Pagrindinis > Regione > Kultūra > Marijampolė tampa pasaulinio meno traukos centru

Marijampolė tampa pasaulinio meno traukos centru

 

Tarptautinei architektų dienai paminėti Marijampolėje antrąkart buvo surengtas unikalus pasaulio menininkų simpoziumas „Malonny“, jo pavadinimas susijungė iš trijų miestų pavadinimų – Marijampolės, Londono, Niujorko.

Visą savaitę Marijampolėje vyko forumai ir diskusijos, sienų tapybos darbai, kuriuos rėmė įmonių grupė „Arvi“, JAV ambasada, Lietuvos Respublikos kultūros taryba, viešoji įstaiga „Sveikatingumo idėjos“, įmonė „Metida“ bei Marijampolės savivaldybė. Per savaitę buvo pateiktos idėjos, kaip gražinti miestą meno pagalba, buvo siūlomos drąsūs apšvietimo, paplūdimo įrengimo miesto centre ir kiti planai.  Architektų dieną – liepos pirmąją – miestui buvo pristatyti trys menininkų darbai, atsiradę ant miesto sienų.

Kiekvienas piešinys turi užslėptą mintį ir gyvybę. Amerikoje kuriantis menininkė Vandana Jain,  pristatydama savo darbą P. Butlerienės gatvėje, kalbėjo: „Paveiksle – kalba, sudaryta iš logotipų. Pagrindinis akcentas –matomi žodžiai „Live for now, die for later“ („Gyvenk dabar, mirk vėliau“). Norėjau sukurt ką nors kitko, kad žmonės praeidami turėtų apie ką pagalvoti. Mirties ir gyvenimo kontrastai sukuria stiprius pojūčius“.

Kitas piešinys atsirado Laisvės gatvėje, kurį pristatė M. K. Estabrookas, dailininkas iš Niujorko: „Šie darbai – mokslinės fantazijos iliuzija. Pats pavadinimas kilo pagal senovės graikų filosofo Platono mintį, kad visas gyvenimas tėra iliuzija, o tikrasis gyvenimas vyksta kažkur kitur. Visa tai ir simbolizuoja pavaizduoti žmonės, įnikę į ekranus, kurie galiausiai nežino, kuris gyvenimas yra tikras, ir neatranda žmogiškojo ryšio tarpusavyje“.

Daugiausiai dėmesio pritraukė lietuvių kilmės JAV dailininko Ray Bartkaus darbas, kuris pavadintas „Tekantis gyvenimas“. Senąją užtvanką lankantis žiūrovas nuolatos piešinį atras naujai. „Šiuo darbu siekiau sukurti žmonėms kitokį poveikį. Pats piešinys nupieštas atvirkščiai ir tikroji jo tvarka atsispindi tik vandenyje. Tikiuosi, kad kiekvieną kartą praeidami, žmonės atras vis kažką naujo, nes šis piešinys, kaip ir mūsų gyvenimiškos dienos, bus kitoks nei buvo vakar“, – sakė dailininkas.

Forumuose savo mintis dalinosi Niujorko mados pasaulio atstovės Ina Bartkus, „Julia Janus“ prekės ženklo kūrėja ir dizainerė Julija Janulaitytė-Janus, geriausia šių metų režisierė Giedrė Žičkytė surengė performansą iš kino archyvų “Gyvenimo ekspresas Kapsukas – Marijampolė”, o Londono architektas Paul Campbell pristatė „Miami-jampole beach“ paplūdimio miesto centre realizavimo planą.

Forumų metu pasiūlytos mintys ir idėjos Marijampolės miestui dar turi „susigulėti“ ir žmonių galvose, nes tai, kas iš pradžių atrodo neįmanoma, o gal tiesiog nepriimtina, iš tiesų gali pasirodyti kaip naujas projektas ir galimybė miestą paversti išskirtiniu visoje Lietuvoje.

Odeta ČERNAUSKAITĖ

Organizatorių ir Aldonos Katilienės nuotraukos.

Iš kairės – Ina Bartkus, Giedrė Žičkytė, Algirdas Kumža, Julija Janus. Aldonos Katilienės nuotrauka. Michael Kevin Estabrook. Michael Kevin Estabrook. Londono architektas Paul Campbel pristato paplūdimio realizavimo planą. Ray Bartkus. Senoji užtvanka. Ray Bartkus "Tekantis gyvenimas". Ray Bartkaus piešinys nuolatos keisis. Vandana Kumari Jain. lightbox jqueryby VisualLightBox.com v6.1

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE