Pagrindinis > Naujienos > Kaip apginti savo teises, jei perku įmonės vardu?

Kaip apginti savo teises, jei perku įmonės vardu?

 

Klausimas:

Įsigijau įmonės vardu du telefonus. Norėjau vieną iš jų grąžinti, bet pardavėjas nepriėmė teigdamas, kad 14 dienų grąžinimo terminas netaikoma juridiniams asmens. Ar pardavėjas teisus? Kur tokiu atveju kreiptis?

Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis

Prekių grąžinimą ir keitimą reglamentuoja Mažmeninės prekybos taisyklės, patvirtintos 2001 m. birželio 11 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 697 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2014 m. liepos 22 d. nutarimo Nr. 738 redakcija).

Mažmeninės prekybos taisyklių 17 punkte numatyta,  jog vartotojo reikalavimas pakeisti nusipirktą tinkamos kokybės prekę analogiškomis prekėmis arba grąžinti sumokėtus pinigus dėl Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.362 straipsnyje nurodytų priežasčių gali būti tenkinamas  ne visoms prekėms. Kai kurios prekės gali būti pakeistos tik pardavėjui sutikus. Šiai prekių kategorijai priklauso  garso įrašymo ir atkūrimo bei televizijos vaizdo ir garso įrašymo ir atkūrimo aparatai (tarp jų ir mobilieji telefonai).  Taigi kokybiški mobilieji telefonai gali būti keičiami tik pardavėjui sutikus.

Atkreiptinas dėmesys, kad Mažmeninės prekybos taisyklėse vartojama sąvoka „vartotojas“ įtvirtinta Vartotojų teisių apsaugos įstatyme. Šio įstatymo 2 straipsnio 19 dalyje apibrėžta vartotojo sąvoka: „Vartotojas – fizinis asmuo, su savo verslu, prekyba, amatu ar profesija nesusijusiais tikslais (vartojimo tikslais) siekiantis sudaryti ar sudarantis sutartis“. Atsižvelgiant į tai, juridinis asmuo nėra laikomas vartotoju ir jam nėra taikomos Mažmeninės prekybos taisyklėse numatytos nuostatos.

Vadovaujantis Civilinio kodekso 6.2281 straipsniu, tarp dviejų juridinių asmenų kilę santykiai negali būti kvalifikuojami kaip vartojimo teisiniai santykiai, todėl ginčai, kilę tarp dviejų juridinių asmenų, sprendžiami tarpusavio derybų būdu kreipiantis oficialiai raštu, o ginčo neišsprendus – bendrosios kompetencijos teisme Civilinio proceso kodekso nustatyta tvarka.

Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.

Daugiau informacijos teisinio švietimo klausimais ieškokite Teisingumo ministerijos interneto svetainėje http://www.tm.lt/klausimai/duk

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE