Pagrindinis > Regione > Kultūra > Fotoalbume atgimė Marijampolės amatai, mados, tradicijos…

Fotoalbume atgimė Marijampolės amatai, mados, tradicijos…

 

Marijampolėje Beatričės Kleizaitės-Vasaris meno galerijoje kovo pradžioje marijampoliečiams pristatytas trečiasis fotografo, leidėjo ir žurnalisto Valentino Juraičio, gimusio ir užaugusio Sūduvos sostinėje, fotoalbumas „Senoji Marijampolė fotografijose. Amatai. Mados. Švietimas ir kiti atspindžiai“. Fotoalbumas supažindina visuomenę su turtingu Marijampolės miesto kultūriniu palikimu, parodo, kas išlikę, o kas jau pranyko.

Kaip teigia pats autorius, sugrįžimas į istoriją – tai sąšauka, savotiškas kalbėjimas ir apie šiandieną kaip apie didelį kontrastą. Senosios Marijampolės fotoalbumas – tai ir vystymosi, ir gyvenimo veidrodis. Šis leidinys papasakoja ir apie kažkada draustus istorijos puslapius, to meto madas, amatus. „Pažvelgdami į laiko nuspalvintas fotografijas, matome kaip gražiai, skoningai puošėsi mūsų moterys, neatsiliko nuo vakarietiškų madų, tobulino ir puoselėjo tautinius rūbus, kokie buvo amatai: siuvėjai, akmenskaldžiai, šoferiai ir net degtindariai…“, – sako jis. Anot V. Juraičio, jei sovietmetis mums dar daugeliui gerai pažįstamas, tai tarpukario metai eina užmarštin, nors galėtų būti kaip atskaitos taškas, ką turėtume saugoti ir puoselėti. Kadangi knygoje daugiausia archyvinių fotografijų, autorius pristato Užnemunės prieškario fotografus M. Buhalterį, J. Fridbergą, J. Vindsbergą, A. Pimšteiną ir kitus, kurie tapo holokausto aukomis. Užnemunės miestas turėjo turtingas kultūros, švietimo tradicijas, svarbių ūkinio gyvenimo židinių. Tarp jų – Lietuvos cukraus fabrikas ir Lietuvos kunigaikščio Vytenio pulkas. Apie pastarąjį sukaupta per 70 archyvinių fotografijų, kurių dauguma nematytos, nepublikuotos. Kolekcininkas S. Andriušis yra sukaupęs didžiulę Užnemunės prieškario policijos ikonografiją, iš kurios galima susidaryti to meto policininko vaizdą.

„Dabar fotografuoja kiekvienas, tik kartais tai atrodo kaip savigyda, – sakė V. Juraitis, – galbūt grįš studijinė fotografija. Juk kiekvienam būtų malonu kabinti ant sienos kokybišką šeimos foto, tačiau dažnai tėvai dar nori, o vaikai jau ne“, – su viltimi tęsė jis.

Albumo pristatyme apie tarpukario madas pasakojo autoriaus pakviesta Marijampolės trečiojo amžiaus universiteto lektorė Ilona Grybauskienė, apie fotografijos amato subtilybes – privačios fotostudijos savininkas Antanas Beniulis, apie miesto raidą – buvęs miesto vadovas Kęstutis Subačius. Savo prisiminimais dalijosi grynakraujė marijampolietė, prieškario miesto prekybininkų dukra Ona Dobilaitė-Sakalauskienė, daugiau kaip prieš aštuoniasdešimt metų su tėvais fotonuotraukoje to meto Marijampolės ateljė įsiamžinęs Vytautas Gaulia. Pastarasis pasidžiaugė, kad albumo autorius grįžta su skola į gimtąjį miestą, kad yra vienas iš labiausiai nenuilstančių tarp didelio būrio Marijampolės fotografų.

Kaip minėta, tai jau trečiasis V. Juraičio senųjų Marijampolės fotografijų albumas. Pirmąjį išleido kartu su kolega Stanislovu Sajausku, albumo leidimą rėmė ES fondas ir Marijampolės savivaldybė. Savivaldybė finansiškai rėmė visų trijų albumų ciklo leidybą. Fotoalbumas bus dovanojamas miesto svečiams. Norintieji jį gali įsigyti vietos knygyne „Ei, pelėda“, kurio savininkas yra buvusio Marijampolės miesto burmistro Juozo Mauruko vaikaitis.

Viešųjų ryšių tarnyba

Danguolės Micutienės nuotraukos.

jquery visual lightboxby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE