Pagrindinis > Žmonės > Likimai > Gedulo ir kaltės gniaužtuose, arba Kai tragedijos auka – namiškis

Gedulo ir kaltės gniaužtuose, arba Kai tragedijos auka – namiškis

„Mūsų savaitės“ paskaičiavimu, Lietuvoje kasmet įvyksta po 3–5 mirtinas eismo nelaimes, kai kaltės šešėlis dėl žuvusiojo užgula tos pačios šeimos narį. Tuomet artimąjį pražudęs asmuo dėl kaltės dažniausiai „nelinksniuojamas“, o tik užjaučiamas ir guodžiamas – net ir teisėsaugininkų atliekami ikiteisminiai tyrimai tokiais atvejais užbaigiami ne Temidės verdiktu. Neseniai tokio įvykio tyrimas be teismo bausmės baigtas Marijampolės apylinkės prokuratūroje.

Skubėjo į šventę mokykloje

Netikėta tragedija kelyje įvyko 2019-ųjų rugsėjo 2-osios rytą, kai didžioji dauguma Lietuvos mokyklų tądien, pirmadienį, iškilmingai pradėjo dar vienus mokslo metus.

Tą rytą į Kalvarijos gimnaziją septynviečiu automobiliu „Ford Galaxy“ važiavo netolimo Patilčių kaimo (Vilkaviškio sav.) gyventoja R. (30 m.) – ji į Rugsėjo 1-osios šventę vežėsi penkis savo vaikus (4–13 m.), kurių trys vyriausieji – minėtos gimnazijos moksleiviai.

Iki tikslo šeimynai buvo likę visai nedaug, kai šventinė kelionė staiga nutrūko kelio Kalvarija–Vilkaviškis 4-ajame kilometre, ties Šleinių kaimu (Kalvarijos sav.), nes jaunos mamos vairuojamas automobilis nesuvaldytas išvažiavo į priešpriešinio eismo juostą ir, nuvažiavęs nuo kelio, apvirto.

Avarijos pasekmės buvo pačios skaudžiausios: sunkią galvos traumą patyręs vairuotojos sūnus J. (8 m.), antrokas, po įvykio išvežtas į Kauno klinikas, kitą dieną jose mirė.

Jauniausiai keleivei (4 m.) per avariją lūžo abiejų rankų kaulai. Mergytė prieš nelaimę sėdėjo už vairuotojos.

Kiti ekipažo dalyviai rimtesnių kūno sužalojimų išvengė.

Suvaldyti mašinos nepavyko

Nustatyta, kad „Ford Galaxy“ vairuotoja buvo blaivi.

Žuvęs mažametis prieš avariją sėdėjo už priekinės keleivio vietos.

Gedulo dėl mažamečio sūnaus žūties prislėgta vairuotoja tikino tyrėjus važiavusi neviršydama greičio ir atidžiai žiūrėdama į kelią, nes šis buvo nelygus – tai aukštėjo, tai vėl žemėjo. Vienu momentu keliu leisdamasi nuo, anot vairuotojos, stataus kalno, ji išgirdo, kad ant mašinos sėdynės jai už nugaros sėdinti viena dukrelė kreipėsi į ją dėl šventinės gėlės. Mama vairuodama atsisuko į mergaitę, o tuo metu automobilis jau per daug suko į žvyruotą dešinįjį kelkraštį. Vairuotoja pajuto, kad mašinos ratas užgriebė kelkraščio. Suvokusi apie grėsmę, moteris visaip stengėsi išvengti nelaimės, todėl ir suko automobilį į priešingą eismo juostą, ir stabdė, ir vėl didino greitį… Viskas vyko labai greitai, ir nevaldoma tapusi mašina staiga apsisuko važiuojamojoje kelio dalyje, o tada kelis kartus vertėsi ir sustojo tik nulėkusi nuo kelio, ant lauko keliuko.

Labai išsigandusi vairuotoja iš apvirtusios mašinos išlipo pro langą. Tada išlipo ir keturi vaikai, o labiausiai susižalojęs mažametis J. tebesėdėjo mašinoje kruvinas. Mamos kalbinamas jis tylėjo. Moteris vaiko netraukė iš mašinos, supratusi, kad jis patyręs sunkią traumą. Pagalbą berniukui bandė teikti įvykio vietoje sustoję du vairuotojai. Mažametis tuoj buvo išvežtas į ligoninę.

Vairavusioji kaltės neneigė

Avarijos tyrėjams moteris teigė, kad labai gailisi nesugebėjusi suvaldyti savo vairuojamo automobilio ir sunkiai išgyvena sūnelio netektį. Ji pripažino, kad dėl įvykio yra kalta – mat vairuodama staiga reagavo į ją užkalbinusią dukrelę, taip sumažindama dėmesį vairavimui.

Neginčytina, kad moteris buvo dar nepatyrusi vairuotoja – avarija įvyko antraisiais jos vairavimo stažo metais.

Galop tyrėjai nustatė, kad ši nepatyrusi vairuotoja, anksčiau vertinta teigiamai, tąkart vairuodama per lemtingąją kelionę į mokyklą, pažeidė Kelių eismo taisykles – nepasirinko saugaus važiavimo greičio, neatsižvelgė į konkrečias važiavimo sąlygas (vietovės reljefas, kelio techninė būklė), todėl ir nesugebėjo suvaldyti „kelkraštį pagavusio“ automobilio.       

Grėsė nelaisvė iki 8 metų

Po tragedijos pradėtame ikiteisminiame tyrime nukentėjusiuoju dėl žuvusio berniuko tapo jo tėtis. Po kurio laiko ši daugiavaikė šeima vyro ir tėčio neteko (iš gyvenimo jis pasitraukė savo noru). Tuomet nukentėjusiąja buvo pripažinta įtariamosios mama – žuvusio berniuko močiutė. Abi moterys gyvena kartu, padeda viena kitai viskuo, kuo tik gali, kaip ir iki avarijos. Nukentėjusioji pareigūnams teigė, kad pernykštės Rugsėjo 1-osios tragedija visai šeimai paliko labai skaudžius prisiminimus, dėl mažamečio žūties visi išgyvena iki šiol, o vaikų mamą ištikęs nepavydėtinas likimas – visą likusį gyvenimą gedėti ir kartu jausti kaltę dėl to…  

Savo kaltės neneigianti įtariamoji R. atsiprašė nukentėjusiosios, kaip reikalauja įstatymai, jos abi, teisėsaugininkų terminais, susitaikė. Taip atsirado galimybė teigiamai apibūdinamą – anksčiau neteistą ir nebaustą – įtariamąją R. atleisti nuo baudžiamosios atsakomybės. (Pagal Baudžiamąjį kodeksą moteriai dėl pražūtingos avarijos grėsė laisvės atėmimas iki 8 metų.)

Kaip „Mūsų savaitei“ teigė šios avarijos ikiteisminiam tyrimui vadovavusi Marijampolės apylinkės prokuratūros prokurorė Vilma Sakalauskienė, ikiteisminis tyrimas neseniai buvo nutrauktas, įtariamoji atleista nuo baudžiamosios atsakomybės. Prokurorės teigimu, nukentėjusiesiems padarytą turtinę ir neturtinę žalą atlygino draudimo bendrovė.

Policijos nuotrauka. Ši eismo nelaimė Kalvarijos krašte pernai, pirmąją naujų mokslo metų dieną, sujaukė daugiavaikės motinos gyvenimą – vairuodama ji pražudė sūnelį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE