Pagrindinis > Naujienos > Airiški nėriniai

Airiški nėriniai

Airiški nėriniai – man ypač brangi ir miela atlikimo technika, apimanti begalines kūrybines fantazijas, nors ir kiek sudėtingesnė, reikalaujanti ypatingesnio kruopštumo. Jei nunerti suknutę paprastai, kad ir pačiai susigalvojus siluetą, raštą, yra nesunku, tai šis būdas kiek kitoks.

Iš atskirai nunertų, išgarintų ir išlygintų detalių jas sujungiant bandai gauti nėrinio motyvus.  Detales stengiuosi nerti kelių rūšių: lapelius, gėlių žiedus, virveles. Nereikia labai didelės įvairovės, užtenka pvzkokių 3–4 skirtingais raštais išnertų detalių. Tada jas grupuoji, perkeli į bendrą visumą. Gražu, kai detalės neriamos šilko siūlais. Nors tinka ir medvilnė, ir vilna gražiai gula. Detalės gerąja jų puse prisiuvamos, tvirtai pridygsniuojamos prie darbinio audinio ar iškarpos. Sujungimui naudoju kur kas plonesnį siūlą. Rankdarbis ar rūbas kuriamas iš išvirkščiosios jo pusės. Keliaujama nuo vienos detalės prie kitos, jungiant jas tarpusavyje tinkleliu. „Tinklelių“ nėrimo irgi yra  įvairiausių būdų. Dažniausiai tinklas„tinkleliui“ neriu pyneles iš kokių 3–5 akių, kartais įterpdama stulpelius su užmetimu, tvirtindama pyneles įvairiomis kryptimis Prie detalės tinklelį reikia stengtis taip prijungti, kad atrodytų, jog jis patiestas po detale. Arba tiksliau – kad atrodytų, jog visos detalės tarsi uždėtos ant tinklo. Kadangi suneriama iš p1išvirkščiosios nėrinio pusės, tai reikia pasistengti, kad ir ji ne ką prastesnė už gerąją paliktų: kad nekyšotų mazgai, siūlų galiukai, kad siūlės dailiai „priliptų“. Dar reikia turėti viziją, kaip darbas atrodys, kai bus baigtas ir nuimtas, „nuardytas“ nuo iškarpos, prie kurios buvo tvirtai „pristriguotas“. Dar reikės pasiūti pamušalą – posuknę, jei airišku būdu nunersime suknutę…

Kiekvienas mano darbas turi savą istoriją, savąjį idėjos atsiradimą. O ji gali gimti visai netikėtai, vos dirstelėjus į dangų ir nusprendus, jog labai noriu tokio, dangiško, rašto… Plunksnų… Kiekvienas rankdarbis turi ir savą siūlų parinkimo istoriją… Kaip antai, kai, atvėrus rankdarbių spintos duris, akys iškart užkliuvo už lino, kadaise augusio lauke už mūsų sodo, kamuoliukų… Likučių, išgulėjusių nuo pat mano paauglystės metų, kada mama abiem su seserimi buvo numezgusi po dailią suknutę. Iš kaimynės senučiukės suverptų, plonyčių it plaukas, natūraliais augaliniais dažais mamos rankomis nudažytų naminių verpalų. Tuomet atlikęs ir, rodėsi, daugiau nebūsiantis reikalingas linas dabar ir vėl žydi, sugulęs į mano praeities dienų plačiabrylius pievų žolynus… Tik dabar jau ne atmintyje. Drabužyje.

Sykį ieškojau audinio jubiliejiniam plenero „Zyplių žiogai“ darbeliui. Galvojau, jog ką nors siuvinėsiu. Gal dvaro palangę, gal prūdelį… Parduotuvėje aptikau plonučių angoros siūlų kamuoliukų. Vanilės spalvos. Mano mėgiamiausios. Ir pasakiau sau – iš jų nersiu pano. Pavadinsiu jį galbūt „Būties begalybe“… Gėlių žieduose skendinčia… Kai ėmiau ilgus, siaurus, rinčiuotus lapus ir putlias katilėlių rykštes dėlioti ant pagrindo, tarp jų savaime ranka įspraudė… veidų kontūrus.

b1Arba – panorau ta pačia technika nerto skėčio. Dauguma jų esti ažūriniai, gėlėti. O kopijuoti nepatinka, nesinori. Todėl manasis darbas pasidabino ant šakų tupinčiais paukščiais. Dabar juokauju, jog turiu čiulbančią baltą priedangą…

Beje, apie baltą spalvą. Kone nuodėmė būtų nepasakyti, jog jei ne pozityvus vyro požiūris į mano menišką prigimtį, jei ne mamos pamėgta, nuo pat kūdikystės mane lydėjusi balta spalva, kas žino, ar mano kūryboje, o ir visame gyvenime, būtų buvę tiek daug šviesių tonų. Balta spalva tarsi suaugusi su manimi. Iš mano gimto kiemo baltųjų ramunėlių pievos. Iš patalynės, siuvinėtos mamos. Iš jos drabužių… Lyg simbolis. Taikos, švaros, ramybės… Toji spalva tiesiog lipte limpa man prie  rankų.

Būna, susimodeliuoji rūbą ir jau tvirtai žinai, iš kokio siūlo nerti norėtum. Būna, kol nerandi siūlo, rašto nesukuri. O būna, žinai, kam baigtą darbą dovanosi… Tuomet pačias gražiausias mintis apie tą žmogų imi ir suneri… Vėliau padovanoji. Didelis džiaugsmas tai daryti…

Rita MOCKELIŪNIENĖ

Autorės nuotraukos.

Puikūs medvilniniai siūlai, vilnoniai verpalai, kiti siūlai ir audiniai internetu, už prieinamą kainą pasiekiami Mados Garaže!

anūkės švarkelis (1)
lightbox jqueryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE