Pagrindinis > Regione > Kultūra > Nepaliko mirties akivaizdoje

Nepaliko mirties akivaizdoje

 

Rugpjūčio 14 d. 14.00 val. Paežerių dvare vyko susitikimas su daktaro Janušo Korčako centro pirmininke Irina Beliene „Valanda su daktaru Janušu Korčaku“.

Legendinė asmenybė daktaras Janušas Korčakas žinomas visame pasaulyje. Antrojo pasaulinio karo metais, kai jo įkurti našlaičių namai buvo perkelti į getą ir nors turėjo galimybę likti gyvas, pedagogas pasiliko su vaikais, kurie turėjo žūti Treblinko konclagerio  dujų kameroje.

Paėmęs vieną našlaitį ant rankų, o antram vaikeliui įsikibus į jo ranką, jų mokytojas ėjo į mirtį. Iš liudininkų žinoma, kad vaikai ėjo tvarkingai, ramiai, kolonomis po keturis ir nešė žalią savo namų vėliavą su Dovydo skydu.

Janušas Korčakas ėjo šypsodamasis, taip siekęs nors valandėlei atitolinti mintis apie mirtį. Liudytojai nebuvo matę tokios tvarkingos kolonos, žygiuojančios į mirtį…

Mintys apie vaikų auklėjimą

Žymusis žydų kilmės lenkų pedagogas, rašytojas, gydytojas Janušas Korčakas (tikrasis vardas Henrikas Hordšmitas) gimė prieš 140 metų aukštos lenkų kultūros išauklėtoje žydų šeimoje.

Nuo 1908 m. J. Korčakas įsitraukia į labdaringą organizaciją ,,Pagalba našlaičiams“. Pradėjęs vadovauti nedidelei prieglaudai, ją išugdo iki pavyzdinės. Rašė pasakas vaikams ir knygas suaugusiems apie vaikų auklėjimą. Pagal J. Korčaką, vaikystė yra absoliuti, nesąlygiška vertybė: ,,Tie, kurie neturėjo nerūpestingos, tikros vaikystės, kenčia nuo to visą gyvenimą. Iš dešimties J. Korčako priesakų vaikų tėvams: ,,Neliek vaikui savo nuoskaudų, kad senatvėje nevalgytum karčios duonos. Vaikas – tai ne tironas, kuris užvaldo visą tavo gyvenimą, jis ne vien tavo kūnas ir kraujas. Tai brangi taurė, kurią gyvenimas tau davė saugoti bei įžiebti jame kūrybinę ugnį. Mylėk savo vaiką visokį-netalentingą, nesėkmingą, suaugusį, bendraudamas su juo džiaukis, nes vaikas – tai šventė, kuri kol kas su tavimi.“

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE