Pagrindinis > Naujienos > Marijampolės apskrityje sergamumas tuberkuliozė nežiugina

Marijampolės apskrityje sergamumas tuberkuliozė nežiugina

 

Kasmet kovo 24-ąją d. minime Pasaulinę kovos su tuberkulioze dieną. Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze rodiklius patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) šiemet kviečia ieškoti lyderių, kurie padėtų kurti pasaulį be TB. Tokia 2018 m. Pasaulinės TB dienos tema. PSO ir partneriai skatina dialogą ir bendradarbiavimą, vienijantį asmenis ir bendruomenes ieškoti naujų būdų, kaip pažaboti tuberkuliozės epidemiją pasaulyje.

Statistika nedžiugina

Marijampolės apskrityje keletą metų sergamumo atvira TB rodikliai aukščiausi iš visų apskričių! 2017 m. nustatyta 70 naujų TB atvejų (sergamumo rodiklis 4,8 atvejai 10 000 gyventojų), iš jų Marijampolės savivaldybėje – 21, Šakių raj. savivaldybėje – 19, Vilkaviškio raj. savivaldybėje – 17, Kalvarijos savivaldybėje – 5, Kazlų Rūdos savivaldybėje – 8, Lietuvoje – 896 atvejai. Lyginant 2017 m. ir 2016 m. sergamumo rodiklius, sergamumas ženkliai padidėjo Marijampolės ir Kazlų Rūdos savivaldybėse. Jau 2018 m. (sausio – kovo mėn.) Marijampolės apskrityje nustatyta 17 atviros plaučių tuberkuliozės atvejų.

Marijampolės apskrityje didėja mirtingumas nuo TB. 2017 m. nuo TB Marijampolės apskrityje mirė 11 asmenų (iš jų Marijampolės savivaldybėje – 3, Šakių rajono savivaldybėje – 3, Kazlų Rūdos savivaldybėje – 1, Kalvarijos savivaldybėje – 2, Vilkaviškio raj. savivaldybėje – 2).

Viena svarbiausių problemų – naujų atvejų su dauginiu atsparumu vaistams didėjimas. 2017 m. Marijampolės apskrityje nustatyta 11 dauginio atsparumo vaistams atvejų, kuomet TB sukėlėjai buvo atsparūs dviem svarbiausiems gydymui skiriamiems vaistams, o kai kuriais atvejais ir keletui (Marijampolės savivaldybėje – 5, Kazlų Rūdos savivaldybėje – 1, Šakių rajono savivaldybėje – 3, Vilkaviškio rajono savivaldybėje – 2). Ir be abejonės TB yra viena iš pagrindinių ŽIV infekuotų žmonių  sveikatos sutrikimo ir mirties priežasčių. Užsikrėtimas ŽIV infekcija padidina riziką susirgti sunkiomis TB formomis. Šios abi ligos susijusios dėl labai panašių ligas įtakojančių socialinių veiksnių (gyvenimas įkalinimo įstaigose, alkoholizmas ir narkomanija, bedarbystė, nesigydymas ir kita). 2014 – 2017 m. Marijampolės apskrityje 7 ligoniams, sirgusiems tuberkulioze, buvo nustatyta ir ŽIV infekcija.

Ištirta 13 židinių kolektyvuose

2017 m. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro  prie Sveikatos apsaugos ministerijos Marijampolės departamento (NVSC Marijampolės departamentas) specialistai atliko epidemiologinę diagnostiką 13-oje TB židinių, iš jų sirgo asmenys maisto tvarkymo subjektuose, socialinių paslaugų įmonėse, žemės ūkio bendrovėse, profesinio rengimo centre, asmens sveikatos priežiūros ir kitose įstaigose. Epidemiologinės diagnostikos metu buvo patikrinta 410 kontaktavusių su ligoniais asmenų.

Pavojinga vaikams

TB negailestingai plinta vaikų tarpe. Paprastai aukšti sergamumo rodikliai TB  tarp vaikų išryškėja dėl didelio ir išplitusio sergamumo visuomenėje. Manoma, kad kiekvienas sergantis, per metus gali užkrėsti 10 – 20 ar net daugiau sveikų asmenų. 2017 m. Marijampolės apskrityje TB buvo nustatyta 6 vaikams, iš kurių 1 atveju atvira TB. Daugumai vaikų, užsikrėtusių tuberkulioze, gali nebūti jokių simptomų. Kadangi vaikai dažniausiai serga besimptomėmis formomis, teisės aktais yra nustatytos grupės vaikų, kurie profilaktiškai turi būti patikrinti įodiniais tuberkulino mėginiais. Šioms vaikų grupėms priklauso 7 m. vaikai, kontaktavusieji su ligoniu, neskiepyti nuo TB, dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis, lėtinėmis ligomis, gydomi kortikosteroidais, infekuoti žmogaus imunodeficito virusu, esant imunodeficitinėms būklėms ir kita.

Taikoma DOTS sistema

Lietuvoje įgyvendinamas tiesiogiai stebimas trumpo gydymo kursas – tai pacientų, sergančių TB, gydymo tęsimas ambulatorinėmis sąlygomis po stacionarinio gydymo. PSO sukurta DOTS sistema – tiesiogiai stebimas ir kontroliuojamas gydymas. Svarbiausias DOTS principas – griežta vaistų vartojimo kontrolė, kurie ligoniams skiriami nemokamai. DOTS esmė, kad pacientas stebint asmens tos priežiūros specialistui išgertų visus paskirtus vaistus. Tuo tikslu visose 5 Marijampolės apskrities savivaldybėse prie pirminių asmens sveikatos priežiūros centrų įsteigti DOTS kabinetai. DOTS kabinete gydymą gali tęsti tik tie pacientai, kurie nebeišskiria TB mikobakterijų į aplinką ir yra epidemiologiškai nebepavojingi. DOTS kabinete pacientai gauna tiek gydymo, tiek konsultacines paslaugas.

Svarbu tikrintis sveikatą

Svarbiausios prevencinės priemonės siekiant sustabdyti sergamumą – susirgusiųjų išgydymas ir profilaktinis tikrinimas dėl TB. Primename, kad užsitęsęs ilgiau kaip 3 savaites kosulys, silpnumas, bendras negalavimas, nuovargis, naktinis prakaitavimas, kartais svorio kritimas, kontaktai su sergančiuoju TB asmenimi – rimtas signalas pasitikrinti dėl TB. Šia liga galima užsikrėsti bet kur: autobuse, parduotuvėje, mokykloje, darbe, todėl, jei žmogus turėjo kontaktą su sergančiu asmeniu, rekomenduojama pasitikrinti sveikatą.

Loreta Radzevičienė

Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE