Pagrindinis > Naujienos > Per adventą išmokime valgyti sveikas ir skanias salotas

Per adventą išmokime valgyti sveikas ir skanias salotas

Pirmiausiai – Vincento saldžiarūgštis aliejaus su medumi užpilas salotoms

400 g alyvų aliejaus suplakti su 60g 6% obuolių acto arba citrinos sulčių, 75 g skysto medaus, 9 g druskos, 9 g išspausto česnako, 3 g maltos saldžiosios raudonos paprikos, 1 g maltų aitriųjų kajeno arba čilės paprikų. Aliejiniai užpilai staigiai susisluoksniuoja ir sunkiai yra plakami, todėl patyrę kulinarai aliejinius užpilus rekomenduoja supilti į užsukamu dangteliu butelį. Butelį geriausiai imti nuo sulčių su didesniu dangteliu, jame išbadyti skylutes. Prieš naudojant, stipriai kartu su buteliu suplakti ir apšlakstyti salotas. Ant indo turi būti užrašas „Vincento užpilas“ ir etiketė su pagaminimo data. Šaldytuve uždarame inde galima laikyti tris savaites. Išeiga – 550 g. 200 g salotų reikia 40 g užpilo.

Autentiškos Cezario salotos

Untitled-1 copy copy50 g romėniškų salotų lapus atidžiai nuplauti, nusausinti ir neuždengtas padėti į šaldytuvą. 40 g baltos duonos (geriau – itališkos čebatos) supjaustyti 1,5×1,5 cm dydžio kubeliais, 10 g aliejaus pakepinti su česnako skiltele, česnaką išimti ir karštame aliejuje iš visų pusių apskrudinti duoną. Krutonai turi gautis minkšti viduje, bet su lengva traškia plutele. Specialiu arba paprastu peiliu pridrožti 40 g labai plonų „Parmigiano Reggiano“ sūrio drožlių. Salotinę ištrinti česnako skiltele, gabalėliais suplėšyti romėniškų salotų lapus, sukrauti juos salotinėn kalvele. 40 g alyvų aliejaus šluotele suplakti su 10 g minkštai virto kiaušinio skystu tryniu, 8 g citrinos sulčių ir 5 g vorčesteršyro padažo. Apšlakstyti salotas, viršuje gražiai išdėlioti krutonus ir „parmidžano“ sūrio drožles. Išeiga – 130/50g. Kaip matote, jokių garstyčių, ančiuvių, vištienų ar dar kitokių nevykėlių virėjų išsidirbinėjimų!

Agurkų salotos su paprikomis ir garstyčių aliejaus užpilu

1130 g agurkų supjaustyti pusiau griežinėliais, 20 g raudonosios paprikos supjaustyti smulkiais kubeliais, 10 g svogūnlaiškių supjaustyti smulkiais gabaliukais, 3 g krapų smulkiai sukapoti ir viską sumaišyti, sudėti į salotinę, užbarstyti žiupsnelį druskos ir maltų juodųjų pipirų. 30 g suplakto Vincento saldžiarūgščio aliejaus su medumi užpilo suplakti su 10 g angliškųjų garstyčių ir apšlakstyti salotas. Ant viršaus užbarstyti kelias krapų šakeles. Išeiga – 160/40 g.

 

 

Paprikų salotos su pakepintais riešutais ir alyvų aliejaus užpilu

250 g geltonųjų paprikų, 50 g raudonųjų paprikų, 50 g žaliųjų paprikų supjaustyti 4 cm ilgio labai plonais šiaudeliais, sudėti užkandinėje lėkštėje vėliavos spalvomis: geltona, žalia ir raudona. Salotas apšlakstyti 40 g suplakto Vincento saldžiarūgščio aliejaus su medumi užpilo. Ant salotų viršaus pabarstyti 50 g pakepintų ir pasmulkintų graikinių riešutų, 3 g smulkiai supjaustytų ir išskaidytų porų ir 1 g bazilikų. Išeiga – 200/40g.

 

 

Pievagrybių, paprikų, vyšninių pomidoriukų ir svogūnlaiškių salotos su aliejiniu medaus užpilu

3Į lėkštę krauti 40 g suplėšytų salotų lapų, ant jų išdėlioti 40 g perpjautų per pusę šviežių pomidoriukų, 30 g kvadratėliais supjaustytų raudonų paprikų, 50 g plonais griežinėliais supjaustyti šviežių pievagrybių, juos pagardinti žiupsneliu druskos ir maltų juodųjų pipirų. 10 g svogūnlaiškių supjaustyti gabalėliais ir užbarstyti ant salotų, jas apšlakstyti 30 g suplakto Vincento saldžiarūgščio aliejaus su medumi užpilo. Išeiga – 170/30 g.

 

Pomidorų, raudonųjų svogūnų ir bazilikų salotos su aromatiniu aliejaus užpilu

4100 g pomidorų supjaustyti plonais griežinėliais ir sudėti ratuku į užkandinę lėkštę, pagardinti žiupsneliu druskos ir maltų juodųjų pipirų. 30 g raudonojo svogūno supjaustyti labai plonais griežinėliais, išskaidyti žiedeliais ir užbarstyti ant pomidorų, salotas apšlakstyti 30 g suplakto Vincento saldžiarūgščio aliejaus su medumi užpilo, apibarstyti 2 g bazilikų lapelių. Patiekti su užkandiniu peiliu ir šakute. Išeiga – 130/30g.

 

 

 

Šviežių daržovių salotos su sūdyta lašiša ir saldžiarūgščiu aliejaus užpilu

5Į užkandinę lėkštę kalvele sudėti 30 g aisbergo salotų, 30 g radičio salotų, jas apdėlioti 30 g pomidorų skiltelių, 30 g agurkų gabalėlių Ant viršaus užberti 10 g plonais griežinėliais supjaustyto ir išskaidyto poro. Apšlakstyti 40 g suplakto Vincento saldžiarūgščio aliejaus su medumi užpilo. 50 g sūdytos arba rūkytos lašišos supjaustyti plonomis juostelėmis, susukti roželėmis, išdėlioti ant salotų, papuošti krapų šakelėmis. Išeiga –180/40 g

Lašišą, šlakį, syką, peledę (geriausiai uodegos dalį), kiršlį, upėtakį išmokite sūdyti namuose. Skusti žvynų nereikia, nebent, jei purvinas, – nuplauti. Perpjauti žuvį išilgai per pusę, išmesti nugarkaulį, ištraukyti ašakas, abi puseles apibarstyti stambia druska, išmaišyta su cukrumi (1 kg žuvies – 50 g druskos ir 10 g cukraus), puseles suglausti, dėti į dangteliu uždaromą indą ir kišti į šaldytuvą. Patartina kelis kartus apversti, bet jei nėra laiko – nieko baisaus. Sūdant netinka jokie krapai, malti ar grūsti pipirai, – žuvis pradės rūgti. Taip vakare pasūdžius lašišą, ryte jau ją galima valgyti. Kas nesupranta sūdytos lašišos natūralaus skonio ir aromato, gali ją pats sau „pasigardinti“ maltais baltais arba juodais pipirais, smulkiai kapotais krapais, kalendromis, peletrūnais, apšlakstyti brendžiu arba degtine. Praradusieji skonį ir sveiką nuovoką gali užvaryti saują chemizuotų citrinpipirių, net šlykščiosios vegetos…

6Parduotuvėse lašišų nėra. Baltijos lašišos, taip pat šlakiai yra šviesiai rusvos spalvos, kaip upėtakiai, kiršliai, seliavos (seliavos yra didžiausias Lietuvos turtas, kurias jau nuo karaliaus Vytauto laikų lietuviai parūkytas užpildavo dilgėlių arba kanapių aliejumi ir taip ruošdavo maisto atsargas žiemai – kas yra ragavęs, konservuotų šprotų ar sardinių ir į burną nebeima), o sykų ir peledžių žuviena yra balkšvos spalvos.

O ryškiai raudonos į lašišą panašios žuvys yra belyčiai jūriniai upėtakiai, dirbtiniu greituoju būdu auginami Norvegijoje ir šeriami vaistų, cheminių dažiklių (kad mėsa gautųsi raudonesnė), sintetinių augimo stimuliatorių bei sintetinių riebalų kaupiklių dirbtiniu ėdesiu, todėl mąstantys žmonės šių žuvų, ypač savo vaikų mityboje neturėtų iš vis vartoti. Prisiminkite, kiek kartų Jums suvalgius šios žuvies, kildavo šleikštulys, o užkandus riebių rūkytų papilvių net skrandis sustodavo, pagalvokite kodėl Jūsų vaikeliai tos žuvies ypatingai nemėgsta, nors Jūs ją per jėgą grūdate…

 

Šviežių daržovių salotos su aliejiniu medaus užpilu ir kepta vištiena

7Į užkandinę lėkštę kalvele sudėti 40 g suplėšytų aisbergo salotų, 40 g suplėšytų lola rosa salotų, aplink sudėlioti 30 g agurkų gabalėlių ir 30 g pomidorų gabalėlių, užberti 10 g plonais griežinėliais supjaustytų ir išskaidytų porų, apšlakstyti 40 g suplakto Vincento saldžiarūgščio aliejaus su medumi užpilo ir apibarstyti 1g petražolės lapelių. 80 g vištienos filė supjaustyti piršteliais kaip befstrogenui, apvolioti 10 g miltų, kurie išmaišyti su žiupsneliu druskos ir maltų juodųjų pipirų, visą laiką vartant, apkepti 10 g aliejuje. Sudėlioti ant salotų viršaus. Išeiga – 200/40 g.

 

Traškios šviežių daržovių salotos su kalafiorais ir saldrūgščiu aliejaus užpilu

8Į užkandinę lėkštę  kalvele sudėti 50 g smulkiai supjaustytų aisbergo salotų, aplink sudėlioti 30 g agurkų gabalėlių ir 30 g pomidorų gabalėlių, viską apibarstyti 30 g kalafiorų žiedelių (kalafiorus laikyti pamerktus parūgštintame vandenyje). Ant viršaus užberti 10 g svogūnlaiškių, supjaustytų įskypais gabalėliais, apšlakstyti 40 g suplakto Vincento saldžiarūgščio aliejaus su medumi užpilo ir apibarstyti 2g petražolės lapelių. Išeiga – 150/40 g.

 

 

 

Aitrių morkų ir kalendrų salotos su sezamo aliejumi

9 200 g morkų sutarkuoti plonais šiaudeliais, išmaišyti su 12 g išspausto česnako, 13 g cukraus, 2 g druskos, 3 g maltų kalendrų (lotyniškai – Coriandum sativum, angliškai – coriander seed), ant peilio galo maltų čili aitrių paprikų. Paskui išmaišyti su 13 g obuolių acto. 40 g aliejaus kaitinti su pusę svogūno, svogūną išmesti, o verdančiu aliejumi užplikyti morkas ir greitai išmaišyti. Šaldytuve uždarame inde galima laikyti dvi savaites – kuo ilgiau stovi, tuo skanesnės morkos. Ant indo turi būti užrašas „Marinuotos morkos“ ir etiketė su pagaminimo data. Patiekiant salotas sudėti į salotinę, užlašinti 5 g sezamų aliejaus, užbarstyti 2 g smulkiai supjaustytų svogūnų laiškų. Galima duoti kaip garnyrą prie karštų patiekalų. Išeiga – 200 g.

Marinuotų kopūstų su pankolių sėklomis salotos

10180 g kopūstų smulkiai supjaustyti, išmaišyti su 20 g tarkuotų morkų, 10 g smulkiais kubeliais supjaustytų raudonų saldžių paprikų ir 2 g česnakų, žiupsneliu pankolių sėklų (lotyniškai – foeniculumvulgare, angliškai – Fennel, – yra vaistinėse). Užvirinti 100 g vandens, 15 g 6% obuolių acto, 15 g aliejaus, 15 g cukraus, 5 g druskos ir karštu marinatu užpilti kopūstus ir greitai išmaišyti. Šaldytuve uždarame inde galima laikyti dvi savaites – kuo ilgiau stovi, tuo skanesni. Ant indo turi būti užrašas „Marinuoti kopūstai“ ir etiketė su pagaminimo data. Patiekiant salotas sudėti į salotinę, papuošti obuolio skiltelėmis ir spanguolėmis. Galima duoti kaip garnyrą prie karštų patiekalų. Išeiga – 200 g.

Vincentas SAKAS,

nepriklausomas mitybos ir kulinarijos ekspertas

Su raudonikiais

Mob. tel. +370617 24 338

El.paštas: vsakas@gmail.lt

Komentaras “Per adventą išmokime valgyti sveikas ir skanias salotas

  1. Valgyti salotas ne tik per adventą gerai, aš kai išmokau valgyti salotas dabar jau bet koks patiekalas nelabai skanus be daržovyčių. Realiai dažniausiai neiko daugiau nereikia, tik salotų su šlakeliu aliejaus, kokio mėsos ar žuvies gabaliuko ir tobuliausias maisto derinys.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE