Pagrindinis > Naujienos > Marijampolės medikų profesionalumas išgelbėjo gimdyvės gyvybę

Marijampolės medikų profesionalumas išgelbėjo gimdyvės gyvybę

 

Sausio 20 d. sėkmingai Marijampolės ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriuje pagimdžiusios 31-erių marijampolietės gyvybė po ištikusio stipraus kraujavimo būtų užgesusi, jei ne operatyvūs ir tikslūs Marijampolės ligoninės medikų bei iškviestų konsultantų komandos veiksmai.

Jauna marijampolietė antrojo nėštumo metu jautėsi gerai, buvo sveika, niekuo nesiskundė. Gimdymas taip pat praėjo sklandžiai, gimė daugiau kaip keturis kg svėręs sūnus. „Praėjus pusvalandžiui po gimdymo atsirado pirmieji smarkaus kraujavimo požymiai“, – prisimena Marijampolės ligoninės Akušerijos ginekologijos skyriaus vedėja Lina Jucienė. „Teko išsikviesti kolegas iš Kauno klinikų, kurie atvyko į Marijampolę per 35 minutes ir kartu padėjo išeiti iš kritinės situacijos“, tęsė L. Jucienė. „Dabar išgelbėta moteris tiesiog „dirba mama“ ir jau antra diena prašosi išleidžiama namo“, – sakė patyrusi gydytoja akušerė-ginekologė.

Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė džiaugėsi, kad šis dramatiškų padarinių galėjęs turėti atvejis baigėsi gerai dėl greito Marijampolės medikų reagavimo, diagnostikos ir darnių daugiadalykės komandos veiksmų. „Didžiausias stebuklas, kad dabar sveika moteris džiaugiasi sveiku naujagimiu. Tai medikų komandinio darbo pavyzdys, kuris įrodo, kad nėščiųjų ir gimdyvių sveikatos priežiūros sistema veikia efektyviai”, kalbėjo profesorė.

Anot specialistų, 36 proc. gimdymų dėl įvairių priežasčių komplikuojasi gausiu kraujavimu. Pogimdyminis kraujavimas — tai viena dažniausių gimdyvių mirtingumo priežasčių Lietuvoje. „Ne tik perinatologijos centruose dirbantys specialistai tinkamai įvertina situaciją ir laiku sureaguoja adekvačiais veiksmais“, pagyrų kolegoms negailėjo prof. R. Nadišauskienė.

Gimdyvės nebūtų pavykę išgelbėti be laiku pradėto kraujo perpylimo. Anot Marijampolės ligoninės Anesteziologijos ir intensyvios terapijos skyriaus vedėjo Eligijaus Jucio, pacientei buvo perpilta apie 21 litras kraujo ir jo komponentų, o tam prireiktų net 30 donorų kraujo. Situaciją apsunkino reta kraujo grupė, tad reikiamo kraujo produktų skubiai gauta iš Nacionalinio kraujo centro. „Mūsų ligoninėje viską buvo galima atlikti šimtu procentų“ – teigė E. Jucius. Tam pasitarnavo gerai išplanuotos skyriaus erdvės, net durų plotis tokiais atvejais svarbus.

Be modernios medicinos įrangos, specialistų rankos ir kompetencija yra svarbiausi veiksniai, išgelbėję gimdyvę. Praėjusiais metais 25 Marijampolės ligoninės medicinos specialistai, dirbantys su nėščiosiomis ir gimdyvėmis, kėlė kvalifikaciją moderniuose mokymuose, kuriuose įsisavino šveicarų projekto metu išleistas akušerijos diagnostikos ir gydymo metodines rekomendacijas, kuriomis vadovavosi Marijampolės ir pagalbininkų medikų komanda.

Šveicarijos Federacija Lietuvai skyrė net 32 mln. Eur pagerinti nėščiųjų, gimdyvių ir naujagimių sveikatos priežiūrą. Projekto metu išleista 70 mokslo įrodymais grįstų metodikų, kuriomis nuo šiol vadovaujasi kiekvienos Lietuvos ligoninės specialistai. Metodikos unikalios ir lengvai suprantamos, nes prie jų prisidėjo ir visuomenės atstovai – aktyvios mamos, kelių NVO atstovai. Projektą vykdo Kauno klinikos kartu su partnerėmis – 27 šalies ligoninėmis.

 Viešųjų ryšių tarnyba

Parengta pagal Kauno klinikų ir Marijampolės ligoninės informaciją

Aurelijos Baniulaitienės nuotrauka iš spaudos konferencijos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

TAIP PAT SKAITYKITE