Pagrindinis > Dėmesio! > Marijampolėje atidaroma paroda „Žymieji Čikagos lietuviai – Albinas Elskus, Algimantas Kezys, Vaclovas Gutauskas“

Marijampolėje atidaroma paroda „Žymieji Čikagos lietuviai – Albinas Elskus, Algimantas Kezys, Vaclovas Gutauskas“

 

2018 m. kovo 16 d., penktadienį, 16 val. Marijampolės Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijoje (Meilės Lukšienės švietimo centras, P. Butlerienės g. 3, Marijampolė) vyks fotografijų parodos „Žymieji Čikagos lietuviai – Albinas Elskus, Algimantas Kezys, Vaclovas Gutauskas“ atidarymas.

Ši paroda Marijampolėje inicijuota čikagiškio gydytojo ir dailininko dr. Audriaus Plioplio. Jis atrinko nuotraukas Čikagos Lituanistikos tyrimo ir studijų centre, jas atspausdino ir padovanojo Beatričės Kleizaitės-Vasaris menų galerijai. Šios dovanos Marijampolės miestui pristatymas yra vienas iš Marijampolės – 2018 metų Lietuvos kultūros sostinės renginių.

2017 m. pabaigoje Marijampolės Beatričės-Kleizaitės-Vasaris menų galerija gavo dovaną iš Čikagos Čiurlionio galerijos – fotografijų rinkinį, pasakojantį apie lietuvių karo pabėgėlių veiklą Lindenberge (Vokietija) 1949 metais ir vėlesnį jų gyvenimo etapą Čikagoje (JAV). Nuotraukų autoriai – fotomenininkas Algimantas Kezys (1928 – 2015) ir dailininkas vitražistas Albinas Elskus (1926-2007). Fotografijose įamžinta kunigo jėzuito Vaclovo Gutausko (1913-2003) veikla lietuvių bendruomenėse Vokietijoje ir Jungtinėse Amerikos valstijose.

Fotografijas Čikagos Lituanistikos tyrimo ir studijų centro archyvuose atrinko ir atspaudė žymus JAV lietuvių bendruomenės veikėjas, mokslininkas, gydytojas ir dailininkas dr. Audrius Plioplys. Jo sprendimas padovanoti fotografijas Marijampolei nulemtas dviejų priežąsčių. Fotomenininkas Algimantas Kezys ir kunigas Vaclovas Gutauskas yra kilę iš Suvalkijos krašto. Fotografo gimtinė – Vištytis, o būsimojo jėzuito ir kunigo – Didžioji Trakiškė netoli Plioplių kaimo Marijampolės apskrityje. Kunigas Vaclovas Gutauskas yra dr. Audriaus Plioplio, gimusio Kanadoje, dėdė.

Fotomenininkas A. Kezys pasaulio fotografijos istorijoje dažniausiai pristatomas kaip urbanistinės fotografijos meistras. Šioje parodoje jis atsiskleidžia kaip savitas portretistas. Ši jo kūrybos sritis Lietuvos žiūrovui yra menkiau pažįstama. Parodoje rodomos Algimanto Kezio nuotraukos, kuriose įamžintos kunigo Vaclovo Gutausko veiklos Čikagoje akimirkos. Vienoje Algimanto Kezio fotografijoje tėvas Vaclovas Gutauskas rankos gestu tarsi sveikina fotografą. Šypsena ir valingas gestas atskleidžia tėvo Vaclovo Gutausko sugebėjimą nuoširdžiai bendrauti su žmonėmis. Nuolat važinėdamas po JAV, kunigas Vaclovas Gutauskas rinko lėšas Čikagos Jaunimo centro ir jėzuitų vienuolyno statybai. Jis nuolat rūpinosi Jaunimo centro veikla ir jo išlaikymu Čikagoje. Čikagos Jėzuitų vienuolyne tėvas V. Gutauskas gyveno nuo pat jo pastatymo iki savo mirties 2003 metais.

Albinas Elskus Lietuvoje ir JAV žinomas kaip puikus dailininkas vitražistas, meno pedagogas. Šioje parodoje pristatyta dar viena, Lietuvoje beveik nežinoma Albino Elskaus kūrybos sritis – jaunystėje, dipukų stovykloje Vokietijoje 1949 metais jo padarytos fotografijos. Šioje parodoje Albinas Elskus atsiskleidžia kaip subtilus gamtos ir kalnų fotografas. Jo nuotraukose – Lindenbergo vietovė pietų Vokietijoje. Albinas Elskus fotografijų vaizdais įamžino lietuvius, daugiausiai Freiburgo dailės ir amatų mokyklos studentus, 1949 m. sausyje susirinkusius į tuomet dar jauno kunigo Vaclovo Gutausko vedamas rekolekcijas.

Žiūrovus Marijampolėje tikrai sudomins dr. A. Plioplio parengta filmuota medžiaga apie kunigą Vaclovą Gutauską ir fotografijų (negatvų) atradimą Čikagoje. Filmuota medžiaga galerijoje bus demonstruojama visą parodos Marijampolėje laikotarpį.

Paroda skirta visiems, besidomintiems lietuvių išeivijos gyvenimu, Lietuvos istorija ir kultūra. Paroda skirta nevienodą gyvenimišką patirtį, netgi skirtingas vertybes ir požiūrius turinčioms žmonių grupėms: moksleiviams ir mokytojams, fotografijos žinovams ir tyrėjams; taip pat senjorams, asmeniškai prisimenantiems pokario laikotarpį. Tikslinė auditorija tikrai įvairi, nes parodos idėjos ir turinys – dvasinio gyvenimo svarba, kunigo vaidmuo visuomenės gyvenime, dalijimasis ir bendradarbiavimas – yra aktualūs daugeliui žmonių.

Paroda veiks iki 2018 m. gegužės 12 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE