Pagrindinis > Regione > Jaunimas > Kaip neprarasti savivertės?

Kaip neprarasti savivertės?

Savivertė gali būti tiek sėkmingo žmogaus paslaptis, tiek nelaimingojo nesėkmių priežastis. Todėl pravartu šį galingą mūsų asmenybės formavimo įrankį mokėti sukalibruoti taip, kad atrastume pasitikėjimą savimi, skatinantį siekti užsibrėžtų tikslų.

Susimąstyti šia tema ragino ir asociacija „Jaunimas YRA“, jau antrus metus gyvuojančio „onlin‘e“ renginio ŠAUK KLAUSIMĄ PSICHOLOGUI metu, kuriame psichologė Rugilė Šatė bei aktorė Elžbieta Latėnaitė aptarė, kas yra savivertė, kokios gali būti jos rūšys, kaip jos neprarasti, o praradus – išmokti vertinti save. Nuspręsta, jog savivertę veikia ne tik mūsų pačių pasaulėvoka bei veiksmai, tačiau kartu ir aplinka.

Savivertės sąvoka yra labai plati. Save vertiname pagal protą, grožį ar kitus mums svarbius dalykus, atspindinčius vidines vertybes. Žmogų savivertės klausimas besiformuodamas lydi jau nuo pat gimimo ir kinta gyvenimo eigoje. Ir nors dažniau žmonės įvardija nepasitenkinimą žema saviverte, savęs išaukštinimas taip pat kenkia įprastam gyvenimo ciklui. Per aukšta savivertė apsunkina tiek kasdienes veiklas (mokslai, darbai), tiek bendravimą.

Savivertės sampratą lemia ir supanti aplinka: aplinkinių požiūris, socialinės normos. Pasirinkdami gretinti save su tais, kurių istorija, gyvenimiškos aplinkybės ir patirtys kardinaliai skiriasi, natūraliai rizikuojame save arba nuvertinti, arba įvertinti per aukštai, todėl labai svarbu ne tik, kaip save priimame patys, bet ir kiek leidžiame kitiems prisiimti mūsų savivertės kontrolės.

Renginyje psichologė Rugilė Šatė dalijosi savo turimomis žiniomis, patarimais, kaip išlaikyti aukštą savivertę, kad galėtume išnaudoti savo potencialą bei išlaikytume pozityvų požiūrį. Kalbėta, kaip svarbu nepervertinti savęs bei padėti artimoje aplinkoje esantiems žmonėms, kurių savivertės kompasas blaškosi. Rugilė apie padėjimą artimui atsiliepia kiek kitaip negu įprastai mes pratę kalbėti: ,,Aš visą laiką akcentuoju tai, jeigu žmogus neprašo – nereikia padėti, nes tai gali tik dar labiau sumenkinti savivertę, kuri ir taip šlubuoja. Ir geriausia, ką galima padaryti – tai būti pavyzdžiu“.

Diskusijoje taip pat dalyvavo aktorė ir socialinių tinklų veikėja Elžbieta Latėnaitė, kuri, dalindamasi savo mintimis apie savivertę, atskleidė, kada pirmą kartą susidūrė su šia tema: ,,Apie savivertę pradėjau mąstyti, kai tapo labai sunku gyventi, kai susidūriau su tam tikrom problemom gyvenime, su kažkokiais labai sudėtingais santykiais, labai sudėtingom būsenom ir tada aš pradėjau galvoti“. Aktorė taip pat pasakojo apie savivertę keičiančias mintis, kurios aplanko šiuolaikinį, daug laiko socialinėse medijose praleidžiantį žmogų.

Organizatoriai viliasi, kad šis renginys padės suprasti savivertės reikšmę šiandienos visuomenėje. Renginio įraše, kurį galite rasti „Jaunimas YRÁ“ Facebook paskyroje, kiekvienas išgirs minčių, kurios skatins įsivertinti savivertę bei atsakymus į specialisčių aptartus klausimus.

https://www.facebook.com/jaunimasyra/videos/278619784323462

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE