Pagrindinis > Toli - arti > Istorijos pėdsakais > Pažinkime Lietuvos kunigaikščius: Morta

Pažinkime Lietuvos kunigaikščius: Morta

Morta – Mindaugo žmona, Lietuvos karalienė 1253–1262 m., aktyvi katalikiškos Lietuvos orientacijos šalininkė.

Mortos kilmė skendi amžių ūkuose. Prieš ištekėdama už Mindaugo, Morta buvo žemaičių kunigaikščio Vismanto Bulionio žmona. Pasak metraščių, Mindaugas nužudė jos vyrą, o Mortą ,,sau pasiėmė”. Labiau tikėtina, kad ji su savo pirmuoju vyru tiesiog išsiskyrė. Vismantas, matyt, jautėsi įžeistas ir vėliau parėmė Mindaugo priešininką Tautvilą. Su Mindaugu Morta susilaukė bent kelių vaikų. Tai buvo Ruklys, Girstutis ir Rupeikis. Vaišgalas ir jo sesuo, 1254 m. ištekinta už Haličo kunigaikščio Danilos sūnaus Švarno, paprastai laikomi gimusiais iš ankstesnės Mindaugo santuokos. 1251 m. Morta su Mindaugu priima krikštą, o 1253 m. tampa karaliene. Morta politiniame gyvenime pasireiškė kaip uoli Lietuvos apkrikštijimo rėmėja.

Besirūpindama savo vaikais, Morta priėmė dar vieną fatališką sprendimą: mirdama ji patarė Mindaugui vesti jos seserį, kad ,,kita vaikų neskriaustų“. Mindaugas sulaikė į sesers laidotuves atvykusią Daumantienę ir privertė ją išsiskirti su vyru. Taip Daumantas tapo Mindaugo mirtinu priešu.

Taigi Lietuvos istorijoje Morta pasireiškė kaip aktyvi, tačiau labai siaurai mąstanti moteris politikė, kurios sprendimai atnešė daugiau bėdos negu naudos.

Parengė Antanas Žilinskas 

Nuotraukoje – Morta.

Dailininkas Artūras Slapšys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE