Pagrindinis > Naujienos > Muziejininkų šventė Lazdijuose: nuo istorijos iki pramogų

Muziejininkų šventė Lazdijuose: nuo istorijos iki pramogų

 

Švenčiant Tarptautinę muziejų dieną, Pietų Lietuvos muziejininkai tradiciškai susirenka į sąskrydį viename iš šio regiono muziejų. Pernai bendrauta Druskininkuose, šiemet – Lazdijuose. Šio Dzūkijos kampelio istorija, papročiai, tradicijos ypač gražiai puoselėjamos ne tik Lazdijų krašto muziejuje, bet ir Veisiejuose, Kapčiamiestyje bei Etnografinėje Prano Dzūko sodyboje.

Lazdijų muziejuje susirinkusius muziejininkus pasveikino meras Artūras Margelis. Šio rajono savivaldybės vadovų ir muziejininkų rūpesčiu Lazdijų, Veisiejų ir Emilijos Pliaterytės muziejuose įrengtos šiuolaikinės ekspozicijos, patrauklūs stendai. Malonu, kad Lazdijų muziejininkai įdėjo daug triūso atnaujindami ir mūsų krašto Lakštingalos poetės S. Nėries kambarį, kurį poetė čia gyvendama ,,karstu“ buvo praminusi.

Mylinčio savo miestelio istoriją, gamtą ir kultūrą Veisiejų seniūno J. Rutkausko lydimi svečiai pasivaikščiojo restauruoto Veisiejų dvaro parko takais, stabtelėjo prie esperanto kalbos kūrėjo gydytojo L. Zamenhofo paminklo, grožėjosi ežere įrengtu šviečiančiu ir grojančiu fontanu. Greta krašto muziejaus esantis parkas stebina grįstais takais, įspūdingomis medžio skulptūromis.

Įdomi detalė: Veisiejų bažnyčios požemiuose palaidoti Paežerių dvaro savininkės Natalijos Oginskos-Gauronskienės tėvai, kunigaikštis Tadas Antanas Oginskis (Mykolo Kleopo Oginskio sūnus) ir jo žmona Marija. Restauruotoje bažnyčios rūsio kriptoje galima išvysti šių Veisiejų valdytojų karstus.

Kapčiamiestyje, prie mokyklos, pastatytame priestate įkurtas 1831 m. sukilimo kapitonės legendinės Emilijos Pliaterytės muziejus. Justinavo (Vainežerio) dvare mirusi kovotoja buvo nuplukdyta Baltosios Ančios upe į Kapčiamiestį ir ten slapta palaidota. Paskutinę pagarbą prie mirusios karžygės atidavė ir Paežerių dvaro savininkės Natalijos Oginskos Gauronskienės tėvas – šviesaus atminimo kunigaikštis T. A. Oginskis.  Muziejuje Emilijos Pliaterytės gyvenimą ir kovą už laisvę atskleidžia spalvota panorama, stilingi stendai ir vaizdinė medžiaga. Įdomus ir kaimo idiliją vaizduojantis kampelis.

Tačiau muziejininkai ne tik dalinosi patirtimi, bet ir pramogavo. Sėdę į baidares, išbandė srauniosios Baltosios Ančios vandenis.

Iš Palangos pušynus primenančio Pinčiaragio šilo sušlapę ir pilni įspūdžių ir bendravimo džiaugsmo vakarą sutiko Baltosios Ančios upės apjuostoje kaimo turizmo sodyboje.

Kitais metais muziejininkų sąskrydis jau šurmuliuos Paežerių dvare.

Antanas ŽILINSKAS

Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius                                                     

A. Liaukaus ir L. Kupčinskienės nuotraukos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE