Pagrindinis > Žmonės > Likimai > Trijų karalių dieną gimusieji džiaugiasi tų karalių vertingomis gyvenimo dovanomis

Trijų karalių dieną gimusieji džiaugiasi tų karalių vertingomis gyvenimo dovanomis

 

Sausio 6-oji – Trijų karalių, trijų išminčių, diena. Taip ją įvardija mūsų kalendoriai ir pastebi, kad tądien baigiasi apie dvi savaites trukusios šv. Kalėdų linksmybės. O Šventajame Rašte aiškinama, kad tai diena, kai Trys karaliai – Kasparas, Merkelis ir Baltazaras – buvo pasiųsti aplankyti ir pagarbinti gimusio Kristaus, kuriam nunešė prasmingų dovanų – aukso, smilkalų ir miros.

Yra žmonių, kurie sausio 6-ąją mini kaip dvigubą šventę: be Trijų karalių, ir savo gimimo dieną.

Dovana – geri žmonės…

Marijampolietė Ona Elvyra Jokubauskienė, mieste žinoma teisininkė, keliolika metų dirbusi juriste tuomečiame Putliųjų verpalų fabrike, o pastaruosius dešimt metų – Marijampolės rajono apylinkės prokuratūroje, jau penkeri metai yra pensininkė.

Buvusi prokurorė „Mūsų savaitei“ sakė, kad jos gimtadienis jai išties atrodo esantis kitokia diena nei žmonių, kurie gimę kalendoriuje jokiomis progomis nepažymėtą dieną. „Tas šventinis šurmulys sausio 6-ąją mums prasideda jau namuose, nes vyras yra Marijampolėje gerai žinomo folkloro ansamblio „Žibinyčia“ narys ir eina koncertuoti į mieste vykstančius renginius, – pasakojo O. E. Jokubauskienė. – Einu ir aš kartu. O mieste – dar didesnis šurmulys: persirengėliai, daug žiūrovų, puiki nuotaika. Gali atrodyti, kad visi mano gimtadienį švenčia! Bet mane su gimimo diena pasveikina tik tai žinantys sutikti žmonės. Daugiau sveikinimų tądien sulaukiu Trijų karalių dienos proga.“

Paklausta, kuo ją per gyvenimą simboliškai apdovanojo Trys karaliai, marijampolietė pirmiausia pradėjo minėti savo buvusius kolegas iš Marijampolės prokuratūros. „Draugai, kurie prisimena, ir buvę bendradarbiai yra man tarsi gyvenimo dovana, – džiaugėsi O. E. Jokubauskienė. – Jie mane ne tik per gimtadienį sveikina ar aplanko, bet ir neužmiršta, kai patys ką nors kolektyve švenčia. Visada pasikviečia. Argi reikia geresnės gyvenimo dovanos – jaustis neišbrauktam iš kolektyvo, su kuriuo kasdien jau nebesi?!“

… ir mylima šeima

Trijų karalių diena buvusiai prokurorei įsimintina ir dėl to, kad šią dieną ji išėjo į užtarnautą poilsį – į pensiją. Bet dėl šių žmogaus gyvenimo permainų marijampolietė sakė nė kiek neišgyvenusi – dirbant jai visada trūkdavę laiko tvarkant namų aplinką, triūsiant darže. „Ir turistinės kelionės mus visada džiugindavo, todėl važinėjame ir dabar, – džiaugėsi pašnekovė, įterpdama, kad ir šis atrastas gyvenimo džiaugsmas – kaip Trijų karalių nulemta dovana jai.

„O dar vienos – pačios didžiausios – dovanos tai nė minėti turbūt nereikėtų. Tai mano šeima: vyras, dvi dukterys ir trys anūkai, – sakė O. E. Jokubauskienė. – Džiaugiuosi artimu ryšiu su jais visais, galimybe mielai bendrauti, vienam kitą greitai suprasti.“

Trijų karalių dieną gimusi moteris atviravo, kad iki šiol nepuoselėjo religinės tradicijos žymėti savo namų duris Trijų karalių vardų pirmosiomis raidėmis, bet tuoj pat berte išbėrė visų Trijų karalių vardus. „Augant nebuvo tokios tradicijos mūsų šeimoje, todėl ir aš jos nesilaikau, – sakė O. E. Jokubauskienė. – Tačiau žinau, kad pagal krikščioniškąją legendą tų namų, kurių durys ar staktos pažymėtos minėtomis raidėmis, gyventojai bus apsaugoti nuo piktųjų dvasių. Gal ir gera tradicija? Tikėti kuo nors – labai gerai!“

Ir dar „Mūsų savaitės“ „paegzaminuota“ teisininkė prisipažino, kad nežino, ar kas nors iš įžymių žmonių yra gimęs sausio 6-ąją. Priminus, kad vienas iš tokių yra XX a. lietuvių rašytojas ir poetas Vincas Mykolaitis-Putinas, sakė kažkada tai girdėjusi. „Jis irgi buvo apdovanotas gera Trijų karalių dovana, tik kitokia nei mano – literatūriniu talentu“, – apibendrino O. E. Jokubauskienė.

Durų raidėmis neženklina

Per Tris karalius savo gimtadienį švenčia ir marijampolietis Algimantas Jaškauskas. Apie 24 metus policijoje dirbęs vyras yra jaunas policijos tarnybos pensininkas. (Policijos sistemoje į tarnybinę pensiją galima išeiti dirbus 20 metų. – V. K.)

„Mano gimtadienis skirtis nuo kitų žmonių gimtadienių pradėjo tik prieš porą dešimtmečių, kai Lietuvoje buvo atkurta nepriklausomybė, – pasakojo 1987 metais diplomuotu istorijos ir teisės mokytoju tapęs (baigė tuometį Vilniaus valstybinį pedagoginį institutą) A. Jaškauskas. – Tada prasidėjo masiniai renginiai Trijų karalių garbei – persirengėlių eitynės, karnavalai, šią dieną garsiai mini TV laidos, spauda. Man ši diena dar asocijuojasi su naujamečių eglučių „mirties“ diena – kai visi raginami organizuotai nešti nupuoštas eglutes į miesto centrą ir su jomis atsisveikinti.“

O anksčiau, dar iki studijų metų, A. Jaškauskas Trijų karalių neminėdavo, kaip ir jo bendraamžiai. Tiesa, tėvai nuo pat vaikystės primindavo, kad Algimantas gimęs Trijų karalių dieną, tačiau berniukas per daug nesidomėjo, ką tai reiškia. „Galbūt todėl ir Trijų karalių vardų pirmosios raidės ant mano durų staktos atsiras gal tik tada, kai būsiu senas ir dažniau gyvensiu tik viltimis, norais“, – šyptelėjo A. Jaškauskas.

A. Jaškauskas sakė neprisimenantis, kad kada nors artimieji, draugai, bičiuliai, sveikindami jį su gimtadieniu, būtų linkėję ko nors Trijų karalių dvasia – trigubos laimės dozės ar trijų didelių vertybių neva iš kiekvieno karaliaus. „Žinote, kartais būna, kad sveikina kelias dienas prieš ir kelias dienas po tikrojo gimtadienio, tad Trijų karalių diena būna užmiršta“, – linksmai pasakojo A. Jaškauskas, kompanijų siela.

Dovanos – gabumai

Jis Trijų karalių dovanomis drąsiai pavadino savo gabumus ir jį lydinčią sėkmę. Ne be jų baigtos studijos dviejose aukštosiose mokyklose (antroji – dabartinis Mykolo Romerio universitetas, kuriame mokėsi, kai po pedagoginių studijų nuskubėjo dirbti ne į mokyklą, o tiesiai į policiją – tardytoju, tai yra tyrėju. – V. K.), ne be jų gauti trys diplomai (pats pirmasis – Kauno politechnikume. – V. K.).

„Moksluose mane visada lydėjo sėkmė, – sakė buvęs policininkas. – Gal ją man ir dovanojo Trys karaliai? Jeigu per egzaminus traukdavau bilietą, tai išsitraukdavau tik tą, pagal kurį viską puikiai žinodavau! Aišku, visko būdavo – studentui juk visada pritrūksta vienos nakties, todėl ir aš ne viską gerai išmokdavau, bet niekada neištraukiau tokio bilieto, kad nieko nemokėčiau.“

A. Jaškauskas apdovanotas ir muzikalumu, skambiu balsu – groja gitara, yra dainavęs žymiajame tuomečio Pedagoginio instituto dainų ir šokių ansamblyje „Šviesa“, o ir užstalėje iki šiol sakė vienas pirmųjų dainą užplėšiantis! Kauno politechnikume studijas jaunuolis paįvairindavęs pramoginių šokių repeticijomis – neblogas šokėjas ir iki šiol. Vienas saviveiklininkų kolektyvas Kalvarijoje, kur A. Jaškauskas yra dirbęs policijoje, ir dabar vilioja jį į savo gretas. „Kas žino, gal ir patrauksiu, nes tokios veiklos aš dabar ilgiuosi“, – tarsi garsiai pasižadėjo buvęs policininkas, ne kartą scenoje linksminęs žiūrovus su Marijampolės policijos darbuotojų humoro grupe, kuriai vadovavo visoje Lietuvoje gerai žinoma tokių grupių vadovė marijampolietė Ona Mačiulienė.

Beje, populiarusis britų aktorius Rovanas Atkinsonas (Rowan Atkinson), garsusis ponas Bynas, irgi yra gimęs sausio 6-ąją. Tad kas galėtų paneigti, kad ir jis – Trijų karalių apdovanotasis?..

Talentą vaidinti A. Jaškauskas ne kartą yra pademonstravęs ir Tarptautinės policijos asociacijos, kurios narys yra, renginiuose – jis yra šios asociacijos Kalvarijos skyriaus aktyvus narys.

„Dar sugebu ir neblogai piešti – už tai buvau giriamas nuo mokyklos laikų“, – toliau vardijo savo talentus, už kuriuos galbūt dėkingas simboliškiems Trims karaliams, meniškos prigimties marijampolietis.

Vida KARALIŪNAITĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE