Pagrindinis > Naujienos > Kalvarijiečiai Rasas šventė pagal senąsias baltų tradicijas

Kalvarijiečiai Rasas šventė pagal senąsias baltų tradicijas

 

Birželio 23 d. Kalvarijos Karališkajame parke vyko išskirtinės Joninės, arba Rasos šventė. Deja, kiek darganotas oras miestelėnams bei šventės svečiams praleisti trumpiausią vasaros naktį privertė su skėčiais rankose. Laimei, šventei įpusėjus, lietus pasitraukė, ir šventės dalyviai galėjo netrukdomai stebėti Rasos šventės programą, kurią organizavo Kalvarijos savivaldybės kultūros centras. Ji prasidėjo miestiečių pasisveikinimu, po kurio vyko edukacinė programa „Nepapustęs dalgelio, nepjausi šienelio“. Kaip ir kiekvienose Joninėse, tradiciškai buvo kuriamas Joninių laužas, prie kurio visi norintys galėjo laukti saulėtekio.

Šventinėje programoje savo sugebėjimus demonstravo jojikai iš Marijampolės jojimo ir laisvalaikio centro, Rimo Sujetos žirgyno ir Marijampolės žirginio sporto ir turizmo klubo „Horsina“. Po šio pasirodymo prasidėjo šventinis koncertas „Eina saulelė“, kurio metu scenoje vienas kitą keitė folkloro ansambliai „Diemedis“ ir „Bruknyčia“ iš Kalvarijos, ansamblis „Viešia“ iš Neveronių, savo veiklos 25-ąjį gimtadienį švenčianti kapela „Dziedukai“ iš Lazdijų bei fokloro grupė „Vydraga“. Tačiau bene pats laukiamiausias reginys šventėje prasidėjo tik nuo 23 valandos – tai misterija „Perkūno sakmės“, sukurtas remiantis senovinėmis baltų tradicijomis. Šį pasirodymą režisavo Kalvarijos folkloro ansamblio „Diemedis“ vadovė Žydruolė Zenevičienė. Šis teatralizuotas pasirodymas, kupinas ugnies šokio elementų, sukėlė didžiausią susidomėjimą tarp žiūrovų. Misterijoje taip pat dalyvavo šokio ir ugnies studija „Čiutyta“, Sūduvos gimnazijos teatro ir šokio studija bei šokių grupė „Miss-A“. Pasirodymui einant į pabaigą, jo dalyviai, likę ištikimi senosioms tradicijoms, plaustu plaukė upe, kūrendami ugnį – šis paprotys simbolizuoja pagarbą ir padėką Saulei, tam kad sugrįžtų ir kitąmet. Visą šį renginį filmavo LRT, o šventės pabaigą vainikavo naktišokiai.

Paulius KULBIS

Autoriaus nuotraukos.

lightbox jqueryby VisualLightBox.com v6.1

5 komentarai(-ų) “Kalvarijiečiai Rasas šventė pagal senąsias baltų tradicijas

  1. jeigu dar lovas kas būtų pastatęs, tai gal būtų ir susirinkę žiūrovų. O dabar.Gi vėlu . Visi jau seniai su vištomis sutūpę.Gaila man tų, sutūpusių .Renginys buvo nerealus.Bet geriau per TV pasižiūrėti….Et.

  2. “Svečią” norėčiau pataisyti 🙂 Autorė rašo teisingai – LRT filmavo, bet ne transliavo. Tai ne visai tas pats. 🙂 Lauksime renginio transliacijos per LRT Kultūros kanalą. Tikiuosi nepražiopsoti 🙂

  3. Renginys tikrai puikus buvo, bet norėčiau straipsnio autorių pataisyti. LRT televizija renginio tiesiogiai ne transliavo. Jį rodys per LRT kultūrą dar šią vasarą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE