Pagrindinis > Toli - arti > Istorijos pėdsakais > Vilkaviškio krašto muziejų papildė vertingi žydiški eksponatai

Vilkaviškio krašto muziejų papildė vertingi žydiški eksponatai

 

Kur senelio čiuožinėta

Iš JAV į Vilkaviškį atvykęs Aleksanderis Kahanskis kartu su tėvu ieškojo tėvo ir senelio gimtųjų vietų Vilkaviškyje, Šelvių ir Būdviečių kaimuose. Aleksanderis, puikiai kalbantis angliškai ir rusiškai, atvežė vertingų eksponatų. Tai Pirmojo pasaulinio karo Vilkaviškio fotografijos. Itin reta nuotrauka, kurioje vokiečiai kareiviai kalbasi su žydais, sėdinčiais ant sinagogos laiptų.

Jo senelis Ziselis Kahanskis iš Vilkaviškio išvyko 1920 m. Gyvendamas Vilkaviškyje pamėgo fotografiją. Muziejui perduotose nuotraukose užfiksuota Katedros nuotrauka, o vienoje jų senelis įsiamžinęs čiuožykloje ant Šeimenos upės priešais Katedrą. Svečiai irgi įsiamžino beveik prieš šimtmetį buvusios čiuožyklos vietoje.

Lietuvis ar žydas?

Atvykęs į JAV Ziselis Kahanskis Lietuvos Respublikos Vašingtone atstovybėje užpildė anketą pasui gauti. Istorinėje anketoje įdomūs įrašai kiek neįprastomis lietuviškomis raidėmis.

Mokytojas iš Vilkaviškio rašo, kad jo tėvų vardai Šimšelis ir Anna, o tautybė ir pilietybė – lietuvių, tikyba – žydiška. Į klausimą, kur ir kokiais tikslais keliausite, atsakoma – uždarbiauti. Ar moka lietuvių kalbą, atsakymas – gerai, nors namuose kalba angelskai ir žydiškai. Tikslaus prašymo išdėstymas – geresnio būvio gyvenimas. Paso gavėjas  prisiekia Lietuvos Respublikai: ,,Aš, žemiau pasirašęs, niekuo nevaržomas ir nieko neslėpdamas, gryna sąžine iškilmingai prisiekiu, jog aš esu teisėtas Lietuvos Respublikos pilietis ir prižadu visur ir visada ginti teisėtų reikalų ir būti jos teisingu ir ištikimu piliečiu.“

Giminės medis veda į Būdviečius

Aleksandras Kahanskis kartu su tėvu sudaręs giminės medį, kurio šaknys siekia XVIII amžių. Giminės pradžia R. Judah Ha-Cohen of Budvich family Tree ir R. Joseph Moses Abraham Levinsky of Lazdaj family Tree.

Viešėdamas Izraelyje aplankiau rabiną Yisrael Cohen, kurio giminės šaknys yra iš Būdviečių. Aleksanderio Kahanskio giminė siejasi su rabino gimine, tad svečiai aplankė ir savo protėvių gyventas vietoves, Būdviečius ir Šelvius.

Apsiverkė prie giminių kapų

Vilkaviškio senosiose žydų kapinėse suradę giminių kapus, dantų šepetėliu su meile išvalė samanas iš užrašų paminkluose. Išaiškėjo dar viena mums žinoma pavardė – Hannah Feigl Kolekandt ir Rivka Kolekandt. Tai žinomo Izraelyje archelogo Skitopalio miesto tyrinėtojo ir atkasėjo iš pelenų ir dumblo Avi Kolikant giminės kapavietė.

Priklaupęs prie Eliezer Grayevski kapo Aleksanderio tėvas apie šį giminaitį prisimena pasakojimus,  išgirstus iš jo tėvo Shimshon Kahanskis. Pasak jo, Eliezero Grayevskio namuose gyvenusį  Shimshoną namo šeimininkas mokęs skaityti ir pažinti raides. Už išmoktą raidę vaikui pro galvą ant knygos numesdavo pinigėlį sakydamas: ,,Vaikeli, čia tau angelėlis dovanėles siunčia.“

Padėję po akmenėlį ant protėvių kapo, tėvas ir sūnus perskaitė žydiškas maldas už mirusius.

Svečiai iš Merilendo valstijos (JAV) muziejui  paliko vertingų nuotraukų ir dokumentų, originalų ir kopijų.

Autoriaus nuotraukoje – tėvas ir sūnus Kahanskiai meldžiasi prie protėvių kapo. Pirmojo pasaulinio karo atvirukas ,,Vokiečių kareiviai ir žydai prie Vilkaviškio sinagogos laiptų.“ Seną istoriją liudijantis dokumentįas. Seną istoriją liudijantis dokumentįas. lightbox flickr galleryby VisualLightBox.com v6.1

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE