Pagrindinis > Regione > Kultūra > Dr. V. Kudirkos himnas jo tėviškėje daugiau neskambės…

Dr. V. Kudirkos himnas jo tėviškėje daugiau neskambės…

 

Klėtelės savininkė įsižeidė

Apmaudą patyrusi brangiai parduoti dr. V. Kudirkos tėviškės klėtelę jos savininkė marijampolietė Elvyra Taujinskienė nedavė sutikimo Vilkaviškio kultūros centrui Liepos 6 –ąją čia surengti jau tradicija tapusį Liepos himno giedojimą.

Negana to, klėtelės savininkė E. Taujinskienė savavališkai be kultūros paveldo leidimo apkalė lentelėmis šiaurinę klėtelės pusę. Šių eilučių autoriui savininkė pareiškė, kad taip ji norinti išsaugoti klėtelę nuo lietaus poveikio.

Kultūros paveldo statusą turintys pastatai restauravimo eigoje turi būti atkurti analogiškomis medžiagomis. Šiuos reikalavimus pastato savininkė E. Taujinskienė pažeidė.

Gėda šalies vadovams

Nuo dr. V. Kudirkos klėtelės-muziejaus atidarymo 1965 m. šią istorinę vietą aplankė tūkstančiai lankytojų iš Lietuvos ir užsienio. Čia lankėsi Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, vyskupas emeritas Juozas Žemaitis ir kiti iškilūs Lietuvos politikai, mokslininkai, menininkai. Šią vietą mėgo lankytojai, moksleivių ekskursijos. Renginiai dr. V. Kudirkos tėviškėje pritraukdavo lankytojus iš visos Lietuvos. Po Kudirkynės ąžuolais stovėjusi aktorė  ir renginių organizatorė Virginija Kochanskytė kartą po himno giedojimo Liepos 6 –ąją ištarė: ,,Čia jaučiama Lietuvos aura“.

Gūdžiu sovietmečiu mokytojas tremtinys klėtelės vaidila ir globėjas Stasys Ankevičius čia sugrodavo ,,Tautinę giesmę“ paties V. Kudirkos smuiku. Tik čia buvo prisimenama Vasario 16 – osios Lietuva. Laisvoje Lietuvoje, deja, ji, pamirštama.

Nuostabą kelia aukščiausių Lietuvos pareigūnų absoliuti tyla.

Apie susiklosčiusią situaciją V. Kudirkos klėtelės ir tėviškės likimą rajono meras. A. Neiberka raštu informavo ministrą pirmininką S. Skvernelį. Asmeniškame pokalbyje Paežerių dvare su Kultūros ministre teko išgirsti atsakymą, jog ministerija turi globoti daug kultūros objektų ir klėtelės išpirkti negali, nes ministerija tokos naštos ,,nepavežanti“.

Neiškentęs paskambinau Prezidentui Valdui Adamkui ir per jo sekretorę Boženą informavau, kaip valstiečių partijos deleguoti vadovai ignoruoja dr. V. Kudirką ir jo tėviškę. Keista ir Seimo Kultūros komiteto pirmininko  R.Karbauskio tyla. Skelbiąsis Lietuvos kultūros gelbėtoju ir globėju, V. Kudirkos tėviškės likimu nesusidomėjo. O juk galima tėviškę išpirkti ir čia sukurti antrą Basanavičynę. Kudirkos klėtelės likimu nesusidomėjo ir Nacionalinio muziejaus vadovė B. Kulnytė.

Apmaudu, jog šie gėdingi įvykiai vyksta garbingo Lietuvos valstybės atkūrimo 1OO –čio metais

 Šių metų gruodį Lietuvos himno kūrėjui ir lietuvybės žadintojui  dr. V. Kudirkai sukaks 160 metų.

Antanas Žilinskas, istorikas,

Vilkaviškio savivaldybės tarybos narys

4 komentarai(-ų) “Dr. V. Kudirkos himnas jo tėviškėje daugiau neskambės…

  1. Kas įdomiausia, tai, kad ta klėtelė jau kartą LIETUVOS buvo perpirkta, bet kadangi ši ,,ponia,, tuo metu užėmė įtakingas pareigas, sugebėjo sutvarkyti taip, kad klėtelė vėl priklausytų jai. Na, šitokie bajeriai nieko keisto mūsų valstybėje. Kiek kartų mūsų biedna valstybė gali sau leisti pirkti tą patį objektą? Čia reikalingas, nors šiek tiek patriotizmo turintis teisininkas, kuris sugebėtų išnarplioti šitą, spygliuotos vielos kamuolį ir grąžintų istorinį paminklą tautai.

  2. Kiek man teko dalyvauti himno giedojimo šventėje Kudirkos tėviškėje, niekada žmonės nebuvo tiktai pačioje klėtelėje, o aplink ją. Kiek žinau, ši sodyba yra trijų savininkų. Gal reikėtų pasiteirauti likusių dviejų nuomonės apie šimtmečio himno giedojimą liepos 6 dieną. Juk ta boba tiktai pagalius į ratus kaišioja gardaus kąsnio negavusi iš valstybės. Teko bendrauti su ten gyvenančia viena iš savininkių, tai labai maloni ir geraširdė moteris tikrai ne savanaudė kaip Taujinskienė. Vilkaviškio valdininkai, pasiteiraukite kitų savininkų nuomonės, gal leis į kiemą atvykti ir garbingai paminėti šimtmetį.

  3. Tai kiek gi ta boba (kitaip negaliu pavadinti) nori tų pinigų už Vinco Kudirkos klėtelę. Gal susimetam, ir nuperkam bei padovanojam LIETUVAI.?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE