Pagrindinis > Naujienos > Kaip elgtis, jei noriu grąžinti gautą dovaną?

Kaip elgtis, jei noriu grąžinti gautą dovaną?

 

Klausimas:

Ar galima parduotuvei grąžinti nepatikusias dovanas? Kokių prekių pardavėjai nepriima?

Atsako teisingumo ministras Juozas Bernatonis:

Kai kuriais atvejais jūs galite gautą dovaną, kurios nenorite, tiesiog pakeisti į labiau patinkančią. Civilinis kodeksas numato, kad pirkėjas turi teisę per 14 dienų nuo ne maisto daiktų perdavimo jam, jeigu pardavėjas nėra nustatęs ilgesnio termino, pakeisti nusipirktus daiktus pirkimo ar kitoje pardavėjo nurodytoje vietoje analogiškais kitokių matmenų, formos, spalvos, modelio ar komplektiškumo daiktais. Taigi daugeliu atvejų galite tiesiog nukeliauti į parduotuvę, kurioje buvo nupirkta jums padovanota dovana, ir išsirinkti kitą analogišką prekę. Jei pardavėjas neturės pakeitimui tinkamų prekių, galėsite tiesiog grąžinti dovaną ir atgauti už ją sumokėtą kainą.

Visgi egzistuoja keletas apribojimų prekių grąžinimui. Pirmiausia, remiantis Civiliniu kodeksu, dovanos grąžinti negalėsite, jei ji buvo naudota, sugadinta, neišsaugotos jos vartojamosios savybės, ji prarado prekinę išvaizdą arba jei neturite įrodymų, patvirtinančių, kad daiktus pirkote būtent iš to pardavėjo.

Tai reiškia, kad gauto daikto, kurį norite grąžinti, jokiu būdu negalite naudoti (pvz., dėvėti, jeigu tai drabužis). Taip pat, turite pardavėjui pateikti pirkimo čekį. Jeigu jums dovaną dovanojęs artimasis nepridėjo čekio prie dovanos, paprašykite jo, kad pateiktų jums čekį. Jei čekio ar kito pirkimo faktą įrodančio dokumento nėra – grąžinti dovanos negalėsite.

Be to, egzistuoja sąrašas prekių, kurias, remiantis Mažmeninės prekybos taisyklėmis, grąžinti ir pakeisti naujomis galima tik tuo atveju, jei pardavėjas sutinka. Šiame sąraše yra tabakas ir tabako gaminiai, parfumerija, kosmetika ir tualetiniai preparatai, fotografijos ir kinematografijos prekės, knygos, audiniai, pėdkelnės, kojinės ir puskojinės, liemenėlės, brangakmeniai, antžeminio transporto priemonės, laikrodžiai, ginklai, baldai, meno kūriniai ir kai kurios kitos prekės.

Taip pat keisti ir grąžinti negalima augalų, gyvūnų ir tinkamos kokybės maisto prekių. Be to, naudotos prekės, įsigytos tik naudotoms prekėms skirtose parduotuvėse, turgavietėse ir savivaldybės tarybos ar jos įgaliotos savivaldybės administracijos direktoriaus nustatytose viešosiose vietose arba pagal nuotolines sutartis, sveriamos ir matuojamos prekės, kurios vartotojo pageidavimu buvo specialiai paruoštos, atpjautos, supjaustytos ir panašiai, gali būti keičiamos ar grąžinamos tik pardavėjui sutikus.

Šiandien populiaru švenčių proga dovanoti dovanų kuponus. Daugeliu atvejų kupono galiojimo laikas nepratęsiamas ir pinigai už nepanaudotą kuponą grąžinami tik tuo atveju, jeigu pardavėjas ar paslaugos teikėjas sutiktų tai padaryti geranoriškai ar už papildomą mokestį. Todėl dar prieš įsigyjant dovanų čekį ar nuolaidų kuponą reikia atidžiai perskaityti jų sąlygas, galiojimo terminą, atkreipti dėmesį ar paslaugai reikalinga išankstinė rezervacija.

Niekada nepamirškite: gali būti, kad jūsų artimasis ar draugas dėl vienos ar kitos priežasties norės grąžinti jūsų dovaną. Todėl dovanodami dovaną visada pridėkite ir pirkimo čekį.

Šiame atsakyme pateikiama tik bendro pobūdžio informacija, kuri neturėtų būti vertinama kaip oficialus teisės aiškinimas ar konkrečiu atveju priimtas sprendimas.

Daugiau informacijos teisinio švietimo klausimais ieškokite Teisingumo ministerijos interneto svetainėje http://www.tm.lt/klausimai/duk

Komentaras “Kaip elgtis, jei noriu grąžinti gautą dovaną?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE