Spetses: akinančiai balti namukai admirolės saloje
Kelionę tęsėme plaukdami į Spetses salą. Miestas pakrante driekiasi du kilometrus. Čia paplūdimiai yra geriausi iš visų Argo Sarono salų. Taigi, maudytis ir pabraidžioti gali kiek širdis geidžia. Bet… Dar stovint ant kranto matėme būrius jūros ežių, įsitaisiusių dugne tarp nedidelių akmenukų. Reikia būti budriems, kad neužliptum ant vieno iš jų. Jei taip nutiktų, pažintis su Graikijos medikais – neišvengiama. Tačiau nesimaudyti negali: šiltas ir ypač skaidrus vanduo traukte traukia.
Kaip ir Idros saloje, taip ir Spetses automobilių nematėme, na, vienas kitas mopedas pralėkė pro šalį, bet ir jų nedaug. Tačiau salos pakrante turistai kviečiami keliauti karietomis. Sala nedidukė. Plotas – vos dvidešimt septyni kvadratiniai kilometrai, o perimetras – dvylika kilometrų. Ją galima apvažiuoti dviračiais arba mopedais. Šioje saloje laisvo laiko teturėjome pora valandų, todėl nutarėme pasižvalgyti arčiau prieplaukos, susipažinti su miestelio centru.
Manoma, kad Spetses sala, arba kitaip – Pušų, pavadinta dėl joje esančios gausios žalumos: daug pušų ir kitokių augalų, dailiai prigludę prie miesto pastatų sienų arba juos paslėpę savo glėbyje. Šešioliktame amžiuje ji buvo karinio jūrų laivyno bazė. Joje buvę laivai papildė graikų revoliucijos laivyną. Dar ir dabar pagal senąsias tradicijas saloje statomos medinės valtys, laiveliai, vyksta edukaciniai užsiėmimai jūrininkystės temomis.
Bevaikštant miestelyje susidaro įspūdis, kad pats žymiausias šios salos gyventojas buvo admirolė Laskarina Bouboulina, savo karingu laivynu kėlusi grėsmę ir siaubą turkams. Ji buvo du kartus ištekėjus. Antrasis vyras – turtingas laivų savininkas ir kapitonas Dimitrios Bouboulis – žuvo 1811 m. kovodamas su Alžyro piratais. Tuomet, būdama keturiasdešimties metų, Laskarina Bouboulina perėmė turtą ir toliau plėtė tuometinį verslą. Savo sąskaita pirko ginklus bei šaudmenis ir slėpė juos Spetses salos laivuose. Laskarina Bouboulina papirko Turkijos pareigūnus, kad jie leistų statyti didelį laivą „Agamemnon“, kuris buvo baigtas 1820 m. ir tapo vienas iš didžiausių karinių laivų graikų maištininkų rankose. Laskarina Bouboulina taip pat įkūrė savo ginkluotas karines pajėgas, kuriose tarnavo Spetses salos vyrai. Admirolė didžiąją savo turto dalį panaudojo aprūpinant maistu ir šaudmenis jai priklausančią kariuomenę.1821 m. kovo 13 d. Laskarina Bouboulina, iškėlusi savo didžiausiame laive „Agamemnone“ Graikijos vėliavą, išplaukė su aštuoniais laivais į Nafplioną ir ten pradėjo jūrų blokadą. Ji dalyvavo ir kitose karinėse jūrų blokadose, kurios tapo Graikijos nepriklausomybės šaukliais.
Laskarina Bouboulina, dalyvavusi Graikijos nepriklausomybės kare, dabar laikoma Graikijos nacionaline didvyre. 1978 m. ji buvo pavaizduota ant 50 drachmų banknoto, o 1988-2001 m. – ant 1 drachmos monetos. Spetses miesto centrinėje aikštėje admirolei pagerbti pastatytas paminklas, čia pat eksponuojama patranka, kuria kadaise nuo priešų gynėsi miesto gyventojai. Admirolės buvęs namas virtęs privačiu Bouboulinos muziejumi, o Chatzi-Giannis Mexis muziejuje yra Bouboulinos karstas bei saugomi jos laivo puošybos elementai.
Bevaikštant pagrindinėje miesto aikštėje ir gatvelėse prie prieplaukos negali nepastebėti puošnaus grindinio – iš įvairiaspalvių akmenukų išdėliotų mozaikų. Jos tokios įspūdingos, kad net stabteli ir nedrįsti žengti ant jų, nors tai neišvengiama. Daug drąsiau arba visai nekreipdami dėmesio jomis žingsniuoja vietiniai gyventojai – jiems tai įprasta kasdienybė.
Miestelio centre, netoli prieplaukos, kimšte prikimšta kavinukių, suvenyrų parduotuvių, keleivių laukia žirgai su išpuoštomis karietomis ir besišypsančiais vadeliotojais. Čia pat lengvai bangų supami snaudžia laivai, į salą atgabenantys daugybę turistų ir graikų iš žemyno. Gyvenimas verda. Prieš išplaukdami iš salos, pasmaguriavome ledų, dar kartelį akimis apibėgome pakrantėje sutūpusius akinančiai baltus namukus ir – į kelią… Laivas tolo nuo admirolės salos, paversdamas ją mažu taškeliu didelėje jūroje.
Autorės nuotraukos.