Pagrindinis > Regione > Jaunimas > Marijampolės jaunimas: galimybių yra daugiau, nei matai

Marijampolės jaunimas: galimybių yra daugiau, nei matai

Neįgaliųjų asmenų Lietuvoje kiekvienais metais registruojama vis mažiau. Tačiau jų integracijos problemos visuomenėje vis dar aštrios. Aktyvus jaunimas iš Marijampolės kviečia jas spręsti bendravimu.

Lietuvoje yra priskaičiuojama per 300 tūkst. žmonių su negalia. Vien 2018 m. darbingo amžiaus asmenų, kuriems pirmą kartą nustatytas sumažėjęs darbingumo lygis, skaičius siekė 11 241, Marijampolės regione – 647. Itin skaudžiai įvairios negalios formos veikia vaikus – ją turinčių vaikų Lietuvoje kiekvienais metais padaugėja kone keliais tūkstančiais (Marijampolės regione – šimtu).

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) teigimu, dažniausiai darbingo amžiaus asmenys pripažįstami neįgaliais dėl piktybinių navikų, kraujotakos sistemos, jungiamojo audinio ir skeleto bei raumenų sistemos ligų. Sunkiausią negalią dažniausiai lemia navikai, kraujotakos sistemos ligos ir psichikos bei elgesio sutrikimai. „Vaikų pagrindinė negalios priežastis – psichikos ir elgesio sutrikimai, įgimtos formavimosi ydos, deformacijos ir chromosomų anomalijos bei nervų sistemos ligos“, – teigiama SADM interneto svetainėje.

Nepaisant to, kad neįgaliaisiais pripažįstamų asmenų skaičius Lietuvoje mažėja (2008 m. jų buvo pirmą kartą pripažįstamų 27,2 tūkst., 2017 m. – 12,2 tūkst.), iššūkių kelia ne tik jų su jų užimtumu, socialine integracija ar reikalinga infrastruktūra susiję klausimai.

Itin dažnai, ypač įvairiose kasdienėse situacijose nemokame neįgaliųjų priimti kaip lygiaverčių bendruomenės narių, palaikyti su jais nuolatinių socialinių santykių, sudaryti vienodų mokymosi, tobulėjimo sąlygų, galimybių neįgaliesiems atlikti įvairius socialinius vaidmenis, mažinant jų priklausomybę nuo kitų žmonių. Siekiant šias problemas panaikinti, itin svarbu suteikti visuomenei supratimo apie neįgaliųjų gebėjimus, bendravimo ir jų priėmimo ypatumus bei toleranciją.

Tokį tikslą išsikėlusi asociacija „Jaunimas YRA“ įgyvendina projektą „I‘m possible“, finansuojamą Europos solidarumo korpuso. Projekto metu kalbama apie solidarumą, pagarbą žmogaus orumui ir žmogaus teisėms, lygybę ir teisingumą – vertybes, kuriomis savo veiklą ir grindžia Europos solidarumo korpusas. Jis buria jaunimą, kuriantį įtraukesnę visuomenę, remiantį pažeidžiamus žmones ir sprendžiantį visuomenės problemas.

Asociacijos vadovės Raimondos Bogužaitės teigimu, žmonės rodo vis daugiau iniciatyvų ir vis labiau stengiasi pajausti bendrystę su neįgaliaisiais, tačiau dažnai susiduria su problema – baime. „Mūsų visuomenėje yra kuriami stereotipai, jog negalią turintys žmonės yra atskiriami visuomenės bei yra prastesni už jokių sutrikimų neturinčius asmenis, – sakė R. Bogužaitė. Dėl šių kuriamų stereotipų, jokių sutrikimų neturintys asmenys esą vengia tokių žmonių ir bijo bendrauti arba pasakyti kažką ne taip, kas galėtų juos įžeisti.

„Suprasdami bendravimo su neįgaliaisiais svarbą, norime įgyvendinti projektą, kurio tikslas yra sukurti pokyti vietos bendruomenėje ir prisidėti prie jos narių tobulinimo per mokymą bendrauti vieni su kitais: negalios neturinčius su ją turinčiais“, – teigė projekto iniciatyvinės grupės vadovė Raminta Milašiūtė.

Projekto „I‘m possible“ dalyviai bursis į iniciatyvines grupes, kurios diskutuos ir ieškos palankių problemos sprendimo būdų, taip pat leis laisvalaikį neformalioje aplinkoje stengdamiesi geriau pažinti vieni kitus: įvairias negalios formas turinčius ir jų neturinčius žmones.

Balandžio 2 dieną, Marijampolėje (viešbutyje „Mercure“) vyks konferencija, kurioje bus apibendrinamos iniciatyvinėse grupėse aptartos ir išgrynintos idėjos bei problematika, diskutuojama, kaip nugalėti įvairius su neįgaliųjų padėtimi ir integracija susijusius stereotipus.

Vėliau projekte numatoma įgyvendinti įvairias pramogines ir sportines veiklas, profesionalius mokymus apie tam tikras negalios formas, sutrikimus (pavyzdžiui, autizmo spektro sutrikimą), o viena ambicingiausių projekto idėjų – suorganizuoti trumpus mainus tarp Marijampolės įstaigų, kuriuose dalyvaus negalią turinys asmenys bei jokių sutrikimų neturintys asmenys. Jie turės galimybę susipažinti su skirtinga aplinka, pažinti naujus žmones. Tikimasi, kad tokios veiklos ne tik realistiškiau parodys egzistuojančius skirtumus, tačiau leis profesionaliau ir paprasčiau bendrauti vieni su kitais, nebijoti bendrauti ir lygiavertiškai prisidėti prie  bendruomenės kūrimo.

„Jaunimas YRA“ tiki, kad visi žmonės yra lygūs ir visi nusipelnė lygių bendravimo galimybių. Džiaugiuosi, kad organizacijos nariai atkreipia dėmesį į visuomenei aktualias problemas ir patys inicijuoja tokius projektus. Mūsų organizacija nemėgsta nusistovėjusių stereotipų, todėl kiekvienu projektu stengiasi juos sugriauti“ – sakė organizacijos prezidentė R. Bogužaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE