Pagrindinis > Regione > Kultūra > Marijampolės kultūra šiemet išlaikė Kultūros sostinės energiją

Marijampolės kultūra šiemet išlaikė Kultūros sostinės energiją

2018 metai Marijampolei buvo ypatingi – Lietuvos kultūros sostinės titulas ne tik pritraukė visos Lietuvos dėmesį, bet ir įpareigojo marijampoliečius ir miesto svečius stebinti kultūrinių renginių gausa. Po tokių įspūdingų metų, atrodė, kad 2019-ieji negalės žadėti tokios kultūrinių renginių įvairovės ir pasijusime „kultūrinėje duobėje“. Tačiau apžvelgiant jau į pabaigą einančius 2019-uosius matyti, kad nuogąstavimai buvo visiškai nepagrįsti – Marijampolė išlaikė tempą, energiją ir išskirtinių kultūros projektų tęstinumą.

Išskirtiniai kultūriniai projektai tapo žinomi visoje Lietuvoje

Šie metai džiugino išskirtiniais, Marijampolę garsinančiais projektais, o tai neliko nepastebėta visos Lietuvos mastu. Žinia apie įdomius ir unikalius renginius į Marijampolę priviliojo daugiau turistų nei buvo tikėtasi.

Ypač daug dėmesio sulaukė jau šeštą kartą vykęs „Malonny“ meno simpoziumas, kurio metu gimstantys šiuolaikinio meno kūriniai formuoja išskirtinį Marijampolės identitetą ir keičia žmonių požiūrį į gatvės meną. Šio simpoziumo atidarymo renginiai kiekvienąkart geba nustebinti ir sudominti ne tik marijampoliečius, bet ir svečius iš kitų miestų bei užsienio.

Visą šiltąjį metų sezoną Marijampolės viešosios erdvės viliojo įdomiais koncertais. Klasikinės ir džiazo muzikos festivalis „Marijampolė Music Park“ marijampoliečiams dovanojo pasaulinio lygio muzikos žvaigždžių pasirodymus. Profesionalios muzikos gerbėjai galėjo mėgautis festivalio „Šv. Jurgio meno sezonas“ koncertais, o dainuojamosios poezijos vakarai „Kai sirpsta vyšnios Suvalkijoj…“ šiemet ypač nustebino klausytojų gausa.

Daug dėmesio sulaukė festivalis „Skamba Sūduvos vargonai“, tarptautinis sakralinės muzikos festivalis „Džiugaukim…Aleliuja“ bei didelį mylėtojų būrį turintis festivalis „Medynės“.

Kultūrinių renginių įvairovė

Peržvelgus 2019 metais vykusius renginius galima drąsiai teigti, kad kiekvienas marijampolietis tikrai galėjo atrasti širdžiai mielą nemokamą renginį. Tradicinių šokių vakarai, kapelų varžytuvės, klojimo teatro spektakliai, folkloriniai šokiai, flashmob‘as, „Muziejų nakties“ renginiai, edukaciniai spektakliai, „Muziejų kelias“, įvairios parodos, Marijampolės kraštotyros muziejaus pažintinių projektų renginiai, prezidento K. Griniaus muziejuje vykusios edukacijos, vaikų chorinės muzikos festivalis, „Cukrinio festivalio“ ir „Sūduvos kraitės“ renginiai, vaikų ir jaunimo muzikos festivalis „Rasos lašeliai“ ir dar ne viena dešimtis koncertų, parodų, susitikimų. O jei pridėsime valstybinių ir tautinių švenčių minėjimus, pamatysime, kad kiekviena minėtina diena dovanojo bent po vieną kultūrinį renginį.

Kinomanams šie metai taip pat buvo neužmirštami. „Kino pavasario“ filmai, vasaros kino seansai po atviru dangumi Poezijos parke, Izraelio ir Lenkijos kino festivaliai džiugino kino mylėtojus marijampoliečius ir jų svečius. Taip pat ryškėja džiuginanti tendencija, kad Marijampolės muziejai tampa ne tik vietomis, kuriose galima susipažinti su istorija, tačiau ir traukos objektais. Marijampolės kraštotyros muziejaus edukacijos sudomino visą būrį jaunųjų marijampoliečių, kurie čia noriai leido laiką net ir vasaros metu. Profesionalios ekspozicijos, ekskursijos, papildyta realybe įveiklintas Vytauto Didžiojo parkas formuoja modernios kultūros įstaigos įvaizdį. Gausybe edukacijų vaikams, teatralizuotomis ekskursijomis, įdomiomis ekspozicijomis ir spektakliais šiemet džiugino ir Prezidento K. Griniaus memorialinis muziejus.

Marijampolės Petro Kriaučiūno viešoji biblioteka – kultūrinis reiškinys ir idėjų inkubatorius

Pernai metais atnaujinta ir moderniai įrengta viešoji biblioteka praplėtė savo veiklos ribas ir dėmesį traukė unikaliais projektais. Daugiausiai susidomėjimo sulaukė „Realios virtualybės festivalis“, pasiūlęs 13 itin įdomių renginių. Beje, lapkričio 30 dieną, nuo 11 val. iki 20.30 val. Petro Kriaučiūno viešojoje bibliotekoje šis festivalis vėl kviečia lankytojus pasinerti į užburiantį kūrybos, spalvų, garsų ir formų sūkurį.

Biblioteka aktyviai ieškojo papildomo finansavimo ir vykdė daugiau nei 20 projektų, finansuojamų iš įvairių fondų. Toks aktyvumas džiugino marijampoliečius, nes kiekvieną dieną čia vykdavo renginys. Nepamiršti buvo ir patys mažiausi marijampoliečiai – įgyvendinant projektą „Knyginėtojams“, visą vasarą, kiekvieną ketvirtadienį, Vytauto parke skambėjo pasakos, šeimas susiburti kvietė dirbtuvės.

Dėmesys ne tik miestui, bet ir kaimo bendruomenėms

2019 metais kaip niekad daug renginių vyko kaimiškose seniūnijose. Marijampolės kultūros centras ir jo skyriai organizavo beveik 500 renginių. Dauguma jų džiugino miesto gyventojus, tačiau visą vasarą viešosiose erdvėse mirgėjo plakatai, kviečiantys savaitgalius praleisti kaimo bendruomenėse, skambant linksmai muzikai, vykstant edukacijoms ir įvairioms varžyboms.

Išskirtinio dėmesio šiemet sulaukė Liudvinavas, tapęs Lietuvos mažąja kultūros sostine. Visą vasarą čia vyko muzikiniai ir teatro renginiai, šventės bei festivaliai. Šunskai šiemet nustebino pirmą kartą organizuotu festivaliu „Suvalkų bliuzo aidas Lietuvoje“. Kilęs susidomėjimas motyvavo organizatorius šį festivalį organizuoti ir kitais metais.

Marijampolės kultūros centras šiuo metu įgyvendina investicinį Marijampolės kultūros centro infrastruktūros modernizavimo projektą, finansuojamą ES ir savivaldybės biudžeto lėšomis. Šio projekto dėka bus atnaujintas garso ir šviesos techninis inventorius, tokiu būdu bus sudarytos didesnės galimybės profesionaliai organizuoti koncertus, spektaklius, šventes ir festivalius, tad geriausia – dar ateityje. Marijampolės kultūros centro organizuojami unikalūs kultūros projektai, tokie kaip etnokultūrą puoselėjantis renginys „Sūduvių ugnys – budinam svietą“, šiuolaikinio šokio festivalis „Vizijos“, „Gatvės meno mokykla“, Tautkaičių klojimo teatro festivalis ir mėgėjų teatrų festivalis „Žalias sodas“ bei daug kitų jau yra radę kelius į lankytojų širdis.

Turiningas kultūrinis gyvenimas ir 2020 m.

Marijampolės savivaldybės tikslas – dėmesį skirti įvairių amžiaus grupių ir poreikių vartotojams, nemažinant nemokamų renginių gausos ir taikant vis aukštesnius kokybinius standartus.

Kaip rodo aktyvus kultūrinis gyvenimas, 2019 metais renginių, koncertų, festivalių, kultūrinių projektų gausa nesumažėjo. Tikriausiai yra teisingas posakis, kad miestas, tapęs kultūros sostine, jau nebegali ja nebūti.

Marijampoliečiai turi puikų kultūrinį skonį, todėl ateinančiais metais Marijampolė vėl žada džiugint įvairiais aukštų standartų renginiais, kad kiekvienas marijampolietis atrastų sau patinkantį renginį ir galėtų sakyti gyvenąs nuolat atsinaujinančioje ir modernėjančioje savivaldybėje.

Marijampolės savivaldybės administracijos
Komunikacijos skyrius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE