Pagrindinis > Regione > Kultūra > „Malonny 6“: laikas kalbėti apie šiuolaikinį meno centrą Marijampolėje

„Malonny 6“: laikas kalbėti apie šiuolaikinį meno centrą Marijampolėje

Marijampolės tapatybės ženklu per penkerius metus tapęs meno simpoziumas „Malonny“ (Niujorkas, Londonas, Marijampolė – idėjų migracija“) ruošiasi sudrebinti miestą šeštą kartą. 

Ne tik kultūros idėjų sklaida per simpoziumus, bet ir įspūdinga sienų tapyba miesto istorijoje įsiamžinęs „Malonny 6“ birželio 27–liepos 3 d. siūlys ir stebėti, ir kurti naujus kultūros bei meno ženklus Marijampolėje.

Simpoziumo kuratorius – Niujorke gyvenantis lietuvis menininkas Ray Bartkus – į šiųmetį renginį kaip partnerius pasikvietė garsius menininkus iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Tradiciškai planuojami ir susitikimai, ir performansai, ir naujų miesto erdvių įženklinimas. 

Per penkerius metus iki šiol Marijampolėje sukurta 19 piešinių, įvyko daugybė performansų, forumų ir diskusijų, „masterclass“ susitikimai, projekte savanoriavo keli šimtai jaunų žmonų. Galbūt šiemet gims dar vienas toks kūrinys kaip R. Bartkaus „Tekantis gyvenimas“, kuris pateko ant „National Geographic Lietuva“ žurnalo priedo viršelio, buvo peržiūrėtas milijonų žmonių visame pasaulyje.

Įrodinėti vertės nebereikia

Bendrovės „Arvi“ pristatomas renginys tapo vienu rimčiausių argumentų Marijampolei skirti „Auksinės krivūlės“ ženklą už kultūros puoselėjimą ir suteikti Lietuvos kultūros sostinės titulą 2018 m. „Malonny“ – tikrai pripažintas projektas“, – simpoziumo kaip reiškinio reikšme džiaugiasi ir „Arvi“ rinkodaros ir viešųjų ryšių direktorė Gintarė Urbaitienė. Tarptautinio simpoziumo organizatoriai buvo giriami už idėjos originalumą ir drąsą, už gerą renginių gyvendinimą, „Arvi“ iniciatyvą bei rūpestį, savanorių ir rėmėjų tarpusavio supratimą.

Ankstesniais metais sukurta sienų tapyba tapo turistų traukos objektu, čia pirmąkart nuskambėjusios idėjos virto naujais projektais ar įkvėpė pokyčius ir pasklido už Lietuvos ribų. O pačią Marijampolę įkvėpė keistis toliau – vienos meno iniciatyvos išjudina kitas, tai – stipri sinergija, yra pažymėjęs ir R. Bartkus.

Tokią reputaciją įgijusio renginio rengėjams nebereikia ilgai derėtis ar aiškintis su menininkais, kuriuos kviečia prisijungti prie simpoziumo – jie žino, kad čia kuriamas intriguojantis ir ilgalaikis projektas, nereikia specialiai kviesti ir svečių – žiūrovų ir klausytojų. „Malonny“ gerbėjai laukia tradicinio sujudimo mieste – organizatoriams nė nepaskelbus kvietimo prisijungti prie menininkams talkinančių savanorių, 15-a jų „laukia prie durų“, pasirengę skirti tam savo laiką.

Menas – kaip ekonomikos variklis

Taigi Marijampolės savivaldybė, VšĮ „Sveikatingumo idėjos“ kartu su „Arvi“ suburta komanda vėl užtikrintai ruošiasi ambicingiems planams, tarp kurių yra ir „Malonny 6“ forumas. Jo tema „Šiuolaikinio meno centras Marijampolėje“ bus skirta plėtoti kitai R. Bartkaus išsakytai idėjai – sukurti mieste ne tik meno galeriją po atviru dangumi, bet galbūt ir regioninį menų centrą. „Marijampolėje ir jos apskrityje tokio nėra, – komentavo „Arvi“ rinkodaros ir viešųjų ryšių direktorė G. Urbaitienė. – Tad yra siekis turėti apskrityje tokį centrą, kuris būtų traukos objektas, kur būtų dirbtuvės meno žmonėms ir pan. Per forumą bus kalbama apie tokio centro poreikį Marijampolėje, jo galimas vietas, kitų miestų ir šalių patirtį šioje srityje.“

„Menas ir kultūra yra galingi XXI a. ekonomikos varikliai. 2015 m. kultūra JAV ekonomikai generavo 763 mlrd. dolerių, tai daugiau nei agro, ar transporto sektoriai. Šios tendencijos Vakarų pasaulyje tik stiprės, nes vartotojų visuomenės virsta patirčių visuomenėmis. Daugelis miestelių, išgyvenančių ekonomines ir identiteto krizes, atsigavo ir suklestėjo būtent atsigręždami į meną“, – primena R. Bartkus.

Tokiu varikliu visam regionui, tiki jis, galėtų tapti ir šiuolaikinio meno centras Marijampolėje. „Regionu vadinu pietų Lietuvą, šiaurės rytų Lenkiją, taip pat ir vakarų Baltarusiją. Tai yra mums visiems istoriškai ir kultūriškai labai svarbi teritorija, daugelį amžių gyvavusios bendros valstybės sandūra, dabar gi praradusi raiškų identitetą, – sakė menininkas. – Vakuumas visada užsipildo. Neturiu net mažiausios abejonės, kad regiono kultūrinis centras bus įkurtas. Klausimas tik kada ir kur. Siūlyčiau padaryti tai dabar ir Marijampolėje!“

Birželio 27 d. 18 val. kartu su atidarymu vyksiantis forumas bus viešas, čia laukiami visi norintieji – vietų bus net 1000-iui žmonių.

Svečiai – garsūs JAV menininkai

Įmonės „Lietuvos cukrus“ patalpose jau suplanuotas įspūdingas performansas su pasaulyje gerai žinomu kompozitoriumi, smuikininku Tomu Chiu. Dėl indėlio į šiuolaikinę muziką ir garso meną vertinamas iš Taivano kilęs, bet Niujorke gyvenantis Tomas Chiu yra pristatęs daugiau nei 100 premjerų su kitais garsiais muzikos pasaulio kūrėjais.

Į Marijampolę antrąkart atvyksta ir JAV menininkas Eli Elysee, kurio darbas „Šv. Jurgis iš Etiopijos“ vieną senamiesčio sieną puošia jau nuo 2016 metų. Haityje gimęs, bet Niujorke augęs ir mokęsis dailininkas bei dizaineris turi savo studiją bohemiškame Bushwick rajone. Personalines parodas Eli Elysee ne vieną kartą pristatė Chelsea rajono galerijose Niujorke, taip pat Berlyne ir Tokijuje.

Renginio organizatoriai – Marijampolės savivaldybė, VšĮ „Sveikatingumo idėjos“ ir bendrovė „Arvi“ – neabejoja, kad „Malonny 6“ dar kartą parodys, kad Marijampolė yra naujovių ir iššūkių nebijantis miestas.

Naujausią informaciją galite rasti http://malonny.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE