Meškučių kaimo (Marijampolės sav.) gyventojų Marytės ir Algirdo JUŠINSKŲ sodyba išties išskirtinė: apie keturių hektarų plotas išmaniai išnaudotas sodo ir daržo karalijai, o gyvenamasis namas apgautas skoningų gėlėmis plieskiančių kompozicijų. O sodas šios šeimos ne bet koks: čia yra įvairiausių vaismedžių, ir nors didžiausia duoklė atiduota graikiniams riešutmedžiams (apie šią riešutmedžių giraitę www.msavaite.lt jau rašė, skaitykite ČIA), sodininko iš prigimties gyslelę ir begalinę meilę žemei, augalui turinčiam Algirdui tai – ne riba.
Praktinė sodininkystė – po ilgų dėstytojavimo metų
Link A. Jušinsko svajonės, kuriai visada pritarė ir žmona, – puoselėti pirmiausiai graikinių riešutmedžių sodą – realizavimo eita daugybę metų. Žmogus 30 metų Marijampolės kolegijoje dėstė sodininkystę, bitininkystę, miškininkystę (daug metų jo darbovietė vadinosi žemė ūkio technikumu). A. Jušinskas, kilęs iš netoli Simno (Alytaus raj.) esančio Kalniškės kaimo, baigęs Simne 8 klases, įstojo Marijampolės žemės ūkio technikumą, kurį baigęs įgijo agronomo specialybę. Jaunas specialistas buvo paskirtas dirbti į tuometinį Kovo 8 -osios kolūkį (dab. Kalvarijos sav.), tačiau poreikis tobulėti atvedė jį į Lietuvos žemės ūkio akademiją, kur jis tobulino žinias agronomijos srityje. 1976 m. baigęs tą aukštąją mokyklą, A. Jušinskas gavo pakvietimą dėstytojauti tame pačiame technikume, kurį ir pats baigęs buvo. Čia bedirbdamas baigė dar ir Maskvos Timiriazevo akademiją, kurioje studijavo sodininkystę bei pedagogikos mokslus, ir dabartinėje Marijampolės kolegijoje dirbo iki 2009 m. Tiesioginis darbas A. Jušinskui visada sutapo su nuo vaikystės buvusia meile medžiams, sodams, tačiau turėjo praeiti nemažai laiko, kol svajonės – turėti savo sodą – ėmė pildytis, o teorijos – virsti praktika.
Kol šeima gyveno tuose pačiuose Meškučiuose bute, tenkinosi tik epizodiniais prisilietimais prie savo svajonės, o kai 1990 m. įsikėlė į savo pastatytą namą, įsigijo žemės, griebėsi rimtų darbų.
Sodininko pasididžiavimas
Algirdas Jušinskas šiuo metu – ūkininkas, valdantis vos apie 5 hektarus žemės. Nedaug? Pakanka viskam: ir sodams, ir daržams, ir net bitynui.
3 ha žemės plotas atiduotas graikiniams riešutmedžiams: 10 arų plotas skirtas sodinukams, kurie kiekvienais metais vis papildomi.
Šalia graikinių riešutmedžių – ir lazdyno riešutmedžiai. Labai ypatingos veislės: net maži krūmokšniai puikiai dera ir veda stambius vaisius. Sodininkas juos pats daugina vegetatyviniu būdu: tik taip jis garantuotas, jog naujasis riešutmedis bus toks pat efektyvus kaip ir motininis krūmas.
Ir tai dar ne viskas. Išmanus sodininkas užsiima ir vynuogių sodinukų dauginimu selekciniu vegetatyviniu būdu (kokybiški sodinukai veda į antrus metus po persodinimo). Šios vynuogės išties išskirtinės: visiškai sunoksta jau pirmoje rugpjūčio pusėje, yra puikaus skonio, dera gausiai. A. Jušinskas jas augina vadinamuoju koloniniu būdu – ir vietos nedaug užima ir akį gražus vaizdas džiugina.
Savo rankomis sukurti sodai ne tik džiugina akį, bet jau ir teikia praktinę naudą: A. Jušinskas per metus jau prirenka per 500 kg graikinių riešutų, per 200 kg – lazdyno, o kaip bitininkas, laikydamas 15 bičių šeimų, per sezoną prikopia apie 150 kg medaus. Nagingas sodininkas jau ne tik pačius riešutus realizuoja, bet ir produktus iš jų (vien ko vertas gliaudytų graikinių riešutų delikatesas su medumi!)
Žmonos valda – namų aplinka, daržai
Marytė ir Algirdas Jušinskai – abu pensininkai, bet laisvo laiko visiškai neturi: visą savo ūkį apeina vien savo jėgomis. Sutuoktiniai taip pasiskirstę savo darbus, kad vyro karalija – sodas, žmonos – gyvenamų namų aplinka, daržas. Netgi šiltnamiai jų skirtingi: Algirdas savąjį pavertęs riešutų džiovykla, o Marytės daržovės ne vieną stebina derlumu ir kokybiškumu (šiemet labai stebino pomidorai milžinai, svėrę apie pusę kilogramo, arba visiški nykštukai, kaip uogos apkibę krūmelį).
Jušinskų namų aplinką puošia gausios ir skoningos kompozicijos, kuriose šalia gėlių dera ir akmuo, ir senovinis rakandas. Augalai plieskia tokia gyvybe, jog matosi, kad rūpestinga ranka labai dosni. Štai kodėl ši šeima visada užimta!
Autorės nuotraukos.
P.S. Su Algirdu Jušinsku galite susiekti telefonu. Nr: +370 615 12427.
kaip gražuuuu, man patinka žmonės, kurie rūpinasi savo sodais. saviškį puoselėju, internetu perku visokias priemones