Pagrindinis > Naujienos > Pradėta minėti Marijampolės istorinė sukaktis – Magdeburgo teisės suteikimo 225- metis

Pradėta minėti Marijampolės istorinė sukaktis – Magdeburgo teisės suteikimo 225- metis

Marijampolei 2017-ieji – Magdeburgo teisės suteikimo 225 metų jubiliejaus paminėjimo metai. 1792 m. vasario 23 d. Lenkijos karalius Lietuvos didysis kunigaikštis Stanislovas Augustas Poniatovskis Marijampolei suteikė Magdeburgo savivaldos teisių privilegiją ir herbą.

Marijampolės kraštotyros muziejus šiai sukakčiai paminėti surengė konferenciją „Sūduvos Dzūkijos krašto istoriniai tyrinėjimai J. Reitelaičio darbuose“, kurioje buvo prisimintas kraštietis kunigas, istorikas, kraštotyrininkas, publicistas, architektas, statytojas, bendruomenininkas  ir dar kitokių gabumų turėjęs Jonas Reitelaitis. Pasak konferencijos iniciatoriaus muziejininko Romo Linionio, minit mūsų miesto sukaktį, turime prisiminti, kad J. Reitelaitis buvo vienas pirmųjų, suradusių istoriniuose šaltiniuose Sūduvos, Jotvingijos vardą, surinkęs daug  svarbios mūsų kraštui istorinės ir kraštotyrinės  medžiagos, kuri dar nėra tyrinėtojų deramai išanalizuota.

Prisiminimais apie J. Reitelaičio gyvenimą šiam renginiui specialiai filmuotoje medžiagoje dalinosi Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius. Įdomius J. Reitelaičio biografijos puslapius, jo darbinę,  kraštotyrinę, kūrybinę, bendruomeninę ir žolininko veiklą  bei kitus gebėjimus prisiminė šio projekto iniciatorius, kraštotyrininkas ir publicistas Arūnas Kapsevičius, Krikštonių kaimo bendruomenės pirmininkė Lena Švetkauskienė, Leipalingio vidurinės mokyklos A. Volungevičiaus kraštotyros muziejaus vadovė Laima Žukauskienė.  Apie J. Reitelaičio sukauptą istorinę ir kitą medžiagą kalbėjo Marijampolės muziejaus vyresnysis muziejininkas Laurynas Bernotas ir Kauno regioninio valstybės archyvo Marijampolės filialo vadovas Rimvydas Urbonavičius. Renginyje skambėjo ir J. Reitelaičio kūryba, kurią susirinkusiems skaitė Teatro draugijos „Gabija“ pirmininkė Alma Vosylienė. Kraštotyros muziejaus direktorius Antanas Pileckas dėkojo šios konferencijos ir parodos rengėjams bei pasidžiaugė, kad gausiai susirinkusiems marijampoliečiams ir svečiams iš Dzūkijos, kurioje didžiausią gyvenimo tarpsnį  gyveno  kunigas Jonas  Reitelaitis, tai buvo svarbus priminimas apie žmogų, kurio dėka galime pažinti gal nežinomas ar neatskleistas istorines mūsų miesto šaknis.

Muziejaus „Saulėračio“ galerijoje taip pat atidaryta paroda „J. Reitelaitis: šaknimis į žemę, viltimis į dangų“, kurioje pristatoma su kunigo gyvenimu ir jo veikla susiję daiktai, dokumentai, nuotraukos. Paroda „Saulėračio“ galerijoje (Vytauto g. 31) veiks iki balandžio 15 d.

Marijampolėje šiam istoriniam Magdeburgo teisės suteikimo 225 metų jubiliejui šiais metais bus skirti ir kiti renginiai bei didžioji miesto šventė „Miesto dienos“, kuri tradiciškai bus surengta paskutinį gegužės savaitgalį.

Marijampolės savivaldybės administracijos

Viešųjų ryšių tarnyba

Danguolės Micutienės nuotraukos

jquery visual lightboxby VisualLightBox.com v6.1

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE