo krašto istoriją bei šiandieną.

Fotoalbume sudėtos juodai baltos fotografijos, kuriose užfiksuota Sūduvos gamta ir kultūros paveldas, istorijai bei kultūrai svarbios vietos, iškilios šio krašto asmenybės, dabarties įvykiai ir spalvingi žmonės. Leidinyje publikuojamos fotografijos papildytos paties menininko parinktais ir parašytais tekstais.

„Sūduvą, be abejonių, galiu vadinti patriotiškiausiu Lietuvos regionu. Važinėdamas po šį istorijos ir žmonių turtingą kraštą širdyje jutau dvasią tų didžiavyrių, kurie paliko pėdsaką Sūduvoje: J. Basanavičius, V. Kudirka, J. Jablonskis, A. Maceina, A. J. Greimas, A. Herbačiauskas, V. Mykolaitis-Putinas, K. Boruta, palaimintasis J.Matulaitis ir kiti. Lietuvybės lopšys – tebesisupa ir lietuvybės dvasia ryškiai juntama. Fotografuodamas mėgavausi šio krašto žeme ir dangumi. Tačiau pasigedau senovinių kaimų, vaizdingų medinių trobų, kurių čia jau beveik nebėra. Čia dabar namai daugiausia jau mūriniai, šiuolaikiški. Šis regionas arčiausiai Vakarų, gal todėl sūduviai iš kitų Lietuvos regionų išsiskiria vidine žmonių laisve, komunikabilumu, šmaikštumu ir optimizmu. Sūduva – progresyviausias, gaspadoriškiausias, sparčiausiai į ateitį žengiantis kraštas: net ir vėlų rudenį veikia fontanai, visi parkai sutvarkyti, pilni skulptūrų, net mažiausiuose kaimuose veikia kavinės. Jaučiau didžiulį malonumą fotografuodamas šio krašto žmones, o ypač nepaprastą šviesą skleidžiančius vaikus. Sūduva nėra itin turtinga gamtos reginių, tačiau kultūros paveldo ir iš čia kilusių žmonių lobynas – neišsemiamas“, – pristatydamas savo fotoalbumą sakė A. Aleksandravičius.

Susirinkusieji mėgavosi gražiais autoriaus prisiminimais iš kelionės po Sūduvą kuriant nuotraukas albumui, vartė pasirodžiusią naują knygą ir dalijosi šiltais prisiminimais apie susitikimus su albumo autoriumi.

Prie trijų fotomenininko Algimanto Aleksandravičiaus išleistų Lietuvos gamtos ir kultūros paveldą, jos žmonių grožį įamžinančių fotografijų albumų: „Žemaitėjė – mona meilė“ (2013), „Aukštaitėj – aukšts dongs ė čysts vondva“ (2014) ir „Dzūkija – išskaicyta iš Dzievulio drabnų raštų“ (2015) – prigludo ir ketvirtoji knyga „Sūduva – Terra Sudorum – šviesos išpasakota“, kuri šiemet vasario mėnesį pristatyta Tarptautinėje knygų mugėje ir jau pasirodė knygynuose.

Pavartykite „Sūduva – Terra Sudorum – šviesos išpasakota“, tai jus sušildys…

Marijampolės savivaldybės administracijos

Viešųjų ryšių tarnyba

Danguolės Micutienės nuotrauka.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE