Pagrindinis > Regione > Jaunimas > Dauno sindromas ir autizmo spektro sutrikimas: kodėl svarbu apie tai kalbėti?

Dauno sindromas ir autizmo spektro sutrikimas: kodėl svarbu apie tai kalbėti?

Higienos instituto sveikatos statistikos duomenimis, Lietuvoje nuo 2015 m. iki 2019 m. vaikų ligotumas įvairiapusiais raidos sutrikimais padidėjo 1,7 karto. 2017 m. žmonių su Dauno sindromu (DS) buvo užregistruota 2077. O su autizmo spektro sutrikimu (ASS), pagal tuos pačius duomenis, vaikų, turinčių ASS, buvo užfiksuota mažiau – 1700, tačiau vertinant duomenis nuo 2015 m. iki 2019 m. berniukų ligotumas vaikystės autizmu padidėjo 2 kartus, o mergaičių – 2,3 karto.

Didėjant užregistruojamų atvejų skaičiui kyla įvairių problemų siekiant įtraukti ir integruoti sutrikimų turinčius asmenis. Temos, susijusios su raidos sutrikimais, darosi aktualesnės ir susilaukia vis daugiau susidomėjimo. Organizacija „Jaunimas YRA“ tęsdama Europos solidarumo korpuso projekto „I’m possible“ įgyvendinimą siekia sukurti pokytį vietos bendruomenėje ir paskatinti negalios neturinčius su ją turinčiais daugiau bendrauti, nebijoti kurti tarpusavio ryšį.

Siekiant prisidėti prie projekto tikslų ir paskatinti bendruomenę daugiau sužinoti apie Dauno sindromą ir Autizmo spektro sutrikimus buvo surengtos paskaitos, vykusios sausio 27 – 28 dienomis: „Dauno sindromas: skirtingų kojinių istorija“ ir „Autizmas: mezgame pokalbius“. Jose buvo pateikiama  ne tik aktualiausia ir svarbiausia informacija apie šiuos sutrikimus, tačiau diskutuota apie įvairias galimas situacijas, aplinkinių reakcijas, apie tai, kaip reikėtų megzti ryšį su šiuos sutrikimus turinčiais žmonėmis. Renginiai sulaukė didžiulio susidomėjimo: tiesioginėse transliacijose sudalyvavo per penkis šimtus asmenų iš skirtingų Lietuvos miestų.

Internetu transliuojamose diskusijose dalyvavo ir savo įžvalgomis dalinosi savo srities specialistės, kurios savo patirtį, dirbdamos su įvairiais žmonėmis, kaupia jau daugelį metų.

Ergoterapeutė, Kauno kolegijos lektorė Evelina Lamsodienė supažindino su platesne Dauno sindromo sąvoka, papasakojo apie tokių vaikų ypatumus, bruožus, paneigė tam tikrus stereotipus: „Gali atrodyti, kad Dauno sindromą turintys vaikai yra pasyvūs ir labiau linkę ramiai gulėti lovoje, bet iš tiesų jiems labai svarbu, kad būtų nešiojami, mylimi, kalbinami, kad su jais būtų žaidžiama“ – teigė specialistė. Visuomenėje dažnai sudaromas įspūdis, kad tokie vaikai gali sukelti rūpesčių, neatitikti tėvų, senelių, o gal net aplinkinių keliamų lūkesčių, toks požiūris neturėtų būti priimtinas. „Gal problema yra labiau mumyse, kad mes daugiau linkę įžvelgti tas problemas. Dauno sindromą turintis vaikas tikrai ne problema, tai yra tėvų džiaugsmas, jis yra toks pat šeimos narys ir visuomenės atstovas kaip ir mes visi“ – tikino E. Lamsodienė.

Ergoterapeutė atsakė ir į dažnai pasitaikantį klausimą: Ar galima dviguba diagnozė? Specialistė patikino, jog autizmas pastebimas maždaug tarp 5–7% asmenų, turinčių DS. Svarbu, jog požymiai būtų nustatyti kuo anksčiau, jog vaikas galėtų gauti tinkamiausias terapijos ir švietimo paslaugas.

„Autizmas: mezgame pokalbius“ paskaitoje, klausytojai turėjo galimybę išgirsti Giedrę Skaisgirytę-Kairę. Pranešėja yra elgesio analizės specialistė, VšĮ „ISADD Lietuva“ mokymų koordinatorė. Moteris noriai atsakinėjo į žiūrovų užduotus rūpimus klausimus, kvietė diskutuoti ir dalintis savo asmenine patirtimi.

Giedrė autizmo sutrikimo spektrą apibrėžė kaip labai plačią sąvoką, kuriai būdingi socialinės sąveikos, verbalinės ir neverbalinės komunikacijos bei elgesio sunkumai. Anot specialistės, autizmo bruožų turime visi, bet visi mokame prisitaikyti ir pilnavertiškai gyventi visuomenėje. Pozityvumu ir šypsena spinduliavusi specialistė perteikė svarbią žinutę visiems: „Kiekvienas žmogus, turintis autizmą, yra unikalus. Nežiūrėkime į juos kaip į autistus, žiūrėkime į žmonių asmenybę“.

Renginio organizatoriai įsitikinę, jog žmonės, turintys šiuos sutrikimus, dabar turi galimybių tobulėti nei bet kada anksčiau. Nors jie dažnai gali susidurti su iššūkiais, tačiau jie taip pat gali įveikti kliūtis ir mėgautis pilnaverčiu gyvenimu. Norint, kad Dauno sindromą ar autizmo spektro sutrikimą turintys žmonės bei jų šeimos nariai būtų laimingi ir sėkmingi, labai svarbu naudotis patyrusių specialistų patarimais bei ugdyti visuomenę ir mus supančią bendruomenę.

Visiems, nespėjusiems pamatyti online paskaitų:

„Dauno sindromas: skirtingų kojinių istorija“:

https://www.youtube.com/watch?v=ba_5qnRNq0g&t=3s

„Autizmas: mezgame pokalbius“:

https://www.youtube.com/watch?v=_OM_2Fj1JtY

Paskaitas galima rasti ir „Jaunimas YRA“ Facebook paskyroje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE