Pagrindinis > Naujienos > Hirudoterapija, arba gydymas dėlėmis: be jokio šalutinio poveikio!

Hirudoterapija, arba gydymas dėlėmis: be jokio šalutinio poveikio!

 

Tuomet, kai jau nebepadeda tradicinė medicina, kai, rodos, išvaikščiota po visas įmanomas gydymo įstaigas, o sveikatos problemoms nei galo, nei krašto nematyti, kaip už paskutinio šiaudo stveriamasi to, kas neįprasta, nors galbūt žinoma nuo amžių glūdumos, tačiau nepelnytai pamiršta, išstumta sparčiai besivystančios farmacijos pramonės. Taip atrandama ir hirudoterapija (gydymas dėlėmis).

Nuo 2004 m. vasario 14 d. Marijampolės apskrityje veikia medicininių dėlių veisimo bei gydymo dėlėmis įstaiga. UAB „Lodeksa“, įsikūrusi Liucinavo kaime (Marijampolės sav.), savo žinioje turi ir pirmąjį Lietuvoje valstybės pripažintą biofabriką, kuriame, kaip minėta, veisiamos ir auginamos medicininės dėlės.

Dėles Liucinave veisia jau 11 metų!

Gydymas dėlėmis siekia labai senus laikus. Archeologai, tyrinėdami Egipto piramides, faraono kapavietėse rado piešinių, vaizduojančių dėlių, kaip gydymo priemonės, panaudojimą. Senovės Kinijoje, Indijoje, Graikijoje, Romoje hirudoterapija buvo taikoma labai plačiai. Medicinos tėvas Hipokratas, sakęs, jog gydytojas gydo – gamta išgydo, parašė atskirą veikalą „Būdai medicininių dėlių panaudojimo“. Avicena taip pat didelę reikšmę skyrė gydymui dėlėmis.

UAB „Lodeksa“ įkūrėja ir direktorė Aura GORBIKIENĖ prisimena, kaip iki 1985 m. Lietuvoje net vaistinėse galėjai nusipirkti medicininių dėlių, deja, farmacijos pramonei įsiviešpataujant, ypač Lietuvai atgavus nepriklausomybę, dėlės, kaip ir dauguma natūralių sveikatos atstatymo būdų, liko nustumtos į šalį… „Lodeksos“ įkūrėjos pažintis su dėlėmis siekia labai senus laikus: A. Gorbikienės atmintyje išlikusi istorija iš jos giminės gyvenimo, siekianti net prieškario laikus. Tuomet plaučių uždegimu sunkiai sirgusi mamos pusseserė. Kaip paskutinės vilties šeimos nariai griebėsi gydytojo prūso, gydžiusio dėlėmis, paslaugų. Ligonei pagerėjo, tačiau jau buvo per vėlu išgelbėti jos gyvybę.

 2003 m. A. Gorbikienė susisiekė su mokslininke biologe Dalia Zapkuviene, parašiusia disertaciją apie medicininių dėlių auginimą, profesoriumi Algimantu Kačergiu, gydžiusiu dėlėmis. D. Zapkuvienės pagalba iš tuomet yrančio ekologijos instituto A. Gorbikienė gavo apie 1000 motininių dėlių. Taigi „Lodeksos“ direktorė, hirudologė, baigusi mokslus Maskvos Tautų draugystės universitete, vieninteliame ruošiančiame hirudologus, ėmė pati auginti dėles, kaip minėta, 2004 m. įkurtoje įmonėje Liucinavo kaime bei teikti gydymo medicininėmis dėlėmis paslaugas (šiuo metu biofabrike yra per 100000 dėlių). Per 11 veiklos metų, kaip teigia A. Gorbikienė, tokiu būdu išgydyta per 4 tūkst. pacientų ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš kaimyninės Lenkijos (vyriausia pacientė – 100 metų amžiaus moteris).

Tiesa, pacientų antplūdžio čia šiuo metu nėra (per dieną būna 12–14 pacientų), tačiau aišku viena: laikas parodė, jog senasis gydymo būdas, perkeltas į šiuolaikišką visuomenę, išties reikalingas.

Dėlė – gamtos dovana

Hirudoterapija gali tai, ko negali šiuolaikinė farmacija: juk cheminiams preparatams užkariavus rinką, medicina atsidūrė aklavietėje: daugėja lėtinių ligų, kurių gydymas dažniausiai neefektyvus. Štai kodėl vis labiau atsigręžiama į natūralius gydymo metodus ir gamtą.

Dėlė – gamtos dovana, kuri žmogui gali padėti įveikti daug negalavimų. Jos seilių sekrete yra apie 150 biologiškai aktyvių medžiagų, kurios teigiamai veikia žmogaus organizmą. Šios medžiagos mažina kraujo krešumą, tirpdo trombus, mažina cukraus cholesterolio kiekį kraujyje, veikia priešuždegimiškai, nuskausminančiai, mažina kraujo spaudimą, didina imunitetą, mažina edemas, gerina mikrocirkuliaciją. Medicininės dėlės dedamos ten, kur susitvenkę skysčiai, limfa, veninis kraujas. Nėra jokios kitos medicininės priemonės ar vaisto, kuris iš smulkiųjų kraujagyslių išsiurbtų dėl druskų, mikrotrombų, uždegiminio proceso produktų užsistovėjusį „užpelkėjusį“ kraują, atkurtų pažeistų audinių mikrocirkuliaciją ir padėtų pažeistiems organams greičiau pasveikti.

Pacientai gauna kokybišką ir švarią gydymo priemonę

Medicininės dėlės, uždėtos biologiškai aktyvių taškų srityse, atlieka „gyvosios akupunktūros“ seansą. Tai padeda atgauti ir subalansuoti organizmo gyvybines jėgas.

Pirmoji gydymo dėlėmis procedūra užtrunka apie valandą (paprastai seansas trunka nuo vienos valandos iki trijų). O vėliau, kai dėlės kraują pravalo, tuomet trumpiau – dėlės lengviau dirba. Be to, priklauso ir nuo ligos: reikalui esant, dėlei leidžiama dirbti ilgiau, kad ji kuo daugiau ištrauktų kraujo. Kiti metodai, kai neleidžiama dėlei ilgai dirbti – tik tol, kol ji suleidžia savo biologiškai aktyvias medžiagas.

Dėlės įkandimas (ji iš tikrųjų kanda, nes turi dantukus) panašus į uodo įgėlimą. Tuo metu, kai ji leidžia biologiškai aktyvias medžiagas į žmogaus organizmą, jaučiamas silpnas, kartais stipresnis, dilginimas ar gėlimas. Tai trunka 5 – 10 minučių, po to dėlė pradeda siurbti kraują, ir visi nemalonūs pojūčiai praeina. Pasisotinusi ji nukrinta pati ar nuimama ir iš karto sunaikinama. Antrą kartą dėlės niekada nenaudojamos – taip išvengiama užkrečiamų ligų plitimo. Gydymui gali būti naudojamos tik biofabrikuose užaugintos medicininės dėlės. Juose yra laikomasi visų higienos reikalavimų, atliekami pačių dėlių ir vandens, kuriame jos auga, bakteriologiniai tyrimai. Tokia kontrolė garantuoja, kad pacientai gaus kokybišką ir švarią gydymo priemonę.

Hirudoterapijos seanso metu priklausomai nuo paciento būklės uždedama nuo vienos, dviejų iki net trisdešimties dėlių (kartais net 30–50 dėlių per seansą!). Gydymas dėlėmis nėra labai pigus, tačiau efektyvus: viena dėlė kainuoja 2 eurus, jeigu pacientas pats ją užsideda, ir 4 eurus, jei dėlės dedamos „Lodeksoje“, prižiūrint specialistams.

Dėlės išskiriamos medžiagos gydo visą organizmą

„Pacientai, – sako A. Gorbikienė, – kurie jau išbandė šį gydymo būdą, pastebi, kad labai pagerėja miegas, pakyla nuotaika, padidėja darbingumas ir energija. Netgi pats dėlės įkandimas, jei ji dedama ant biologiškai aktyvių taškų, veikia organizmą teigiamai“. Dėlės išskiriamos medžiagos gydo ne organą, ne ligą, o ligos priežastį ir visą organizmą. Pvz., žmogus gydosi išsiplėtusias kojų venas, ir tuo pat metu sumažėja padidėjęs kraujospūdis, cholesterolio kiekis kraujyje, dingsta bloga nuotaika, susireguliuoja virškinamojo trakto veikla, išnyksta hemorojus. „Jei liga lėtinė, – pastebi hirudologė, – stebuklų sunku tikėtis, tačiau po gydymo dėlėmis savijauta pagerėja, atsiranda subtilūs jutimai. Žmonės sako, jog palengvėja galva, akyse prašviesėja, kojos tampa lengvesnės“.

Dėlėmis galima gydyti daug ligų

Kada prasideda liga? Kai suserga ląstelė. O ląstelė suserga, kai negauna pakankamai maisto medžiagų, deguonies ir negali pašalinti toksinų. Dėlių sekrete esančios biologiškai aktyvios medžiagos atveria tuos kanalus, kuriais į ląstelę patenka būtiniausios medžiagos ir šalinasi jau perdirbtos. Todėl ligų, kurioms gydyti naudojamos dėlės, sąrašas yra labai ilgas. Pirmiausia tai širdies kraujagyslių ligos: aukštas kraujospūdis, aterosklerozė, sutirštėjęs kraujas, stenokardija, miokardo infarktas, išsiplėtusios kojų venos, sutrikusi arterinė kraujotaka kojose ir kt. Ginekologijoje dėlė – taip pat geras pagalbininkas: stabdo įvairius uždegiminius procesus gimdoje, padeda kiaušidžių cistų, endometriozės, klimakso, įvairių sąaugų mažajame dubenyje, netgi lytinio šaltumo ir nevaisingumo, mastopatijos atvejais. Vyrams dėlės padės gydant prostatos ligas, mašnelės susirgimus, impotenciją, šlapimo pūslės šlapimkanalio uždegimus. Labai gerų rezultatų pasiekiama gydant įvairios kilmės galvos skausmus, netgi migreną. Neurologai turėtų prisiminti dėles gydydami neuritus, neuralgijas, radikulitą, stuburo susirgimus (diskų išvaržas), galvos smegenų aterosklerozę, priešinsultinę būseną, insultą.  

Kadangi dėlių išskiriamos medžiagos mažina cukraus kiekį kraujyje, gerina kasos darbą, jos naudojamos kompleksiniame diabeto ir jo komplikacijų gydyme.

Priešuždegiminis, priešbakterinis sekreto poveikis pritaikomas ausų – nosies – gerklės ligų, įvairių odos ligų (jaunatvinių spuogų, pūlinių, egzemos, rožės, psoriazės), kvėpavimo organų uždegiminių alerginių ligų (bronchinės astmos, bronchito, plaučių uždegimo) gydyme.

Jei po įvairių operacijų  kuo anksčiau bus uždėtos dėlės, greičiau gis žaizdos, nesiformuos sąaugos, nebus didelių randų. Pasitempus, susimušus ar išsinarinus sąnarį, dėlės veiks kaip greitoji pagalba. Kaulų lūžiai sugis taip pat greičiau.

Ir tai dar ne visos ligos, kurias gydyti padeda dėlės. Prisiminus, kaip veikia biologiškai aktyvios dėlių medžiagos, kiekvienos srities specialistas gali pritaikyti jas savo pacientams. Be to, dėles galima dėti ir profilaktiškai: rūkaliams – plaučius išvalyti, alkoholikams – kepenis (užsistovėjęs kraujas, kaip teigia A. Gorbikienė, smirda kaip kanalizacija…).

Hirudoterapija taikoma ne kiekvienu atveju

Tačiau yra grupė ligų ar būklių, kaip įspėja gydytoja, kada gydytis dėlėmis negalima. Tai sumažėjęs kraujo krešumas, hemofilija, didelio laipsnio mažakraujystė, žemas kraujo spaudimas, nėštumas, organizmo išsekimas, alergija dėlėms, aktyvi tuberkuliozė, psichikos ligos (paūmėjimo metu), karščiavimas, opiniai – nekrotiniai procesai žarnyne.

„Dėlė nekimba, – sako hirudologė, – jei žmogus labai bijo. Todėl, prieš pasiryždami eiti pas hirudologą, pasistenkite save nuraminti ir pagalvokite, jog tie mažieji gamtos kūriniai duos jums daug daugiau nei kelios saujos cheminių preparatų. Be to, jų poveikis netrumpalaikis. Gydymo kursą, jei liga įsisenėjusi, reikėtų pakartoti po 2 – 6 mėnesių, o ūminių susirgimų atvejais dažniausiai pakanka vieno kurso. Kuo liga senesnė, tuo gydymas ilgesnis, dėlių reikės daugiau, efektas bus pasiekiamas lėčiau“. Beje, kaip teigia A. Gorbikienė, jei akivaizdu, kad gydymas dėlėmis pacientui nepadės, net nebando.

Natūralūs gydymo metodai ilgiau trunka

Gydymas dėlėmis neturi jokio šalutinio poveikio, tačiau trunka ilgiau – kaip ir visi natūralūs gydymo metodai. „Kai žmonės tikisi stebuklo, – teigia A. Gorbikienė, – turi nepamiršti, jog vieno dviejų seansų kartais būna mažai“. Žmonės kartais galvoja, kad gydymas dėlėmis – tai lyg kažkokia panacėja. Tikrai ne. Reikia pačiam savimi rūpintis. Jei tu dėl padidėjusio kraujospūdžio lankysi dėlių seansus, bet vos išėjęs gersi kavą, alkoholį, rūkysi, sėdėsi prie televizoriaus lašinį įsikandęs, – nieko nebus. Kita vertus, šiuo gydymo metodu žmogaus organizmas tik gydomas. Palyginkime: kiekvienoje cheminėje tabletėje yra tik 20–30 proc. veikliosios medžiagos, o visa kita kaip balastas kažkur organizme nusėda. Pvz., antibiotikų nuosėdos kepenyse išsilaiko apie 20 metų, kauluose – net visą gyvenimą gali išsilaikyti. O hirudoterapija, kaip minėta, nesukelia jokio šalutinio poveikio, be to, stebuklingas dėlių gydymo poveikis ilgam išlieka.

Laima GRIGAITYTĖ

Nuotraukos autorės ir iš UAB „Lodeksa“ archyvo.

UAB "Lodeksa" įkūrėja ir direktorė Aura Gorbikienė. Čia veisiamos medicininės dėlės. Čia veisiamos medicininės dėlės. Šios dėlės keliauja pagelbėti pacientams. Šios dėlės keliauja pagelbėti pacientams. jquery photo viewerby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE