Pagrindinis > Dėmesio! > Geresnės sąlygos – mamoms, budintiems globotojams ir žmonėms, kurie stengiasi pasveikti nuo priklausomybių

Geresnės sąlygos – mamoms, budintiems globotojams ir žmonėms, kurie stengiasi pasveikti nuo priklausomybių

Vyriausybė trečiadienį pritarė Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlymui motinystės išmokas mokėti moterims, kurios turi reikiamą socialinio draudimo stažą, tačiau nėštumo metu išėjo iš darbo, buvo atleistos iš tarnybos ar nutraukė sportinę veiklą ir tapo neapdraustos. Iki šiol ši spraga užkirsdavo kelią kai kurioms moterims gauti motinystės išmoką, kuri įprastai mokama būsimai mamai išėjus nėštumo ir gimdymo atostogų.

Pritarus Vyriausybei, Ligos ir motinystės socialinio draudimo įstatymo pakeitimai bus svarstomi Seime. Pataisos įsigalios, jeigu joms pritars Lietuvos parlamentas.  

Ministrų kabinetas taip pat sutarė, kad budintys globotojai, kaip ir tėvai, įtėviai ar nuolatiniai globėjai, galės gauti ligos išmokas slaugydami sergantį globojamą vaiką. Sąlygos gauti ligos išmokas palengvinamos ir žmonėms, kurie kenčia nuo įvairių priklausomybių, bet gydosi ir stengiasi pasveikti.

Moterys, kurios nėštumo metu tapo neapdraustos. Šiuo metu motinystės išmoka moteriai mokama suėjus 30 nėštumo savaičių, kai būsima mama išeina nėštumo ir gimdymo atostogų. Įprastai ji mokama už 126 kalendorines dienas, tačiau išmokos trukmė gali kisti priklausomai nuo to, kada pasinaudojama šiomis atostogomis, kiek gimsta vaikų, ar gimdymas yra komplikuotas ir panašiai.

Motinystės išmoka sudaro 77,58 proc. nuo vidutinio moters darbo užmokesčio iki mokesčių ir gali būti mokama tik tuo atveju, jeigu moteris per pastaruosius dvejus metus yra įgijusi 12 mėnesių socialinio draudimo stažą.

Daliai moterų, nutraukusių darbinę veiklą, motinystės išmoka nebūdavo mokama nepaisant fakto, jog jos turi reikiamą socialinio draudimo stažą. Konstitucinio Teismo nuomone, tokia padėtis prieštarauja konstituciniam teisingumo principui, todėl Vyriausybė pritarė pakeitimams, kurie sudarys sąlygas motinystės išmokas gauti visoms moterims, kurios yra įgijusios reikiamą stažą.

Šis pataisymas įsigalios iškart, kai tik Seimas pritars teisės aktų pakeitimams.

Budintys globotojai. Šiuo metu tėvai, įtėviai ir nuolatiniai globėjai, kurie yra apdrausti ligos socialiniu draudimu, turi galimybę gauti nedarbingumo pažymėjimą ir ligos išmoką už 14 kalendorinių dienų, jeigu slaugo susirgusį vaiką. Tačiau budintys globotojai tokios teisės neturi, nors susirgus globojamam vaikui turi pareigą jį slaugyti ir juo rūpintis.

Kadangi pasitaiko atvejų, kai budintys globotojai ne tik prižiūri globojamus vaikus, bet ir dirba, Vyriausybė nutarė suvienodinti tėvų, įtėvių, nuolatinių globėjų ir budinčių globotojų teises, kai slaugomas vaikas. Jeigu pritars Seimas, ši nuostata įsigalios nuo 2020 m. sausio 1 d.

Žmonės, besigydantys nuo potraukio lošimams. Šiuo metu dėl potraukio lošimams ligoninėje besigydantys žmonės neturi galimybių gauti ligos išmokų, nors kitiems psichikos sutrikimų turintiems žmonėms tokia teisė garantuojama. Tai ypač aktualu dirbantiems žmonėms.

Norint užtikrinti visapusišką pagalbą dėl potraukio azartiniams žaidimams besigydantiems žmonėms, jiems bus užtikrinamos tokios pat teisės kaip ir kitiems nuo priklausomybių besigydantiems asmenims. Parlamentui pritarus, nuostata įsigalios nuo 2020 m. sausio 1 d.

Žmonės, besigydantys nuo įvairių priklausomybių. Šiuo metu ligos išmokos dėl priklausomybių ligoninėje besigydantiems žmonėms mokamos už 14 kalendorinių dienų, nors gydymo kursas kartais tęsiasi ir ilgiau. Pavyzdžiui, Minesotos programa trunka iki 28 dienų. Dėl šios priežasties siūloma ligos išmokas nuo alkoholizmo, psichoaktyvių medžiagų naudojimo ar potraukio lošimams besigydantiems asmenims mokėti už 28 kalendorines dienas – išmokos bus mokamos, jei toks asmuo gydysis ligoninėje. Ši dalis taip pat turėtų įsigalioti nuo kitų metų.

Planuojama, kad siūlymo įgyvendinimui reikėtų apie 0,7 mln. eurų „Sodros“ biudžeto lėšų. Teisę gauti išmokas įgis apie 50 motinų, 130 budinčių globotojų, 600 besigydančių patologinių lošėjų, 860 žmonių, besigydančių nuo alkoholizmo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE