Pagrindinis > Naujienos > Bendravimo baimė užkerta kelią karjerai

Bendravimo baimė užkerta kelią karjerai

 

Kaip pasiekti finansinę ir profesinę sėkmę? Reikia tik 15% techninių gabumų ir net 85% bendravimo gebėjimų. Šiuolaikiniame sparčiai besivystančiame technologijų pasaulyje bendravimo įgūdžiai itin svarbūs ryšių kūrimui su naujais žmonėmis siekiant abipusio bendradarbiavimo. Kuo platesnis ir tvirtesnis pažįstamų ratas, tuo didesnės galimybės atsiveria lengviau susirasti darbą, siekti sėkmingos karjeros ar plėtoti verslą. Tinklaveika (angl.  „Networking“) yra efektyvus ir populiarus ryšių kūrimo būdas visame pasaulyje. Veiksmingam tokių santykių kūrimui svarbu gebėti klausytis, dalintis savo patirtimi ir kontaktais. Būtina suvokti, kad tai ne vienkartinis, o ilgalaikis veiksmas, skiriant laiko santykiui sukurti. Tačiau dažnas, siekdamas sukurti ir palaikyti naudingus ryšius, susiduria su baimės ir nerimo jausmais, bet nesupranta, iš kur šie jausmai kyla, ir kaip sau padėti. Savo mintimis ir patarimais apie bendravimo baimės priežastis dalijasi psichologė, koučingo specialistė Ugnė Juodytė.

Baimės ir nerimo priežastys

Pasak psichologės, nerimo dėl bendravimo priežastys gali būti įvairios: „Visų pirma, baimė bendrauti gali atsirasti dėl praeityje įgytos patirties. Pavyzdžiui, jei tėvai ar kiti mums svarbūs žmonės bendravime nesuteikdavo pakankamai palaikymo, padrąsinimo, nekūrė saugumo jausmo, o priešingai, sakydavo: „Su tavimi sunku bendrauti“, „O kas gi su tokiu negeru berniuku/mergaite norės draugauti“ ir pan.“ Tokie neigiami išgyvenimai suformuoja nenorą ir vengimą bendrauti ir užaugus.“

Kita baimės bendrauti priežastimi Ugnė Juodytė įvardina mūsų fantazijas ir įsitikinimus apie save: „Jei turime įsitikinimą, kad esame nepakankamai įdomūs pašnekovai arba, kad nepažįstamiems žmonėms neturime, ką pasakyti, tai gali trukdyti bendravimui su žmonėmis. Vien tokia nuostata stabdo nuo ėjimo į santykį. Dažnai tokie žmonės neinicijuoja pokalbio su nepažįstamu žmogumi, o tai sustabdo ir nuo platesnio pažįstamų rato plėtimo.“

Įtakingas trukdis kontakto užmezgimui, pasak psichologės, yra nuostatos apie kitus žmones: „Jei galvojame, kad visi žmonės nori mums pakenkti, atitinkamai ir bendraujame su jais. Arba tikime, kad visi bendrauja tik dėl to, kad reikia. Tvarūs santykiai mezgami per pasitikėjimą, o su anksčiau išvardintomis nuostatomis būna sunkiau tokį santykį kurti.“

„Karjeros stovyklos“ jaunimui lektorė teigia, kad dažnai nedrįstama užmegzti kontakto ir dėl to, kad keliame labai aukštus reikalavimus sau patiems: „Tai aktualu perfekcionistams, kurie ir bendrauti turi tobulai. Jie turi turėti atsakymus į visus klausimus, visada turi protingai atrodyti bei apgalvotai elgtis. Tokiuose santykiuose labai daug kontrolės. Ir pasitaiko atvejų, kai žmogus, tikintis, jog konkrečiame santykyje tobulas būti negalės, į jį net ir neina,“ –  aiškina psichologė.

Kaip efektyviai sukurti ryšį?

Nerimą dėl bendravimo, siekiant užmegzti pokalbį su nepažįstamu žmogumi, galima sumažinti įvairiais specialistų rekomenduojamais būdais. O juos įveikus lieka pasitelkti ryšių kūrimo kokybę pastiprinančius būdus, kurie padės pabendrauti su potencialiu darbdaviu, partneriu ar klientu. Tai mažina bendravimo baimę, nes ryšių kūrimo metodų išmanymas padeda sustiprinti pasitikėjimą savimi.

6  patarimai, kaip efektyviai kurti ryšį:

  1. Prieš eidami į susibūrimą, kur ieškosite galimybių kurti naudingus ryšius dėl darbo, verslo ar kitų priežasčių, pasiruoškite: pasidomėkite, kas dalyvaus, ar bus jums naudingų žmonių, pasidomėkite potencialiais pokalbių pašnekovais – galbūt rasite naudingos informacijos apie juos, kuri padės užmegzti ir palaikyti pokalbį.
  2. Klauskite atvirų klausimų, nes klausimai, reikalaujantys „taip” arba „ne“ atsakymų, uždarys pokalbį ir reikės ieškoti kito klausimo ar temos pokalbiui.
  3. Būkite pozityvūs, entuziastingai klausykitės savo pašnekovo.
  4. Stenkitės prisistatyti ir susipažinti su vis naujais žmonėmis. Dažnai bijodami užkalbinti nepažįstamus, prabūname saugiai su vienu, kurį pažįstame, tačiau išėjus iš susitikimo suvokiame, kad nepraplėtėme savo turimo pažįstamų rato. Su kuo daugiau nepažįstamų bendrausite, tuo lengviau bus tai daryti ateityje.
  5. Jei matote, kad galite prisijungti prie diskutuojančios grupės žmonių, taip ir padarykite. Taip vienu metu susipažinsite net su keliais naujais žmonėmis.
  6. Ir atsiminkite, kad valgydami žmonės daug labiau atsipalaiduoja – jei yra užkandžių, tai bus viena geriausių vietų užkalbinti pašnekovą.

Visus 18 sklandaus bendravimo su naujais žmonėmis ypatybių, kurios veda link sėkmingos karjeros, šią vasarą pristatys Karjeros stovyklos „Bendrauju be baimės“ lektoriai. Daugiau informacijos apie stovyklą 15-19 metų jaunimui galima sužinoti čia: www.karjerosstovykla.lt

Komentaras “Bendravimo baimė užkerta kelią karjerai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE